Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Piráti přijdou o další výraznou tvář? Kvůli sporům pozastaví členství místopředseda Pikal

Autor: ČTK - 
3. ledna 2022
22:29

Členství u Pirátů pozastaví jejich dosavadní místopředseda Vojtěch Pikal. Uvedl to dnes web hn.cz. Podle Pikalova vyjádření na stranickém fóru tak učiní k 10. lednu, reagoval na diskusi ohledně aktualizace všeobecného kodexu zastupitele. Vyjádření Pikala a předsedy Pirátů Ivana Bartoše ČTK shání.

Aktualizovaný kodex měl mimo jiné obsahovat rozšířenou a přepracovanou sekci ohledně kumulace funkcí. „Je upřesněna definice uvolněné funkce, jasný závazek si na ni vyhradit dostatečný čas a možnost souběhu uvolněných a neuvolněných funkcí a ministerské a poslanecké role,“ uvedl Pikal v úvodním příspěvku ke kodexu.

Kvůli dřívější debatě spolustraníků o klouzavém mandátu a možné kumulaci funkcí poslance a ministra ustoupil Jakub Michálek od kandidatury na ministra pro legislativu, stal se jím Michal Šalomoun. Naopak vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Bartoš je zároveň i poslancem.

„K 10.1. pozastavuji členství ve straně. Tohle nemám zapotřebí,“ napsal po diskusi bývalý místopředseda Sněmovny Pikal. Na fóru vzniklo následně diskusní vlákno na jeho podporu, ve kterém Pikal mimo jiné napsal: „Vy tu všichni děláte, jako by se pozastavené členství nedalo jedním slovem obnovit. Předpisy jsou nástroj a politická strana nemá být životní styl.“

Piráti si o víkendu zvolí nové vedení. Na předsedu budou kandidovat kromě obhajujícího šéfa Bartoše a senátora Lukáše Wagenknechta někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský radní David Witosz. O místopředsednické posty se na on-line zasedání celostátního fóra chtějí ucházet téměř dvě desítky kandidátů.

Pikal už dříve oznámil, že nebude obhajovat funkci místopředsedy, stejně jako Olga Richterová a Radek Holomčík. Do vedení se chce naopak vrátit Martin Kučera, který na post místopředsedy rezignoval koncem listopadu. Mezi 18 kandidáty na místopředsedu jsou například místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja či bývalí poslanci Martin Jiránek a Ondřej Profant.

Video  Bartoš po schůzce se Zemanem: Mluvili jsme o dostupnosti bydlení, digitalizaci i stavebním zákoně  - ČTK
Video se připravuje ...

denisz ( 4. ledna 2022 18:05 )

Ať se Piráti už konečně dohodnou a ujasní, jaké budou mít zakotvení ve společnosti. Do té doby ať nás neotravují, nevnucují se, neoprávněně měli větší vliv, pubertálně neblbli, včetně žalování, nežvanili si chaoticky "demokraticky" kdo co chce, bez delší odborné diskuse, analýzy v kontextu přehledu, za vnímání jiných moudrých hlav, atd. Zatím jim odcházejí jejich výrazné tváře, např. Ondřej Dostál, Petr Daubner, Martin Kučera, teď i Vojtěch Pikal. Richterová, Holomčík do vedení už nekandiduje. To neblaze svědčí v neprospěch strany Pirátů. U Pirátu se nejvíce ukazuje, že pro službu státu (i náměstci na ministerstvech) dosazují jen své zasloužilé straníky, než opravdové odborníky. . .

jajas ( 4. ledna 2022 14:08 )

Kde ti Piráti berou ty ksichty.....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa