V sobotu prošel Prahou protestní průvod proti norské sociálce Barnevernet. Nemilosrdné kritice ji přitom podrobuje i prezident Zeman. V jednom z předchozích dílů pořadu S prezidentem v Lánech ji přirovnal dokonce k nacistické organizaci Lebensborn, odebírající děti a přetvářející je do árijského ideálu. 

„On je to v podstatě únos dětí, druh gangsterismu,“ komentoval Zeman počínání Barnevernetu v 5. dílu pořadu S prezidentem v Lánech. Únos dětí označil za nejodpornější gangsterský čin. 

Českem přitom nyní hýbe po Evě Michalákové další norská kauza české maminky – a jde o pořádně kontroverzní záležitost, kdy Češce a jejímu norskému partnerovi odebrali 9měsíční holčičku s nemocnými ledvinami. 

Proč? Norská sociálka s vysvětlením mlčí, na vině však patrně byla stížnost rodičů na postupy zdravotníků v nemocnici, která se o holčičku starala. Právě jedna ze zdravotních sester rodiče nahlásila. Této verzi odpovídá i to, že Barnevernet jako svědky ke kauze předvolal dva doktory a dvě zdravotní sestry. 

Zeman: Je třeba přitvrdit 

„Byly tady pokusy posílat protestní nóty a podobně. Tyto pokusy selhaly. Takže musíme přitvrdit,“ uvedl Miloš Zeman. „Zatím vláda pouze nabízí paní Michalákové a teď zřejmě i další mamince právní pomoc, což si myslím, že je nedostatečné,“ míní prezident.  

Vláda podle něj může protestovat u agentur OSN, navrhovat rezoluce u Rady Evropy. „Pak by se dalo uvažovat ještě o dalším kroku. Odvolat našeho velvyslance v Norsku na konzultace,“ pokračoval Zeman. 

„Barnevernet je takový stát ve státě a každá organizace, která nad sebou nemá kontrolu, si dělá co chce a postupně degeneruje,“ dodal. 

V Norsku odebrali české matce devítiměsíční nemocnou holčičku.
V Norsku odebrali české matce devítiměsíční nemocnou holčičku.
Autor: Twitter

Norskou diplomatku nepozve ani na setkání s velvyslanci 

Stoupající kritika norského Barnevernetu přitom měla dopad i na mezinárodní vztahy mezi Českem a Norskem. Prezident Zeman přistoupil k jisté osobní mstě, když na Hrad ve sváteční den 28. října nepozval norskou velvyslankyni v ČR Siri Ellen Sletner, která se tak dostala na seznam lidí, jenž mají na Pražském hradě dveře zavřené. 

„Příště nebude pozvána ani na setkání prezidenta s velvyslanci,“ prozradil Zeman, že situaci ještě zostří. „Já jsem vždycky vynikal v podpoře důrazných akcí a nikoli akcí, které nemají příslušný dopad a nikdo si jich ani nevšimne,“ dodal. 

Norskému králi Haraldovi V. také Zeman adresoval dopis, ve kterém ho v červnu loňského roku upozorňoval na problematiku odebírání dětí a její dopad na česko-norské vztahy. 

Zeman v pořadu hovořil jak o Norské kauze, tak o problémech v Sýrii, pančovaném medu, uprchlických útocích, rozsudku nad Petrem Kramným či hornických platech 

Na celý záznam se můžete podívat ZDE. 

Video
délka: 05:46

S prezidentem v Lánech - Norsko Blesk TV

 

 
Fotogalerie
18 fotografií