Kim je pro Trumpa prioritou. Po diktátorovi z KLDR se však chystá i schůzka s Putinem

Autor: ČTK, nkov - 
2. 6. 2018
10:13

Bílý dům se zabývá přípravou schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na vysoce postavený zdroj v americké vládě. Plánování schůzky je podle něj teprve v raném stádiu, obě strany se ještě musí dohodnout na datu a místě. Obojí je naopak v případě jaderného summitu USA a KLDR včetně setkání Trumpa s Kim Čong-unem již dané.

„Organizace oficiální schůzky mezi Trumpem a Putinem je projekt (amerického) velvyslance (v Rusku Jona) Huntsmana, který na tom pracuje nepřetržitě již řadu měsíců,“ řekl zmíněný zdroj.

Pokud by jednání uspěla, šlo by o třetí schůzku obou prezidentů. Na pořadu by podle zdroje nemělo být žádné velké vyjednávání, ale specifické konkrétní záležitosti.

Minulý měsíc si Kreml postěžoval, že od 20. března, kdy šéf Bílého domu telefonicky pozval ruského prezidenta k návštěvě Washingtonu, se příprava nijak nepohnula kupředu.

Přípravy na setkání s Putinem se ale uskutečňují na pozadí pokračujícího vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které Moskva odmítá. Podobně Trump jakékoliv spiknutí s Rusy popírá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

K zevrubnější osobní besedě se Trump a Putin sešli jen jednou, v červenci 2017 v Hamburku na okraj summitu skupiny dvaceti hospodářsky nejsilnějších zemí. Několikrát spolu také krátce besedovali loni v listopadu na konferenci ve Vietnamu.

Kim Čong-un je prioritou

Příprava na americko-ruský summit je momentálně v pozadí chystané Trumpovy schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Pokud by se americko-ruský summit nepovedlo dojednat, oba prezidenti budou mít příležitost k dalšímu setkání letos na podzim, kdy by se měli zúčastnit summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Papui-Nové Guinei.

Páteční Trumpovo oznámení, že se setkání s Kim Čong-unem uskuteční v původně plánovaném termínu, uvítala především Jižní Korea. Singapurský summit přitom americký prezident na konci května odřekl.

„Zdá se, jako by se cesta vedoucí k summitu Severní Koreje a Spojených států rozšířila a posílila,“ uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Soul podle něj na setkání Trumpa s Kimem čeká "s napětím, ale i s trpělivostí".

Prezident Trump se v pátek v Bílém domě setkal se severokorejským vyslancem Kim Jong-čcholem. Po schůzce oznámil, že se summit s Kim Čong-unem, který na konci května odřekl, přece jen uskuteční. Řekl také, že se Severokorejci chtějí vzdát jaderných zbraní a že o lidských právech s emisarem nemluvil.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který se s Kim Čong-unem setkal v posledních týdnech hned dvakrát, podle agentury AP u Trumpa za konání singapurského summitu tvrdě lobboval.

Video  Likvidace hlavního jaderného testovacího střediska u obce Pchunggje  - Reuters

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

santikxauz ( 2. června 2018 10:47 )

Hlavně aby se diktátor Trump dobře domluvil s Kimem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa