Kostýmy a rekvizity z oblíbených pohádkových seriálů Arabela a Arabela se vrací mohou vidět návštěvníci výstavy, která se ve středu otevřela v dominikánském klášteře v centru Prahy.

Od natočení první řady seriálu Václava Vorlíčka a Miloše Macourka, který znají děti i v Jižní Koreji, Japonsku či Mongolsku, uplynulo letos 30 let. "Děti i dospělí mohou výročí oslavit u nás a připomenout si všechny postavy z říše pohádek," řekl kurátor výstavy Petr Lukas.

Fotogalerie
8 fotografií

Návštěvníci uvidí více než 50 kostýmů i korunovační klenoty a kouzelné předměty. Velkou vzácností je ve vitríně schovaný zázračný prsten. "Je to jediný zachovaný exemplář, ústřední kámen je imitací modrého safíru, zdobí jej ornamenty, které vytvářejí podobu kytičky," popsal Lukas. Vedle prstenu leží křišťálová koule, kouzelný zvoneček a měšec či zázračný cestovní plášť.

Tuhle královskou korunu si mohou návštěvníci výstavy Arabela v Brně posadit na hlavu.
Autor: Ondřej Požár


Děti si mohou repliky koruny krále Hyacinta či šatů Arabely vyzkoušet a usednout poté na trůn. Dospělé může na výstavu přilákat to, že mají příležitost prohlédnout si část prostorů dominikánského kláštera poblíž Staroměstského náměstí, který je jinak nepřístupný. Zaujme i vybavení domácnosti Mayerových z konce 70. let. Lidé uvidí i módu, která panovala v tehdejším Československu, a design, v němž například křišťálový lustr dominoval v pokoji plném doplňků z umělých hmot.

Působivě vypadá kostým čarodějnice.
Autor: Ondřej Požár

Putovní výstava, která už navštívila Brno, potrvá v Praze do 27. prosince. Na jaře se bude stěhovat na české hrady a zámky.

Pohádkový seriál se objevil na obrazovkách v roce 1979 a původně měl 13 dílů. Hráli v něm Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský nebo Iva Janžurová. Na začátku 90. let vznikly nové díly. "Výstava je určena všem, kteří mají rádi klasické české pohádky a zároveň je i poděkováním tvůrcům stále sledovaného seriálu," dodal Lukas.