Opozice tepe vedení Prahy kvůli pomoci Ukrajině: Vadí špatná koordinace i rozdělování uprchlíků

Autor: ČTK - 
16. března 2022
12:55

Opoziční zastupitelé ANO vyzvali vedení Prahy, aby magistrát přispěl městským částem na řešení bydlení a dalších problémů spojených s přílivem ukrajinských uprchlíků. Každá radnice by měla jednorázově dostat 300 korun na obyvatele. Nutné je pak zlepšit koordinaci pomoci s městskými částmi, která podle ANO není nejlepší. Novinářům to dnes řekli předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop a další zastupitelé ANO. Postup vedení města dnes kritizovala rovněž opoziční ODS, podle níž je chaotický a nesystémový. Vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ČTK shání.

Magistrát v uplynulých týdnech vyčlenil na pomoc uprchlíkům 250 milionů Kč. Pražské asistenční centrum již odbavilo asi 39 000 lidí.

Pomoc radnicím

„Je potřeba okamžitě pomoci městským částem, které nesou na svých bedrech důsledky uprchlické krize. Budeme navrhovat, stejně jako to bylo v době koronaviru, částku 300 Kč na obyvatele městské části. Tím bude zajištěno spravedlivé odstupňování dotace podle velikosti jednotlivých městských částí,“ řekl Prokop.

Radnice by přidělenou částku využívaly a následně vyúčtovaly magistrátu. Peníze, které by jí zůstaly, by vrátily magistrátu. Zároveň by peníze byly vázány pouze na zmíněnou pomoc a nešlo by je využít na nic jiného. „Myslím, že je to nejtransparentnější a nejpřehlednější varianta,“ uvedl Prokop.

Návrh chtějí zástupci ANO předložit na jednání zastupitelů v příštím týdnu. „Pokud se do té doby situace nezmění, tak věřím, že se na tom dohodneme na jednání zastupitelstva, protože to trápí řadu starostů,“ řekl Prokop. Peníze by podle něj město mohlo vzít ze své rezervy, jež je v řádu několika desítek miliard.

Rozdělování dětí

Problémy musí magistrát podle ANO řešit i při rozdělování uprchlíků do městských částí a dětí do škol. Podle zastupitelky a místostarostky Prahy 13 Marcely Plesníkové (ANO) mají některé radnice problémy s místy pro ukrajinské děti již nyní. V Praze 13, kde žije velké množství cizinců, očekávají do škol příliv až 900 dětí. „Potřebujeme rychlou, systematickou a účinnou pomoc ze strany magistrátu i státu,“ řekla.

Komunikace je základ

Poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO) kritizoval spolupráci s radnicemi ze strany města. Podle něj nefunguje správně „vertikální“ spolupráce mezi státem, Prahou a radnicemi. Nacher nevidí koordinaci postupů. „Kvůli ,nekoordinaci‘ jsou některé městské části pod větším tlakem než jiné,“ řekl.

Podobně jako Nacher dnes vedení města kritizovala opoziční ODS. „Není možné, aby magistrát nekomunikoval s městskými částmi, neuvolnil jim žádné finanční prostředky, vydával chaotické pokyny, chtěl ubytovávat uprchlíky jen do tělocvičen. To není koncepční řešení,“ uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček. Občanští demokraté zároveň vyzvali vedení Prahy, aby prověřilo možnost využít veškeré volné prostory ve svém majetku.

14:06
Dnes

Několik politiků strany Alternativa pro Německo (AfD) se v nadcházejícím týdnu chystá na návštěvu Ruska. Cestu, jejíž součástí je mezinárodní konference uskupení rozvojových ekonomik BRICS v Soči, strana zdůvodňuje nezbytností zintenzivnit vztahy s Moskvou, informovala dnes agentura DPA. AfD, kterou německá kontrarozvědka označila za prokazatelně pravicově extremistickou, je nejsilnější opoziční stranou ve Spolkovém sněmu.

Do Soči se chystají poslanci Spolkového sněmu Steffen Kotré a Rainer Rothfuss. Kotré byl v minulém volebním období předsedou parlamentní skupiny, která měla na starosti vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Na konferenci, která se bude věnovat vztahu BRICS a Evropy, vystoupí Rothfuss s přednáškou. Kromě nich podle agentury DPA pojede do Ruska také předseda saské organizace AfD Jörg Urban a pravděpodobně i europoslanec AfD Hans Neuhoff.

13:37
Dnes

Lotyšsko předalo Ukrajině dalších 21 kolových obrněných transportérů Patria 6x6. Vozidla převzal ukrajinský ministr obrany Denys Šmyhal při návštěvě lotyšské vojenské základny Ádaži, informovala dnes agentura DPA. Lotyšsko tak letos Ukrajině postupně předalo všech dohromady 42 slíbených obrněných transportérů. Podporuje tím ukrajinskou obranu proti ruské útočné válce.

„Předání Patrií demonstruje naše přátelství, partnerství a ochotu přispět co nejvíce,“ řekl lotyšský ministr obrany Andris Sprüds. Lotyšsko podle něj vždy z celého srdce podporovalo Ukrajinu a nadále v tom pokračuje. Šmyhal za dodávku obrněných vozidel poděkoval a zdůraznil, že navzdory dronům a dalším novým technologiím hrají konvenční zbraňové systémy i nadále klíčovou roli. Vozidla jsou podle něj efektivní součástí výzbroje a zachraňují životy vojáků.

13:36
Dnes

Americká herečka Angelina Jolie na Ukrajině navštívila regiony v blízkosti fronty. V Chersonské a Mykolajivské oblasti navštívila zdravotnický personál, rodiny a dobrovolníky, potvrdila dnes humanitární organizace Legacy of War Foundation.

Během své návštěvy se Jolie seznámila s tím, jak byly zdravotnické a vzdělávací instituce v jižních frontových oblastech Ukrajiny přesunuty do zpevněných podzemních prostor, aby mohly pokračovat ve své práci, uvedla organizace v tiskové zprávě.

Zobrazit celý online
Video  Náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček hovoří o situaci v rámci pomoci ukrajinským uprchlíkům v Praze (15. březen 2022).  - Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa