Alarmující data ze Švédska: Mezi migranty přišlo „tisíc tříd“ dětí bez rodičů

Do Švédska přišlo za čtyři měsíce 26 tisíc migrantů v dětském věku. Bez rodičů nebo jiného doprovodu.  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
6. ledna 2016
14:55

Do Evropy se vrátily hraniční kontroly a jednotlivé státy pro to mají shodné zdůvodnění. Nezvladatelný příliv uprchlíků. Ministři ze Švédska, Dánska a Německa, jejichž země kontroly kvůli migrantům uplatňují, teď věc řešili s Bruselem. Na schůzce s eurokomisařem pro vnitro Dmitrisem Avramopoulosem se shodli, že uvnitř schengenského prostoru musí být kontroly jen po nezbytně nutnou a co nejkratší dobu. Švédové zveřejnili přitom vysoká čísla o dětských uprchlících bez rodičů – za čtyři měsíce jich přišlo 26 tisíc.

Švédský ministr spravedlnosti Morgan Johansson zdůraznil, že prostor volného pohybu prokázal svou užitečnost pro Evropu a jeho zachování je důležité. Opatření, která jeho země zavádí kvůli migraci od podzimu, mají podle něj za cíl dostat pod kontrolu situaci na hranicích.

Za loňský rok podle Johanssona do země dorazilo 160 tisíc žadatelů o azyl, dvojnásobek předchozího rekordního počtu. Jen v posledních čtyřech měsících jich prý bylo 115 tisíc a z nich celkem 26 tisíc dětí bez doprovodu. „To je tisíc tříd za čtyři měsíce. Taková byla na podzim situace a já nechci, aby se vrátila,“ podotkl.

Podle švédského ministra je potřeba zpomalit provoz na uprchlické „dálnici“, která nyní vede napříč Evropou. Johansson připomněl, že Švédsko patří mezi státy, které uprchlíkům pomáhají v Evropě nejvíce. „Jsme země, která udělala mnoho, ale nemůžeme udělat vše. Odpovědnost musí sdílet všechny členské země, proto je třeba funkční systém relokací,“ zdůraznil.

Dánové zvažují důkladné kontroly cestujících

Dánská ministryně pro integraci a migraci Inger Stojbergová před novináři upozornila, že Kodaň je připravená v případě nutnosti nynější opatření ještě zpřísnit. Na schůzce prý kolegům vysvětlila důvody, které Dánsko vedly k tomu, že od pondělka na deset dní obnovilo hraniční kontroly.

Kodaň podle ní situaci průběžně sleduje. V případě nutnosti je připravena velmi rychle přistoupit ke stejnému kroku, který od pondělí zavedlo Švédsko, tedy že dopravci mají odpovědnost za to, koho do země přivážejí.

Kulhající plán přerozdělení: Zatím se týkal 272 lidí

Také eurokomisař Avramopoulos před novináři uvedl, že jedinou cestou, která situaci může vyřešit, je omezení migračního proudu. Kromě lepší spolupráce se třetími zeměmi pak zmínil „evropské řešení“ za účasti všech 28 členských zemí Unie počítající s ochranou vnější hranice EU, respektováním pravidel a zajištěním dohodnutých relokací žadatelů o azyl mezi členské země. Z celkového počtu 160 tisíc lidí bylo zatím přerozděleno jen 272 osob. Část států EU, včetně Česka, celý koncept kritizuje, některé země daly najevo, že se na něm vůbec podílet nehodlají.

Náměstek německého ministra vnitra Ole Schröder ve středu za evropský problém označil neexistují systém kontroly hranice mezi Tureckem a Řeckem. Počty migrantů, kteří přichází do Německa, se podle něj v posledních dnech nesnižují. „Dokud nejsme schopni dosáhnout evropského řešení, budeme se vracet k opatřením na úrovni jednotlivých členských zemí,“ poznamenal. Právě proto podle něj německá kancléřka Angela Merkelová usiluje o nalezení celoevropského řešení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud