Volby 2022 ONLINE: Sečteno! Vzpoura proti Spolu, pečou se první koalice. ANO ovládlo velká města

Aktualizováno -
25. září 2022
13:10
Autor: red - 
24. září 2022
14:00

Komunální a senátní volby 2022 skončily. Ve většině statutárních měst vyhrálo letošní obecní volby opoziční hnutí ANO. Ze 13 krajských měst má hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše jisté vítězství v osmi z nich. Ve zbylých pěti krajských městech uspěly vládní strany - vyhrály v Praze, Brně, Liberci i Českých Budějovicích. Vítězství v Plzni se ukázalo záhy být hořkosladké, první Spolu skončí v opozice, vládnou bude ANO s Piráty a STAN! Dění napříč Českem sledujeme v podrobné online reportáži.

Array

Video  CELÝ ZÁZNAM: Superdebata Blesku! Lídři stran se přeli o Dozimetr, „juchání na svatbě“ i „odpornou korupci“  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Komunální a senátní volby 2022
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
21:10
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 2 strana Společně - ODS a TOP 09.

21:10
24. 9. 2022

Do 2. kola senátních voleb v obvodě Karlovy Vary postoupí podle propočtu ČTK lékařka Věra Procházková (ANO) a operátorka Eva Chromcová (SPD).

21:08
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 1 strana PRAHA 1 SOBĚ. Druhá je ODS, třetí Piráti s nezávislými.

21:03
24. 9. 2022

Hnutí ANO, jasně vítězné ve volbách v Hradci Králové, by možnou koalici chtělo vytvořit s ODS. K většině v zastupitelstvu oběma chybí jediný mandát.

20:57
24. 9. 2022

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Hodonín podle propočtů ČTK postoupily Ladislava Brančíková (ANO) a Eva Rajchmanová (KDU-ČSL). Ředitelka Centra služeb pro seniory Kyjov Brančíková má nyní 27,72 procenta hlasů, druhá Rajchmanová, starostka Dolních Bojanovic, má 27,68 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 45,22 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2016 zvítězila v Hodoníně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), která se loni stala ministryní životního prostředí a senátorský mandát letos neobhajovala. Ve 2. kole získala 67,78 procenta hlasů. Druhý skončil Zdeněk Škromach (ČSSD).

20:56
24. 9. 2022

Vítězné ANO zahájí v Olomouci povolební jednání v neděli, kdy se sejde se zástupci ostatních politických stran. ANO chce mít nadále post primátora.

20:56
24. 9. 2022

Ve štábu ANO vyrazil předseda Andrej Babiš mezi novináře a v poklidu poskytnul rozhovor u jednoho ze stolů. 

Komunální a senátní volby 2022: Andrej Babiš vyrazil mezi novináře
20:55
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 8 strana ODS. Druhá je Osmička žije.

20:50
24. 9. 2022

Komunální volby v Prachaticích vyhráli Nezávislí, získali sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhá skončila ODS+TOP 09 s pěti mandáty. Třetí Živé Prachatice budou mít tři zastupitele. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 48,48 procenta voličů.

Čtvrté ANO má dva mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Prachatice společně. Šestí jsou PRO Prachatice s jedním mandátem. Sedmou příčku obsadí KDU-ČSL s jedním zastupitelem.

20:45
24. 9. 2022

Prozatímní výsledky Pirátů v Praze jsou podle současného primátora hlavního města Zdeňka Hřiba lepší, než ukazovaly průzkumy a než byly v roce 2017. „Já bych řekl, že nálada je v zásadě dobrá,“ sdělil pro Blesk. 

Povolební vyjednávání se rozběhne co nevidět, my budeme mít dneska první schůzi toho vyjednávacího týmu a následně tedy zítra se poprvé sejde náš klub zastupitelů. Tam si řekneme, kudy budeme pokračovat dále,“ připomněl, co Piráty čeká bezprostředně po spočtení všech výsledků.

K nadšenému vyjádření Patrika Nachera (ANO), že prakticky v Praze vyhrál, Hřib se smíchem uvedl: „To, že se někdo prohlásí vítězem voleb, patří k takovýmu folklóru řekněme. V těch volbách, jak už se stalo tradicí, těch vítězů bude asi víc.“ Úspěch ANO v Praze je podle něj dán hlavně vnějšími faktory jako energetická krize a inflace. „ANO se snaží dostat do pozice hlavní opoziční síly,“ dodal Hřib.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)
20:45
24. 9. 2022

Atmosféra ve štábu ANO v hotelu Continental v Brně je klidná. ANO po sečtení 73,3 % hlasů ztrácí na ODS a TOP 09 3,8 procentních bodů. „My jsme zatím s vývojem spokojeni. Vypadá to, že jsme hodně ve hře. Budeme jednat se všemi, co se dostanou do zastupitelstva města Brna,“ uvedl lídr kandidátky ANO René Černý na dotaz ohledně skládání koalice na radnici.

Video Lídr kandidátky ANO v Brně René Černý komentuje průběžné druhé místo v Brně. - Jiří Nováček
Video se připravuje ...
20:43
24. 9. 2022

„My jsme si dali několik cílů, bavili jsme se o nějakém počtu získaných mandátů pro hnutí STAN a pro nezávislé kandidáty s naší podporou. Zatím jsme na čísle 2500 a zdaleka ještě není sečteno všechno, takže se ukazuje, že tento cíl by mohl být naplněn. A dalším cílem, který jsme si dali, bylo vstoupit samostatně poprvé do zastupitelstva hlavního města Prahy,“ řekl na tiskové konferenci předseda STAN Vít Rakušan. 

„Já jsem hovořil o osmi procentech jako o úspěchu a doufám, že těch osm procent ještě překonáme. Ale už to vypadá, že budeme v magistrátu. Je to velkou prací Petra Hlaváčka, vstoupil do toho v nejednoduché době, pro naše hnutí změnil kandidátku a vypadá to, že tahle strategie měla úspěch,“ dodal.

20:42
24. 9. 2022

Komunální volby v Jihlavě podle propočtu ČTK znovu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s KDU-ČSL. Voličská účast dosáhne přibližně 43,99 procenta. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání komunálních voleb na www.volby.cz.

Před čtyřmi roky se do městského zastupitelstva v padesátitisícové Jihlavě dostalo osm z deseti kandidujících stran a uskupení. Volby vyhrálo hnutí ANO, které v zastupitelstvu obsadilo deset z 37 míst, druhé Fórum Jihlava sedm. Třetí skončila ODS se šesti mandáty. Trojkoalice Žijeme Jihlavou (TOP 09, Zelení a Piráti) měla čtyři zastupitele. Lidovci a komunisté získali shodně tři mandáty a ČSSD a SPD po dvou mandátech. Koalici sestavilo Fórum Jihlava s ODS, lidovci a s koalicí Žijeme Jihlavou, primátorkou se stala Karolína Koubová z Fóra.

20:36
24. 9. 2022

Budějovický primátor Svoboda (ANO) chce širší koalici než jen s vítěznou ODS. Výsledky komunálních voleb v ČR vnímá jako protestní volbu proti vládě.

20:35
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 4 strana Společně - ODS a TOP 09. Druhé je ANO, třetí Zelení a nezávislí.

20:34
24. 9. 2022

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Liberec podle propočtů ČTK postoupili senátor Michael Canov (SLK) a Radka Loučková Kotasová (ANO). Canov má nyní 43,30 procenta hlasů, druhá Loučková Kotasová má 27,06 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 40,67 procenta voličů, o hlasy usilovali čtyři kandidáti.

V roce 2016 zvítězil v Liberci Michael Canov (SLK). Ve druhém kole získal 80,18 procenta hlasů. Druhý skončil Marek Vávra (za ANO).

20:30
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 5 strana Společně - ODS a TOP 09.

20:29
24. 9. 2022

Obecní volby v Českém Krumlově vyhraje podle propočtu ČTK ANO, má 17,84 procenta. Druzí jsou zatím Občané patrioti s 12,06 procenta hlasů voličů.

20:29
24. 9. 2022

Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení hlasů z devíti desetin okrsků. Následovalo hnutí ANO, které předstihlo ČSSD, na šestém místě figurovala KSČM. Vyplývá to z dnešních údajů na volebním serveru. Nejvíce zastupitelských křesel získala jako obvykle nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

Zatím bylo zvoleno přes 55.200 zastupitelů. Obsadili na 6050 zastupitelstev z celkového počtu 6243. Průběžná účast činila 46,17 procenta, setrvale mírně klesala.

20:28
24. 9. 2022

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Mělník podle propočtů ČTK postoupily Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá (ANO). Smotlachová má nyní 24,76 procenta hlasů, druhá Brzobohatá 24,08 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 41,07 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2016 zvítězil v Mělníku Petr Holeček (za STAN), který ve druhém kole získal 63,64 procenta hlasů. Druhá skončila Veronika Vrecionová (ODS).

20:23
24. 9. 2022

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 13 ODS. Druhé je ANO, třetí jsou Piráti se Zelenými.

20:22
24. 9. 2022

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) řekl Blesk Zprávám, že povolební vyjednávání jsou naplánovaná hned na dnešní večer, až se sečtou všechny výsledky. 

Volební štáb ANO: Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (24.9.2022)
20:17
24. 9. 2022

 Do druhého kola senátních voleb v obvodu Ústí nad Labem podle propočtů ČTK postoupili ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) a historik Martin Krsek (SEN 21). Nedvědický má nyní 24,66 procenta hlasů, druhý Krsek má 18,97 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 36,18 procenta voličů, o hlasy usilovalo devět kandidátů.

20:16
24. 9. 2022

Lídr pražské kandidátky Patrik Nacher (ANO) popsal Blesk Zprávám atmosféru ve štábu, kde jsou schovaní politici a novináři tam nesmí. Uvedl, že jsou lidé v očekávání. „Já ale koukám klasicky do svého počítače, takže se moc nedívám, co se děje kolem mě. Ale převládá optimismus,“ řekl. Věří pak, že v Praze poleze ANO ještě nahoru, až se sečtou velká sídliště.

Prozatimní výsledky senátních voleb vnímá jako velký úspěch. Zpětně ho navíc mrzí, že ANO nekandidovalo ve všech 27 obvodech.„ Není to úplně snadné, jak si někdo může zvenku představit, takže mě tam mrzí, že jsme to nenasadili u všech. Nicméně zatím z těch čísel to vypadá na největší úspěch od vzniku hnutí,“ řekl Blesk Zprávám. 

Ve zhruba desetiminutovém rozhovoru se svěřil s tím, že pro něj předvolební kampaň byla velice složitým a náročným obdobím. Vadil mu tlak, nálepkování, ale také zesměšňování. „Bylo to náročné, musím říct, že bylo. Na to, že jsem vystupoval především jako opoziční zastupitel, který nic vlastně nemusel hájit, tak i přesto ten tlak, to nálepkování, ta agrese  - zejména na sociálních sítích - a zesměšňování je podle mě za čárou,“ svěřil se s tím, že si to bral vcelku osobně. 

„Já bych v tomhletom rád vyzval zejména politiky pětikoalice, aby to dělali způsobem, jako to dělám já ve vztahu k voličům. Aby je uklidnili, protože si myslím, že to do politiky nepatří,“ podotknul s tím, že na ulici tomu tak nebylo, ale nejhorší to bylo na sítích. Příjemně ho v tomto ohledu překvapil primátor, který se dle jeho slov nijak neúčastnil agresivních či jiných útoků. 

Video Patrik Nacher: Jsme pozitivně naladěni. Kampaň jej vysávala, vadili mu osobní útoky - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...
20:15
24. 9. 2022

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je vděčný voličům, že neuvěřili tomu, co o něm v předvolební kampani říkal především předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hlasy voličů ho dnes poslaly do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava. Očekává, že agresivní ze strany hnutí ANO bude i kampaň před druhých kolem voleb. Utká se v něm s kandidátkou hnutí ANO Janou Nagyovou.

„Voličům patří velké poděkování a velká vděčnost, že neuvěřili těm lžím, které o mně šířil zejména Andrej Babiš ať ve formě postů nebo dopisů, které rozesílal všem voličům, a ohodnotili moji práci tak, že postupuji do druhého kola. Velmi si toho vážím a jsme voličům vděčen. Zároveň prosím, aby přišli volit i ve druhém kole,“ řekl ČTK Vystrčil.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

frantacizek ( 26. září 2022 06:36 )

no tak v přepočtu na mandáty i jo.. jakože nejvíce zastupitelů má KDU z těchto voleb.. zřejmě nám navíc roste skupina věřících v zemi..

jajas ( 25. září 2022 17:56 )

Před volbama to asi "nestíhal" sdělit národu....no tak tvrdě dřel v neděli, aby nám tu sladkou novinku dal na vědomí....

jajas ( 25. září 2022 17:54 )

harpyje ( 25. září 2022 17:39 )

nekteri si to dobre pamatujeme jak to s vodou bylo "lide plytvaji, musime zdrazit", a v nasledujicich letech "spotreba je nizka, musime zdrazit"

harpyje ( 25. září 2022 17:29 )

Z okolnich zemi mame suverenne nejdrazsi elektrinu, nejdrazsi potraviny, byty i najmy (ty jsou min. srovnatelny), a zatimco nemecka verejnost s trojnasobnym prijmama se kvuli zdrazovani zacina bourit, u nas se resi ze pevnej internet je cenove prumernej (narozdil od mibilnich dat, ty mame taky nejdrazsi) a musi se to rychle napravit jojo, za dobu clenstvi v EU jsme zapad nejen dohnali, ale dokonce predhonili...ale jen v cenach a zivotnich nakladech

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa