Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Praze docházejí ubytovací kapacity. Městské části uprchlíky ubytovávají v tělocvičnách i tržnici

Autor: veef, ČTK - 
16. března 2022
05:10

Praha se stále pokouší hledat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky, i když situace začíná být hraniční. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) proto vyzval koncem minulého týdne všechny městské části, aby připravily ubytovací kapacity minimálně pro sto uprchlíků. Praha 5 například začala připravovat Smíchovskou tržnici, kde bude možné přechodně ubytovat na 50 uprchlíků. Ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha se podařilo druhé městské části ubytovat další více než čtyři desítky utečenců.

Válka na Ukrajině trvá už více než 14 dní a podle Mezinárodní organizace pro migraci za tu dobu opustily své domovy přes 3 miliony lidí. Velká část, téměř dvě třetiny, míří do Polska, část pak na Slovensko a samozřejmě i do České republiky, potažmo do Prahy a Středočeského kraje, kde jednak tito lidé mají často rodinné vazby, jednak zde předpokládají největší šanci najít zaměstnání. Problém ale začíná být s ubytovacími kapacitami, které jsou na hranici vyčerpání.

Primátor Zdeněk Hřib už minulý týden vyzval všechny městské části, aby připravily provizorní ubytovací kapacity minimálně pro sto uprchlíků. „V současné době máme kapacitu pro 114 lidí, které jsme schopni ubytovat, ale víme, že jich budeme potřebovat ubytovat dalších 200, a prostě nemáme kapacitu,“ upozornil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Polní lůžka v tržnici

Většina městských částí se do výzvy už zapojuje. Praha 5 zřídila speciální pracovní skupinu, která se ubytovacími kapacitami pro utečence prioritně zabývá. „První dva vybavené byty již byly nahlášeny Krajskému asistenčnímu centru pomoci Ukrajině (KACPU) a jsou připraveny k přijetí ubytovaných. Další byty musejí být vybaveny základním nábytkem a vybavením, které umožní jejich obývání. Jde například o postele, stoly, židle, osvětlení, sporáky, vařiče nebo pračky. Byty, ve kterých budou ubytovány rodiny s velmi malými dětmi, novorozenci nebo batolaty, budou ještě dovybaveny dětskou postýlkou a dalším vybavením a zařízením nezbytným pro péči o malé děti,“ informovala tisková mluvčí Prahy 5 Lenka Abessi.

Další ubytovací kapacity vzniknou ve Smíchovské tržnici, která se aktuálně vybavuje polními lůžky, spacáky a dalšími nezbytnostmi, jako je třeba wi-fi. Podle radnice by se sem mělo vejít až 50 lidí. „Další možnosti ubytování se nabízí v Ženských domovech nebo v klubovně místního spolku JUNÁK - český skaut, který nabídl klubovnu k přechodnému ubytování uprchlíků,“ dodala Abessi.

Praha 2 spolupracuje s církví

Kapacity navyšuje i Praha 2, a to ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. V novém ubytování už našlo přístřeší více než 40 ukrajinských maminek a babiček s dětmi. „I tentokrát se nám podařilo během pár dní další lokalitu vybavit nábytkem, hygienickými a kosmetickými potřebami, základními potravinami či hračkami a společenskými hrami pro děti,“ uvedla městská část na svém Facebooku. Další ubytovací kapacity intenzivně shánějí.

V tělocvičně na žíněnkách

V Praze 11 zase vyčlenili jednu z tělocvičen místní základní školy Campus, která se přetvořila na provizorní ubytování s kapacitou asi 50 lůžek. Většina lidí se zde zdrží maximálně pár dní a pak pokračují většinou za některým z příbuzných. V tělocvičně byl položen koberec a připraveny žíněnky a polní lůžka na spaní.

„K dispozici jsou také asistenční služby pro ubytované, hygienické potřeby, potraviny a obědy. Připraven je i dětský koutek a dvě postýlky pro miminka. Zajištěna bude i tlumočnice. Tělocvična má vlastní sociální zařízení i samostatný vstup,“ informovala radnice na webu. „Jsem velmi rád, že jsme dokázali zajistit během několika hodin uvedené ubytování s cílem pomoci ukrajinským občanům, kteří jsou na útěku před válečným konfliktem,“ uzavřel starosta Jiří Dohnal (Piráti).

Radnice Prahy 10 ubytovala Ukrajince v Bytovém domě Malešice. Tam je nyní podle mluvčího Jana Hamrníka uprchlíkům k dispozici informační centrum, v němž působí koordinátor pomoci se znalostí ukrajinštiny. „Uprchlíci jsou ubytovaní v prostorech, které byly při rekonstrukci protější Polikliniky Malešice dočasně využívané jako ordinace lékařů," uvedl místostarosta Prahy 10 Petr Beneš (Piráti). Prostory jsou podle něj pro Ukrajince vyčleněny zatím do konce března.

Praha 6 má podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha pro Ukrajince k dispozici celkem 26 obecních bytů. Pro ubytování Ukrajinců se zvažuje rovněž obydlení nyní nevyužívané vily v majetku Prahy. V té by se podle mluvčího po případných úpravách a vybavení prostor mohlo ubytovat asi 50 lidí.

Podle starosty Prahy 12 Jiřího Adamce (Piráti) bydlí 60 válečných uprchlíků v prostorách v budově v ulici Písková. V objektu dříve sídlil úřad dvanácté městské části. „Předpokládáme, že se v ní brzy ubytuje dalších 20 uprchlíků," doplnil.

Radní Prahy 9 Jiří Janák (ODS/Svobodní) dříve uvedl, že městská část je schopna ubytovat na 200 lidí. Radnice připravuje pro možné ubytování objekt bývalé pošty v Poděbradské ulici, kde by mělo vzniknout 28 pokojů. S ubytováváním uprchlíku v tomto objektu by Praha 9 chtěla začít tento týden, jak avizovala.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa