Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Velký přehled: Kandidáti na primátora Českých Budějovic v komunálních volbách 2022

Historická radnice v Českých Budějovicích
Historická radnice v Českých Budějovicích  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
5. září 2022
14:05

V Českých Budějovicích se ve volbách na magistrát utká 11 politických subjektů. Současný primátor Jiří Svoboda (ANO) bude svou funkci obhajovat, vyzve jej několik náměstků i bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny. Podívejte se, kdo v Českých Budějovicích kandiduje na primátora.

V Českých Budějovicích jde do voleb 11 politických subjektů. Voliči tak v komunálních volbách 2022 budou vybírat z méně kandidátek, než před čtyřmi lety.

Kandidáti na primátora Českých Budějovic 2022

Kandidát

Volební strana

Jiří Svoboda

ANO

Miroslav Joch

ČSSD

Monika Kroutilová

SPD

Zuzana Kudláčková

Piráti

Juraj Thoma

HOPB

Jan Leština

Budějce srdcem a rozumem (Svobodní)

Dagmar Škodová Parmová

ODS

Marie Paukejová

Českobudějovičtí rozumně naštvaní

Jiří Fencl

STAN

Tomáš Bouzek

KDU-ČSL a TOP 09

Vojtěch Filip

KSČM

Jiří Svoboda (ANO)

Jiří Svoboda stojí v čele Českých budějovic už druhé volební období a svou vládu nad městem by chtěl prodloužit. Od roku 2016 působí i jako zastupitel Jihočeského kraje.

O vstup do komunální politiky se pokoušel už v roce 2002, kdy kandidoval jako nestraník za SNK ED. Tehdy se ovšem ještě do budějovického zastupitelstva nedostal. Podruhé zkusil své štěstí, opět jako nestraník, v roce 2014 v čele kandidátky hnutí ANO. Přes vítězství ve volbách tehdy čelil několika zádrhelům, než se stal primátorem. Nejdříve se na primátorku pokusila kandidovat jeho stranická kolegyně Eliška Richterová, která získala nejvíce preferenčních hlasů, v roce 2015 pak byl na necelé tři měsíce z funkce odvolán. V roce 2018 svou pozici obhájil a v komunálních volbách 2022 tak bude svou pozici obhajovat už podruhé.

Miroslav Joch (ČSSD)

ČSSD vede do voleb Miroslav Joch. Do čela kandidátky sociálních demokratů se postaví už potřetí. Mimo komunální politiku působí i jako zastupitel Jihočeského kraje.

Jeho zkušenosti s komunální politikou se začaly psát v roce 2006, kdy byl za ČSSD poprvé zvolen do zastupitelstva Českých Budějovic. O čtyři roky svůj úspěch zopakoval a stal se dokonce 1. náměstkem primátora. O tento post později přišel, místo zastupitele obhájil i v letech 2014 a 2018.

Monika Kroutilová (SPD)

Kandidátku SPD vede v komunálních volbách 2022 v Českých Budějovicích Monika Kroutilová.

Zuzana Kudláčková (Piráti)

Piráty do voleb povede Zuzana Kudláčková. Pro Piráty jde přitom o změnu, před čtyřmi lety byl jedničkou v komunálních volbách Lukáš Mareš a Zuzana Kudláčková kandidovala z druhého místa.

Kandidatura Kudláčkové v komunálních volbách 2018 byla rovněž její první zkušeností s komunální politikou.

Juraj Thoma (HOPB)

Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vede do komunálních voleb 2022 bývalý primátor Juraj Thoma. Ten v čele města stanul hned dvakrát, pokaždé v jiném politickém dresu.

První zkušenosti v komunální politice začal Thoma sbírat jako člen ODS poté, co byl v roce 1998 poprvé zvolen do zastupitelstva Českých Budějovic. V roce 2002 svou funkci obhájil a stal se prvním náměstkem primátora, v roce 2006 se poprvé stal primátorem, ještě před koncem volebního období byl ovšem z funkce odvolán a z ODS odešel. Do komunálních voleb 2010 tak šel jako předseda nově vzniklého HOPB v čele koaliční kandidátky HOPB a STAN a Thoma se znovu stal primátorem. Ve volbách 2014 HOPB skončilo třetí a přestože bylo součástí koalice, Thoma zůstal řadovým zastupitelem. Post obhájil i v komunálních volbách 2018, po kterých se stal i 1. náměstkem primátora.

Jan Leština (Budějce srdcem a rozumem)

Kandidátka Budějce srdcem a rozumem sdružuje nezávislé kandidáty navržené Svobodnými a členna Svobodných Jana Leštinu, který ji v komunálních volbách 2022 vede.

Dagmar Škodová Parmová (ODS)

V Čele budějovické kandidátky ODS dojde ke změně. Zatímco před čtyřmi lety stál v jejím čele bývalý ministr Martin Kuba, v komunálních volbách 2022 jej nahradí Dagmar Škodová Parmová, která je za ODS rovněž zastupitelkou Jihočeského kraje.

V komunálních volbách půjde pro Dagmar Škodovou Parmovou o první zkušenosti.

Marie Paukejová (Českobudějovičtí rozumně naštvaní)

Kandidátu se jménem Českobudějovičtí rozumně naštvaní vede do komunálních voleb 2022 Marie Paukejová.

Paukejová dříve působila v ČSSD, za kterou byla dokonce v letech 1998 a 2002 zvolena zastupitelkou. Později zkoušela kandidovat na kandidátkách jako Nezávislí pro lidi, pro město, společné kandidátce SPOZ a Suverenity, kandidátce sestavenou krajně pravicovým Blokem proti Islámu. Před čtyřmi lety pak kandidovala jako jednička České strany národně sociální.

Jiří Fencl (STAN)

Starosty a nezávislé vede v Českých Budějovicích do Komunálních voleb 2022 Jiří Fencl.

Fencl začínal s komunální politikou mimo České Budějovice. Jeho prvním politickým se stalo zvolení zastupitelem v obci Libníč, kde tou dobou žil. Následně byl zvolen i starostou obce Mandát i post starosty uhájil i v komunálních volbách 2010. Ve volbách 2014 nekandidoval a o čtyři roky později se již účastnil voleb jako kandidát v Českých Budějovicích, ale neuspěl. V roce 2022 bude poprvé lídrem kandidátky hnutí STAN v komunálních volbách v Český Budějovicích.

Tomáš Bouzek (KDU-ČSL a TOP 09)

Společnou kandidátku KDU-ČSL a TOP 09 povede do komunálních voleb 2022 Tomáš Bouzek z TOP 09. Ten mimo komunální politiku působí rovněž i jako zastupitel Jihočeského kraje.

V komunální politice sbírá zkušenosti od voleb z roku 2010, kdy byl poprvé zvolen zastupitelem Českých Budějovic. Svůj mandát zatím pokaždé obhájil. V současnosti je navíc náměstkem primátora, což je post, který si vyzkoušel i dvakrát dříve.

Vojtěch Filip (KSČM)

Do čela kandidátky KSČM se postaví někdejší stranický předseda a bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip přitom není ani v komunální politice žádným nováčkem. Kandidátku KSČM v Českých Budějovicích vedl poprvé hned v prvních komunálních volbách v historii samostatné České republiky v roce 1994 a byl zvolen. Post obhájil i o čtyři roky později. Od roku 2002 do roku 2014 se na komunálních kandidátkách neobjevoval. V roce 2018 kandidoval z 21l. místa kandidátky a byl zvolen na základě preferenčních hlasů, na svůj mandát ovšem rezignoval v roce 2019.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa