„Milion Čechů bez práce, mizerné mzdy.“ Podnikatel popsal fatální dopady czexitu

1080p720p360p
Autor: David Budai - 
4. 4. 2018
05:37

Už během dvou nebo tří let po případném odchodu Česka z EU by tuzemské firmy pocítily potíže s prodejem svého zboží do zahraničí. Začaly by kvůli tomu propouštět zaměstnance a tuzemské mzdy by stagnovaly nebo rostly jen velmi pomalu. Je o tom přesvědčen podnikatel a šéf asociace firem Karel Havlíček. „Ať se na to díváme zleva nebo zprava, byl by to ekonomický debakl. A nejvíce by na to doplatili lidé s nižšími příjmy a drobní střadatelé,“ uvedl Havlíček v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Odhadem až milion Čechů by se mohlo ocitnout bez práce, pokud by Česko přestalo být součástí Evropské unie. Důvod je prostý – o české zboží by byl v zahraničí menší zájem, protože by bylo dražší. A firmy by na to reagovaly tak, že by propouštěly nebo nezvyšovaly mzdy. Na pracovním trhu by zavládla nejistota, lidé by tolik neutráceli a to by se zpětně promítlo do výdělků firem.

Momentálně totiž přibližně 80 procent českého exportu směřuje do EU, z toho zhruba třetina do Německa. A snadné obchodování by czexit do značné míry „pohřbil“. „Závislí na EU jsme prakticky všichni, i když to tak na první pohled nevypadá. Jsme otevřenou ekonomikou. Tratili by jak exportéři, tak dodavatelé a subdodavatelé. A ve finále i zaměstnanci,“ řekl ve Studiu Blesku Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Konec stability na trhu práce

Podle něj by takový vývoj ohrozil současný trh práce v Česku, který je nestabilnější v celé EU. „Mohli bychom se dostat až čtyřnásobek dnešní nezaměstnanosti, takže bychom zde v podstatě měli milion nezaměstnaných. To jsou poměrně fatální dopady,“ uvedl Havlíček s tím, že by se to brzy projevilo také na mzdách.

Havlíček je přesvědčen, že by se rovněž snížil zájem o tuzemské zboží, jednoduše proto, že by lidé měli méně peněz nebo méně finanční jistoty. A tím by firmy také trpěly.

„Jednoduše by nebyla takový kupní síla. Platy by asi neklesaly, ale rozhodně by nerostly tak rychle, jako dnes. Mzda v Česku roste proto, že rostou investice, exporty a spotřebitelská poptávka. Když lidé mají práci, nebojí se utrácet a to má vliv na to, že roste HPD. A v tuto chvíli vliv EU na to, že rostou mzdy, je naprosto zásadní,“ říká Havlíček s tím, že Česko by to přežilo, ale za cenu úbytku blahobytu.

„Debakl pro méně vydělávající Čechy“

Odchod z EU by způsobil oslabení koruny a všichni střadatelé by přišli o nemálo úspor. „Zásadně by se zdražilo jakékoliv dovozové zboží a opět bychom v zahraničí byli jako chudí příbuzní,“ varoval s tím, že například na zahraničních dovolených bychom si nemohli dovolit tolik, co doposud. „Ať se na to díváme zleva nebo zprava, byl by to ekonomický debakl. A nejvíce by na to doplatili lidé s nižšími příjmy a drobní střadatelé,“ uvedl Havlíček.

Video „Dvojitý knockout pro české firmy.“ Expert popsal, jak by výrobci při Czexitu přišli o zakázky - David Budai, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

V podnikatelském sektoru by sehrálo roli i to, že by se výrazně omezily investice všech zahraničních subjetů, protože bychom pro ně byli méně důvěryhodní. Česko by přišlo nejen o evropské fondy, ale také peníze soukromých investorů. „Jen z Německa tady máme 5000 drobných, středních i velkých investorů,“ podotkl podnikatel.

Firmy z kola ven

A nepříznivý dopad by mělo také případné opětovné zavedení cel pro Česko. Právě obchodní zóna v EU totiž cla mezi členskými státy zrušila. „V tu chvíli to firmy činí méně konkurenceschopné. Fakticky by to znamenalo, že české výrobky zdraží, “ řekl Havlíček s tím, že další zdražení by představovala složitější příhraniční logistika.

„Byl by to dvojitý knockout. A v současné době se hraje o každé procento i půl procento, protože trh je konkurencí nabitý. Takže zdražení výrobků o pár procent by pro mnohé firmy znamenalo odchod z kola ven,“ dodal v rozhovoru.

NEROZUMÍTE BRUSELU? PODÍVEJTE SE NA SPECIÁL BLESK ZPRÁV - ZDE

Doporučujeme
zdenek43 ( 5. dubna 2018 16:10 )

Expert??? popsal. . . . ten ktery BRANI ???? to co se v Cesku deje do d n e s n i h o DNE???????? VELKÉ SROVNÁNÍ PLATŮ: Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít b r e č e t !....... Německý Bild zveřejnil velké srovnání průměrných platů. A čísla jsou to opravdu tristní. Za profese, které jsou v Německu opravdu ceněné a lidé za ně mají vysoké příjmy, dostanete v Česku jen pár peněz. Většina profesí v České republice bere jen čtvrtinu toho, co lidé za stejnou profesi v Německu. Většina Čechů si myslí, že je to tím, že v Německu jsou vyšší životní náklady...NEJSOU !!!! Potraviny nebo kosmetika jsou totiž mnohem levnější než v Česku. Nájmy se tam také moc neliší. Informací deníku Blesk je průměrný nájem v 30 let starém bytě v Berlíně 200 korun za metr čtvereční. Nejlevnější nájmy v Praze jsou na Praze 9, kde stojí metr čtvereční 216 korun. ..... Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč. Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Redaktor bere v Německu 116 667 Kč. V Česku bere jen 28 378 Kč. Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč. Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč. Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč. Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč. Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč. Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč. Kuchař bere v Německu 50 652 Kč. V Česku 12.512 ..

zacotomame ( 4. dubna 2018 21:26 )

Jedinej kdo picuje na netu o věcech po kterých mu ke prd, seš tady ty. Jen vyrypuješ. Ty si myslíš, že když jsi zdrhnul po listopadu do rajchu mámě pod sukně, seš něco víc, než lidé, kteří tady zůstali a makaj? Pro tebe je každej bohatej Čech co podniká podvodník.A co seš ty? Řeknu ti to. Ubožák, kterej si udělal na vojně céčko a tím jeho vzdělání skončilo. Chlubíš se cos procestoval. Hmm, upocenej za volantem. To je fakt terno, hňupe. Píšeš, že jsi hrdý na svou novou vlast. Jsi jen ukecanej přivandrovalec, nic víc.

marmat ( 4. dubna 2018 16:33 )

Každopádně článek je z řady těch, které touží ROZDĚLIT A ZVIKLAT prosperující společnost .....je to pilná práce ODS, KSČM A SPD.

marmat ( 4. dubna 2018 16:30 )

No myslím, že netušíte, jak by bez dotací EU naše vlast vypadala....nebo některá CELÁ konkrétní města -např.Třeboň....Museli bychom HODNĚ vrátit....

marmat ( 4. dubna 2018 16:27 )

infov: socanovi to nepište vidí hned rudě a má konto v mínusu...díky obřímu dluhu právníku Altnerovi hrozí i exekuce Lidového domu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa