„Milion Čechů bez práce, mizerné mzdy.“ Podnikatel popsal fatální dopady czexitu

1080p720p360p
Autor: David Budai - 
4. 4. 2018
05:37

Už během dvou nebo tří let po případném odchodu Česka z EU by tuzemské firmy pocítily potíže s prodejem svého zboží do zahraničí. Začaly by kvůli tomu propouštět zaměstnance a tuzemské mzdy by stagnovaly nebo rostly jen velmi pomalu. Je o tom přesvědčen podnikatel a šéf asociace firem Karel Havlíček. „Ať se na to díváme zleva nebo zprava, byl by to ekonomický debakl. A nejvíce by na to doplatili lidé s nižšími příjmy a drobní střadatelé,“ uvedl Havlíček v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Odhadem až milion Čechů by se mohlo ocitnout bez práce, pokud by Česko přestalo být součástí Evropské unie. Důvod je prostý – o české zboží by byl v zahraničí menší zájem, protože by bylo dražší. A firmy by na to reagovaly tak, že by propouštěly nebo nezvyšovaly mzdy. Na pracovním trhu by zavládla nejistota, lidé by tolik neutráceli a to by se zpětně promítlo do výdělků firem.

Momentálně totiž přibližně 80 procent českého exportu směřuje do EU, z toho zhruba třetina do Německa. A snadné obchodování by czexit do značné míry „pohřbil“. „Závislí na EU jsme prakticky všichni, i když to tak na první pohled nevypadá. Jsme otevřenou ekonomikou. Tratili by jak exportéři, tak dodavatelé a subdodavatelé. A ve finále i zaměstnanci,“ řekl ve Studiu Blesku Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Konec stability na trhu práce

Podle něj by takový vývoj ohrozil současný trh práce v Česku, který je nestabilnější v celé EU. „Mohli bychom se dostat až čtyřnásobek dnešní nezaměstnanosti, takže bychom zde v podstatě měli milion nezaměstnaných. To jsou poměrně fatální dopady,“ uvedl Havlíček s tím, že by se to brzy projevilo také na mzdách.

Havlíček je přesvědčen, že by se rovněž snížil zájem o tuzemské zboží, jednoduše proto, že by lidé měli méně peněz nebo méně finanční jistoty. A tím by firmy také trpěly.

„Jednoduše by nebyla takový kupní síla. Platy by asi neklesaly, ale rozhodně by nerostly tak rychle, jako dnes. Mzda v Česku roste proto, že rostou investice, exporty a spotřebitelská poptávka. Když lidé mají práci, nebojí se utrácet a to má vliv na to, že roste HPD. A v tuto chvíli vliv EU na to, že rostou mzdy, je naprosto zásadní,“ říká Havlíček s tím, že Česko by to přežilo, ale za cenu úbytku blahobytu.

„Debakl pro méně vydělávající Čechy“

Odchod z EU by způsobil oslabení koruny a všichni střadatelé by přišli o nemálo úspor. „Zásadně by se zdražilo jakékoliv dovozové zboží a opět bychom v zahraničí byli jako chudí příbuzní,“ varoval s tím, že například na zahraničních dovolených bychom si nemohli dovolit tolik, co doposud. „Ať se na to díváme zleva nebo zprava, byl by to ekonomický debakl. A nejvíce by na to doplatili lidé s nižšími příjmy a drobní střadatelé,“ uvedl Havlíček.

Video „Dvojitý knockout pro české firmy.“ Expert popsal, jak by výrobci při Czexitu přišli o zakázky - David Budai, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

V podnikatelském sektoru by sehrálo roli i to, že by se výrazně omezily investice všech zahraničních subjetů, protože bychom pro ně byli méně důvěryhodní. Česko by přišlo nejen o evropské fondy, ale také peníze soukromých investorů. „Jen z Německa tady máme 5000 drobných, středních i velkých investorů,“ podotkl podnikatel.

Firmy z kola ven

A nepříznivý dopad by mělo také případné opětovné zavedení cel pro Česko. Právě obchodní zóna v EU totiž cla mezi členskými státy zrušila. „V tu chvíli to firmy činí méně konkurenceschopné. Fakticky by to znamenalo, že české výrobky zdraží, “ řekl Havlíček s tím, že další zdražení by představovala složitější příhraniční logistika.

„Byl by to dvojitý knockout. A v současné době se hraje o každé procento i půl procento, protože trh je konkurencí nabitý. Takže zdražení výrobků o pár procent by pro mnohé firmy znamenalo odchod z kola ven,“ dodal v rozhovoru.

NEROZUMÍTE BRUSELU? PODÍVEJTE SE NA SPECIÁL BLESK ZPRÁV - ZDE

Doporučujeme
vvalsidal ( 25. října 2018 16:09 )

Aspoň by odtáhla veškerá naplavenina/verbež z ukrajiny,ruska,mongolska....atd.Která znehodnocuje hodnotu práce v ČR

Desterz ( 28. září 2018 09:02 )

Pokud by imho naše vláda nebyla pouze panoptikem slaměných sebestředných panáků, dláždil by nám západ/východ ulice zlatem, jen aby nás udržel/získal. Co by byli ochotni pánové z Brusle dát za to, abychom se nepřiklonili vojenskopoliticky k Rusku? Co by byli ochotni naši západní sousedé dát za to, že bychom nezřídili Ruskou vojenskou filiálku těsně u jejich hranic?! A co Rusové za to, že ano?! Vždyť máme klíčovou polohu pro obě strany!! Místo abychom si diktovali, lezeme všem do ř!ti a necháváme se vysávat jak otrocká kolonie. Ubohé Čechy...!

zdenek43 ( 5. dubna 2018 16:10 )

Expert??? popsal. . . . ten ktery BRANI ???? to co se v Cesku deje do d n e s n i h o DNE???????? VELKÉ SROVNÁNÍ PLATŮ: Jaké mzdy mají Němci a jaké Češi? Bude se vám chtít b r e č e t !....... Německý Bild zveřejnil velké srovnání průměrných platů. A čísla jsou to opravdu tristní. Za profese, které jsou v Německu opravdu ceněné a lidé za ně mají vysoké příjmy, dostanete v Česku jen pár peněz. Většina profesí v České republice bere jen čtvrtinu toho, co lidé za stejnou profesi v Německu. Většina Čechů si myslí, že je to tím, že v Německu jsou vyšší životní náklady...NEJSOU !!!! Potraviny nebo kosmetika jsou totiž mnohem levnější než v Česku. Nájmy se tam také moc neliší. Informací deníku Blesk je průměrný nájem v 30 let starém bytě v Berlíně 200 korun za metr čtvereční. Nejlevnější nájmy v Praze jsou na Praze 9, kde stojí metr čtvereční 216 korun. ..... Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč. Průmyslový mechanik bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč. Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč. Kovodělník bere v Německu 90 072 Kč. V Česku bere jen 21 042 Kč. Strojní mechanik bere v Německu 88 101 Kč. V Česku bere jen 19 937 Kč. Tesař bere v Německu 74 439 Kč. V Česku bere jen 18 077 Kč. Zedník bere v Německu 75 519 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Redaktor bere v Německu 116 667 Kč. V Česku bere jen 28 378 Kč. Zámečník bere v Německu 93 717 Kč. V Česku bere jen 22 835 Kč. Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč. Pečovatel bere v Německu 67 230 Kč. V Česku bere jen 17 064 Kč. Listonoš bere v Německu 74 682 Kč. V Česku bere jen 18 449 Kč. Prodavač bere v Německu 58 860 Kč. V Česku bere jen 14 620 Kč. Obkladač bere v Německu 71 577 Kč. V Česku bere jen 17 794 Kč. Uklízeč budov bere v Německu 48 060 Kč. V Česku bere jen 11 931 Kč. Kuchař bere v Německu 50 652 Kč. V Česku 12.512 ..

marmat ( 4. dubna 2018 16:33 )

Každopádně článek je z řady těch, které touží ROZDĚLIT A ZVIKLAT prosperující společnost .....je to pilná práce ODS, KSČM A SPD.

marmat ( 4. dubna 2018 16:30 )

No myslím, že netušíte, jak by bez dotací EU naše vlast vypadala....nebo některá CELÁ konkrétní města -např.Třeboň....Museli bychom HODNĚ vrátit....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa