Zeman o sexuálních útocích: Potvrzují se obavy z negativního působení migrantů

Autor: ČTK,kal - 
8. 1. 2016
18:55

Prezident Miloš Zeman odsoudil vlnu sexuálních útoků v Německu i dalších evropských městech. „Potvrzují se obavy z negativního působení migrantů v evropských zemích. Pachatelé těchto útoků by měli být okamžitě repatriováni,“ řekl pro Blesk.cz. Slovenský premiér Robert Fico volá kvůli excesu, za kterým podle německé policie stáli čerství žadatelé o azyl ze Sýrie, po mimořádném summitu EU.

Částečně tentokrát sdílí prezidentův názor i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by měli být uprchlíci, kteří páchají trestné činy, automaticky vyhoštěni z Evropské unie. V páteční tiskové zprávě ale – v kontrastu s prezidentem – zdůraznil také nutnost integrace uprchlíků.

Zemanovo i Sobotkovo prohlášení přichází v době, kdy Německo řeší dopady násilností během silvestrovské noci, kdy zejména v Kolíně nad Rýnem podle svědků muži přistěhovaleckého původu hromadně sexuálně napadali ženy.

Sobotka mluví o integraci i vyhošťování běženců

„Poslední události v německých městech ukazují, jak důležitý je bezpečnostní a integrační aspekt řešení migrační krize,“ uvedl Sobotka. „Je nutno nadále trvat na rychlém posílení ochrany vnější hranice EU a také na tom, aby uprchlíci dodržovali zákony a pravidla v zemích, kde žádají o azyl. Ti, kdo si neváží nabídnuté pomoci, pravidla porušují či dokonce páchají trestné činy, by měli být z EU automaticky vyhoštění,“ poznamenal také.

Ministerský předseda zároveň zopakoval, že Česko je připraveno podpořit kroky vedoucí k co nejrychlejšímu vzniku evropské pohraniční stráže, včetně případného mimořádného summitu Evropské rady. O ten chce kvůli událostem v Německu požádat slovenský premiér Robert Fico.

Německé spolkové ministerstvo vnitra v pátek potvrdilo, že mezi 29 cizinci, které kolínští policisté o silvestrovské noci kontrolovali kvůli podezření z účasti na sexuálních útocích, bylo i 18 žadatelů o azyl.

Incidenty podobné tomu kolínskému se odehrály také v dalších městech. V Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu asi desítka. V pátek oznámila také policie v Düsseldorfu, že přijala 11 trestních oznámení. Ve všech případech skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly.

Podívejte se na fotografie z nahého protestu i ze silvestrovské noci:

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa