Maximálně 200 tisíc uprchlíků ročně. Bavorský premiér navrhl kvótu pro Německo

Autor: ČTK, simao - 
3. ledna 2016
11:10

Německo se stalo cílem pro většinu uprchlíků mířících do Evropy. I kancléřka Angela Merkelová (CDU) po počátečních vyjádřeních, označovaných minimálně za nešťastná, začala mluvit o nutnosti omezit příliv migrantů. Bavorský premiér Horst Seehofer ze sesterské CSU míní, že Německo může přijmout 100 až 200 tisíc žadatelů o azyl a uprchlíků ročně. A ne víc.

Německo by mělo podle bavorského premiéra Horsta Seehofera přijímat nanejvýš 200 tisíc uprchlíků ročně. V rozhovoru s deníkem Bild am Sonntag tak konkretizoval požadavek své Křesťansko-sociální unie (CSU), která minulý rok přišla s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků.

Spolková vláda to ale odmítá. „Ze zkušeností minulosti mohu říci: V Německu nemáme problém s přistěhováním 100 tisíc až nanejvýš 200 tisíc žadatelů o azyl a uprchlíků před občanskou válkou ročně, řekl předseda CSU německému listu.

"Tento počet je zvládnutelný a při něm funguje i integrace. Všechno, co jde nad to, je podle mě příliš," dodal Seehofer, který je spojenec kancléřky Angely Merkelové, ale současně kritik její imigrační politiky "otevřené náruče".

Bavorský politik zdůraznil, že kromě těchto uprchlíků přijde ještě mnoho přistěhovalců, kteří těží z volného pohybu osob v EU nebo jsou cíleně zváni do Německa.

„To je ještě jednou asi půl milionu lidí,“ podotkl Seehofer. Bavorský premiér se obává, že počet uprchlíků bude v tomto roce bez příslušných opatření ještě výrazně vyšší než loni. „Hlavním cílem pro rok 2016 musí být omezení počtu přistěhovalců. Od tohoto cíle jsme v současnosti velmi vzdáleni,“ řekl.

Seehofer připomněl, že jenom v prosinci do Bavorska přicházelo v průměru 4000 uprchlíků denně. "V přepočtu na rok by to bylo kolem 1,5 milionu. To je více než za celý rok 2015 a v žádném případě by to nebylo zvládnutelné," konstatoval Seehofer.

V uplynulém roce do Německa podle bavorské vlády a některých médií přišlo téměř 1,1 milionu uprchlíků. Spolková vláda Angely Merkelové by měla brzy zveřejnit oficiální čísla. Seehofer se vyjádřil krátce před setkáním s Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem v polovině týdne na konferenci CSU ve městě Wildbad Kreuth na jihu Německa.

Další videa
Články odjinud