„České děti české matce.“ Proti Barnevernetu skandovali i Mach se ženou

Autor: Jaroslav Šimáček - 
16. ledna 2016
17:20

Několik stovek lidí dorazilo i přes mrazivé počasí na pochod před norskou ambasádu v Praze, aby vyjádřili nesouhlas proti odebírání dětí sociálkou Barnevernet v Norsku. Nechyběli mezi nimi europoslanci Petr Mach a Tomáš Zdechovský. Macha doprovodila i jeho žena Andrea. S manželkou Petrou vyrazil do pochodu i poslanec Martin Komárek.

5. ledna odstartovaly protesty proti sociálce Barnevernet v norském Oslu, na 16. ledna připadly demonstrace v Praze, Moskvě či Madridu.

Ty pražské, kterých se zúčastnilo kolem 500 lidí, „opepřil“ zatím poslední případ odebrání dítěte české matce v Norsku. Teprve devítiměsíční nemocnou holčičku vzali česko-norskému páru, kterému to oznámili na Štědrý den. Šlo patrně o spory s personálem nemocnice, který se o jejich dceru staral.

„Je to podle mě podtržení té bestiality Barnevernetu, přesně to ukazuje tu zrůdnost systému, který se nezastaví před ničím a je mu jedno, že i přestěhováním holčičky do jiné nemocnice jí ohrožují na životě. Rozhodně to není všechno v nejlepším zájmu dítěte, jak oni prezentují. Ani náhodou,“ uvedla Blesk.cz jedna z organizátorek akce Jordanka Jirásková ze Strany svobodných. 

„Na mě to působí hodně absurdně, protože, co vím, tak dítě je nemocné, tráví čas v nemocnici a není vůbec jasné, na základě čeho sebrali rodičům rodičovské právo. Působí to na mě skutečně jako absurdní případ, rodiče nejsou viněni z žádného zneužívání, mají dítě, o které je těžké se starat, ale jsou připraveni se o něj starat a nechápou, proč by najednou dítě mělo jít k pěstounům,“ doplnil pro Blesk.cz šéf Svobodných Petr Mach.

O tématu norské sociálky bude zítra hovořit i prezident Miloš Zeman. Sledujte živý přenos rozhovoru na Blesk.cz. Vysíláme v neděli 17. ledna 2016 od 11 hodin přímo z Masarykovy pracovny lánského zámečku. 

Ten vyrazil na protest i se svou manželkou Andreou, která držela nápis „Vraťte české děti české matce“, zatímco její manžel, europoslanec, nesl ceduli „Každé dítě má právo na dětství – se svojí mámou“. Kromě nich se na protestu objevilo mnoho dalších transparentů. Vedle klasického „Stop norskému fašismu“ přes „Děti patří rodičům, ne státu“ až po „Norsko, dej ruce pryč od našich dětí“.

Manželku vyvedl na netradiční procházku Prahou i poslanec za Babišovo ANO Martin Komárek.

"Demonstrace proti zemi, která je bohatší, demokratičtější, přátelštější a méně zkorumpovaná než naše poněkud připomíná srocení Severokorejců u ambasády Spojených států. Leč Norové mají i zvláštní zvyky. Zhovadilý masový vrah si ve fešáckém kriminálu studuje a ještě si stěžuje na špatné podmínky pro vrahy. Kdysi, když byli ještě alkoholiky, si dobrovolně odhlasovali prohibici. A jejich velemocný úřad, prý v nejlepším zájmu dětí, rozbíjí rodiny a ničí matkám životy. Jak jsme ten rozpor ´hodné a zlé Norsko´ s Petrou Komárkovou vyřešili? Po Česku. Na demonstraci jsme přišli, ale nebyli jsme nijak zvlášť aktivní," napsal na Facebooku Komárek.

Demonstrace proti zemi, která je bohatší, demokratičtější, přátelštější a méně zkorumpovaná než naše poněkud připomíná...

Zveřejnil(a) Martin Komárek dne 16. leden 2016

Přidali se k nám i norští turisté, říká Zdechovský

„Neustále pozorujeme to, že v Norsku dochází k trvalému porušování základního principu presumpce neviny. A to už není domněnka, to je prostě jasná pravda, jak v případě paní Michalákové, tak v jiných případech. Další tragédie norského systému je, že norská veřejnost o tom neví, protože zákon zakazuje o těch dětských případech médiím referovat a tím pádem není šance, aby se norská veřejnost proti tomu systému postavila,“ poznamenal Mach.

Právě nad tímto norským jevem se pozastavil i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Potkali jsme norské turisty, kteří se k nám spontánně přidali a začali volat ƒ‚Stop Barnevernet‘. Bylo překvapivé, že o situaci ve vlastní zemi věděli. Říkali, že je důležité o tom začít mezinárodně mluvit,“ prozradil Blesk.cz Zdechovský, co ho na pražské akci mimo jiné zaujalo.

„Včera v Norsku vyšel článek v jednom z největších místních médií, ve kterém se  psalo, jak se svět v 19 zemích proti nim spikl a že jsou to lži, které se šíří proti Barnevernetu. Myslím si ale, že se situace začíná radikálně měnit díky sociálním sítím. Příspěvky rodičů ohledně odebírání dětí otevírají řadě aktivistů i politiků oči,“ dodal.

Zdechovský upozornil, že na demonstraci dorazila i norská matka Tunna, které odebrala sociálka čtyři děti. Petr Mach pak upozornil, že vystoupil s připravenou smlouvou, kterou chce hned pondělní poštou poslat ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. „Jde o návrh smlouvy, kterou by podle mého měli začít vyjednávat s norskou stranou, aby ČR měla s Norskem smlouvu o vydávání dětí, které by byly tímto způsobem odebrány z rodin,“ řekl Blesk.cz Mach. 

Setkání plné pláče. Křesťanům povolili dcery na 10 minut

Nejen v Česku se však otevřeně řeší případy jako je Eva Michaláková či odebrání nemocné holčičky česko-norskému páru. Rumunskem otřásl případ křesťanské rodiny Bodnariů, kterým odebrala norská sociálka hned pět dětí včetně několikaměsíčního kojence. Prý kvůli „křesťanské indoktrinaci“ potomků.

Případ podrobně sleduje Jordanka Jirásková. „Před dvěma dny rodiče mohli konečně po dvou měsících mluvit se dvěma staršími dcerami. Na pouhých 10 minut. To je sadismus. 10 minut s dětmi, co vím od tety dívek, bylo strašně emocionálních, plakaly dcery, plakali rodiče, takže si prakticky ani nic neřekli. Prostě hrůza, horor, neumím si ani představit, že by mi tohle někdo s mými dětmi udělal,“ uvedla pro Blesk.cz. Podle Jiráskové jsou matkám v Norsku odebírány děti bez důkladného šetření v rodinách a na základě nepodloženého udávání.

Další protesty proti Barnevernetu se chystají mj. na Slovensku, opět v Rumunsku a nebo třeba Irsku, 25. ledna dokonce v Indii a 30. ledna v Austrálii. Pražský protest se obešel bez jakýchkoli výtržností.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 17. ledna 2016 10:00 )

Norské penízky ano, norské zákony ne.

rumungro ( 16. ledna 2016 20:25 )

Já čtu o matkách,kterým bylo odebráno dítě,ale nemám žádné info o těch matkách.A z toho mám dělat závěr?

hejhej ( 16. ledna 2016 20:16 )

xcarodejka: Nejde o žádný rasismus, když si většina obyvatel nepřeje muslimské vetřelce s jejich násilnickou ideologii.

xcarodejka ( 16. ledna 2016 17:55 )

To není zajímavé, ale nikdo nechce rozdmychávat rasisistické projevy. Jinak, myslím, že když civilizovaná země usoudí, že matka není v pořádku, tak bychom se měli o věc hlouběji zajímat a zůstat objektivní. I češky jsou někdy špatné matky, jelikož děti může mít i prostitutka, alkoholička nebo psychotička ,která své dítě nějakým způsobem poškozujea pozanmená do života. Někdy je to "jen" osoba nezralá. I tady je dost případů, kdy si dítě vezme do péče babička s dědečkem, někdy dobrovolně po dohodě, jindy na soudní rozhodnutí.

hejhej ( 16. ledna 2016 17:46 )

Demonstrace proti odebírání snad pomůže k řešení. Je zajímavé, že media nezveřejnila mohutnou demonstraci v Praze 12.1.2016 proti vetřelcům - "uprchlíkům".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud