Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Centrum pro uprchlíky v Praze: Odbavili tu už přes 36 tisíc lidí, docházejí ubytovací kapacity

Autor: ČTK - 
15. března 2022
09:30

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům v pondělí odbavilo 2945 lidí, přibližně o 500 více než v neděli. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se na středisko obrátilo celkem 36.041 lidí. Na twitteru o tom v úterý informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pracoviště v pražském Kongresovém centru funguje nepřetržitě a je společné pro hlavní město a Středočeský kraj.

Ubytování se v pondělí podařilo zajistit pro 323 lidí, z toho 88 uprchlíků bylo ubytováno v takzvaném nouzovém režimu, tedy například v tělocvičnách. K odbavení do jiných asistenčních center z Prahy zamířilo autobusem 136 lidí.

Hřib a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN) v pondělí řekli novinářům, že Praha bude chtít po státu, aby stanovil příspěvek domácnostem za ubytování ukrajinských uprchlíků. Bydlení ve stanech, tělocvičnách či ubytovnách je pouze nouzové. Městské části nyní magistrátu nabízejí něco přes 500 míst pro nouzové ubytování. Město chce také po EU, aby Česku, Slovensku a Polsku s migrační vlnou pomohla.

Magistrát s radnicemi řeší také místa ve školách pro ukrajinské děti. Podle radního Víta Šimrala (Piráti) jsou zřizovány buď samostatné třídy, nebo jsou děti začleňovány do těch současných. Pokud se situace nezmění, místa budou pravděpodobně zaplněna ještě v nynějším školním roce.

Hřib v sobotu upozornil na to, že celkový počet uprchlíků z Ukrajiny v Praze je vyšší než počet lidí odbavených v asistenčním centru. Uprchlíky totiž odbavují i další pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Ne všichni příchozí se navíc registrují ihned.

Video  V Kongresovém centru na pražském Vyšehradě začalo fungovat centrum pro ukrajinské uprchlíky. Bude pracovat nonstop. (4. března 2022)  - Blesk.cz - Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud