Grossova smrt, Rathův trest a úderný Zeman. Klíčové momenty roku 2015

 • Autor: kle,ČTK - 
  30. 12. 2015
  18:45

  Připomeňte si se závěrem roku 2015, které události hýbaly naší zemí v tomto roce. Redakce Blesk.cz připravila výběr toho nejdůležitějšího, o čem jsme vás celý rok informovali.

 • 1.Leden: Vojáci opustí Brdy

  Klienti společnosti H-System nemusí vyklidit byty v Horoměřicích u Prahy, které si po krachu firmy dostavěli z vlastních prostředků. Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak zamítl žalobu správce konkurzní podstaty H-Systemu.

   

  Krajský soud v Hradci Králové povolil obnovu řízení v restituční kauze týkající se zámku Opočno na Rychnovsku. Dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991. V září však soudy rozhodly, že renesanční zámek by měl patřit státu.

   

  Senát schválil zrušení Vojenského újezdu Brdy, který armáda považuje za nepotřebný. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 20. ledna a v říjnu vláda rozhodla o vzniku nové chráněné krajinné oblasti.

   

  Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová rezignovala z důvodu důchodového věku. Zeman na její místo jmenoval experta na trestní právo a dlouholetého soudce Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

   

  Vojenský újezd by měl skončit na konci roku, pak do prostoru vyrazí Klub českých turistů vyznačit stezky.

 • 2.Únor: Masakr v Uherském Brodě

  Při střelbě v restauraci v Uherském Brodě zahynulo osm lidí. Pachatel, místní šedesátiletý muž, se po útoku sám zastřelil. 

   

  Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání míchačů směsi otrávené metanolem Tomáše Křepely ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana. V platnosti zůstávají loňské doživotní tresty. Rozsudek je pravomocný.

   

  Obvodní soud pro Prahu 2 nepřiznal odškodné potomkům podnikatele Jana Antonína Bati, kteří po státu žádají přes 56 milionů korun. Odškodné definitivně zamítl odvolací soud 29. října.

   

  Plzeňská právnická fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s tzv. rychlostudenty i jejich podivným přijímáním, získala téměř po čtyřech letech akreditaci doktorského studijního programu.

   

  Ústavní soud rozhodl, že ministerstvo zdravotnictví může dále nařizovat očkování dětí. Za vyhýbání se této povinnosti hrozí nadále jejich zákonným zástupcům pokuta až 10 tisíc korun.

   

  Vrah dal obětem ránu jistoty!

 • 3.Březen: Hanča a Tonča na svobodě

  Úspěšnou premiéru absolvoval nový pořad „S prezidentem v Lánech“ Miloš Zeman mluvil o boji proti islámským teroristům, Rusku a Vladimiru Putinovi, kancléři Mynářovi a jeho svatbě i dětem, které norská sociálka odebrala české matce. Norskou sociálku srovnal s nacistickou výchovou dětí.

   

  Protikorupční policie navrhla podat obžalobu v kauze nákupu letadel CASA pro českou armádu. V případu figuruje exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf resortní sekce Jiří Staněk.

   

  Z areálu muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku vyrazil první konvoj s municí. Zamířil do armádního skladu v Květné na Svitavsku.

   

  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) potvrdil, že dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu jsou na svobodě. Antonie Chrástecká a Hana Humpálová dorazily do Česka.

   

  Českou Miss 2015 se stala Nikol Švantnerová z Českých Budějovic.

   

  Místo exploze muničního skladu je stále pod dohledem policie a hasičů

 • 4.Duben: Zemřel expremiér Gross

  Americký vojenský konvoj, který od 29. března projížděl ČR, přejel hraniční přechod v Rozvadově a vstoupil do Německa. Kolony zamířily na americkou vojenskou základnu ve Vilsecku.

   

  V zásilce banánů pražskému supermarketu se našlo přes 100 kilogramů kokainu; rekordní množství této drogy zadržené v ČR. 6.

   

  Po těžké nemoci zemřel bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross. Podle médií trpěl amyotrofickou laterální sklerózou.

   

  V Praze byl zahájen provoz nové části metra na trase A.

   

  Soud poslal Kateřinu a Petra Kottovy na 7,5 roku do vězení za korupci při zakázkách ve Středočeském kraji v kauze Davida Ratha. Podnikatelka Ivana Salačová dostala podmíněný trest.

   

  Pražský vrchní soud zrušil trest 18 let vězení za plánování tří vražd a vydírání pro lékaře Jaroslava Bartáka. Případ vrátil k novému projednání. Barták si odpykává 12 let za sexuální obtěžování asistentek.

   

  V dubnu 2015 zemřel po těžké nemoci bývalý premiér Stanislav Gross.

 • 5.Květen: Soud na straně Nagyové

  Státní zástupce předal soudu obžalobu na Petra Kramného. Podle ní zavraždil v Egyptě manželku a dceru. Líčení začalo 29. června.

   

  Vláda schválila definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření ke konci příštího roku. Sněmovna o tom pak rozhodla 23. října.

   

  Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek nad zakladatelem esoterické školy Poetrie Jaroslavem Dobešem (guru Jára) a jeho spolupracovnicí Barborou Pláškovou, kteří čelí obžalobě ze znásilnění. Případ znovu projedná zlínský krajský soud.

   

  Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Soud zprostil viny také exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i zpravodajce Jana Pohůnka. Žalobci podali proti osvobozujícímu rozsudku odvolání.

   

  Kramný je přiváděn eskortou do soudní síně.

 • 6.Červen: Babiš nebyl agentem StB

  Zeman řekl, že ruská televize lže v dokumentu o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do ČR. Invazi označil za zločin.

   

  Sazce se po 26 dnech přihlásil výherce rekordních 2,466 miliardy korun v Eurojackpotu. Sázenku vsadil v Pardubickém kraji.

   

  Fond ohrožených dětí do svého čela zvolil dosavadního ředitele Klokánku ve Štěrboholech Jana Vaňka. Fond také upravil své stanovy.

   

  Výzkum ostatků vyzdvižených loni z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích prokázal, že patří umučenému knězi Josefu Toufarovi. Jeho pohřeb se konal 12. července v Číhošti, kde působil.

   

  Bratislavský krajský soud potvrdil loňské rozhodnutí, že český ministr financí Andrej Babiš je evidován neoprávněně v archivních svazcích někdejší tajné policie StB coby její agent.

   

  První práce ministra financí Babiše - jít k soudu kvůli nařčení ze spolupráce s StB.

 • 7.Červenec: Rath dostal 8,5 roku natvrdo

  Srážka vlaku Pendolino a kamionu u Studénky na Novojičínsku si vyžádala tři oběti. Škody dosáhly téměř 160 milionů korun.

   

  Vláda schválila zákon o celostátním referendu.

   

  Veřejnost se dozvěděla, že pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Později přišla zpráva, že unesení jsou naživu.

   

  Soud uznal bývalého poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha a slovenskou podnikatelku Luciu Novanskou vinnými z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Ratha poslal do vězení na 8,5 roku, zároveň mu uložil propadnutí majetku.

   

  Trest 4,5 roku vězení pro lobbistu Romana Janouška za sražení ženy autem platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání jak Janouškova advokáta, tak i nejvyššího státního zástupce.

   

  Strojvedoucí Jan Č. řídil pendolino ve Studénce

 • 8.Srpen: Zeman tvrdě odmítl uprchlíky

  Prezident Miloš Zeman vzkázal prostřednictvím pořadu „S prezidentem v Lánech“ uprchlíkům, že je do ČR nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země.

   

  Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Národní galerie bude muset vydat církvi obraz Madony z Veveří.

   

  Při výbuchu metanu v černouhelném dole Darkov společnosti OKD na Karvinsku zemřeli tři zaměstnanci.

   

  Protikorupční policie obvinila předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stíhání souvisí se jmenováním někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu.

   

  Vláda rozhodla, že minimální mzda se od ledna zvedne o 700 korun na 9900 korun.

   

  Prezident Zeman šíří mezi lidmi paniku z uprchlíků.

 • 9.Září: Praha konečně otevřela Blanku

  Newsroom Blesk.cz připravil nový pořad v rámci svého zpravodajství. Živě poprvé vystoupil v pořadu „Ptám se, pane premiére“ Bohuslav Sobotka. První díl se věnoval zejména migrantské krizi a dalším aktuálním otázkám.

   

  Uskutečnilo se velké cvičení kontrol na hranicích pro případ zesílení přílivu uprchlíků. Svou součinnost vyzkoušela police a armáda. Do akce se na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) cvičení ukázalo, že Česká republika je na případný nápor migrantů připravena.

   

  Univerzita Jana Amose Komenského neuspěla u Akreditační komise s žádostí o prodloužení akreditace speciální pedagogiky na dostudování současných studentů.

   

  Představitelé Prahy otevřeli tunelový komplex Blanka.

   

  V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku explodoval střelný prach. Událost si vyžádala tři oběti.

   

  Kancléř prezidenta Vratislav Mynář oznámil, že nezískal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné. Rozklad proti rozhodnutí podal 7. října.

   

  Tunelovým komplexem Blanka projíždí ve všední den přes 50 tisíc aut denně.

 • 10.Říjen: Obvinění pro hejtmana Rozbořila

  Soud odmítl návrh na potrestání dvou členů umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích trenýrek na Hradě. Náčelník vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc odvolal velitele Hradní stráže Radima Studeného. Později byl odvolán i šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík.

   

  Česká televize uvedla, že norské úřady posílají mladšího syna Michalákových do adopce. Ke staršímu ztrácí matka rodičovská práva. Prezident Zeman kvůli kauze dětí Michalákových zrušil pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na akce k svátku 28. října.

   

  ÚOOZ zasahoval v Praze a Olomouckém kraji. Zadrženo bylo několik lidí, obviněn byl mj. olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Do vazby putovali náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a vlivný podnikatel Ivan Kyselý. Kauza otřásla policií, o propuštění požádal ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek, o přemístění k jinému útvaru požádal náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach.

   

  Vláda rozhodla, že limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny.

   

  Prezident Zeman vyznamenal 28. října na Hradě osobnosti veřejného života. Medailí Za hrdinství získal in memoriam např. student Petr Vejvoda. Ten loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou.

   

  Lom Bílina, kde čeká za limity spoustu hnědého uhlí. Limity platí od roku 1991 a o jejich prolomení se spekuluje dlouhá léta.

 • 11.Listopad: Zeman na tribuně s Konvičkou

  Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek požádal o propuštění ze služebního poměru k 30. listopadu. 

   

  Prezident Zeman pobouřil část voličů svým vystoupením 17. listopadu na pražském Albertově. Miloš Zeman vystoupil na demonstraci Bloku proti islámu. Na jiných místech se sešli příznivci uprchlíků a protestní akce u příležitosti státního svátku vyvrcholily večer u Úřadu vlády. Tam musela policie demonstranty rozehnat.

   

  Předseda Bloku proti Islámu Martin Konvička byl obviněn z podněcování k nenávisti vůči muslimům kvůli výrokům na Facebooku.

   

  Za snahu o vytunelování podniku Čepro a přípravu vraždy celníka poslal soud uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení.

   

  V kladenské nemocnici zemřel po otravě metanolem pacient (66).

   

  Prezident Zeman na Albertově: Jeho příznivci si přinesli zelené karty

 • 12.Prosinec: 1200 korun navíc důchodcům

  Prezident Miloš Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok. Schválený rozpočet počítá se schodkem 70 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému schodku o 30 miliard méně. Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun.

   

  Letošní listopad byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření na této stanici, které se datuje od roku 1775. Na nejstarší české stanici naměřili průměrnou měsíční teplotu 8,7 stupně Celsia, což je o 4,3 stupně více než průměr za posledních 241 let.

   

  Přes polovinu Čechů je přesvědčeno,že některé rasy a etnika mají vrozenou nižší inteligenci. Podle průzkumu Akademie věd také Češi věří v nadřazenost určitých kultur.

   

  Vláda souhlasí s přesídlením 37 křesťanských rodin z Iráku do Česka. Celkem 153 uprchlíků pocházejících z Kurdistánu a Libanonu přijede do ČR v zimě ve třech skupinách.

   

  Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí přibylo o 7800 na 10,546 milionu. Za nárůstem jsou jen přistěhovalci, víc lidí totiž zemřelo, než se narodilo. Uzavřených manželství bylo meziročně víc, rozvodů méně.

   

  Důchodci dostanou příští rok v únoru k penzím jednorázově přidáno 1200 korun. Příspěvek má dorovnat nízkou valorizaci důchodů. Schválil to Senát.

   

  V Česku je nadprůměrně teplý listopad. Podle meteorologů vydrží pěkné počasí s minimem srážek minimálně do konce měsíce.

dzery44 ( 31. prosince 2015 11:04 )

 Tři osobnosti roku,to tedy sedí.

tomik007 ( 30. prosince 2015 21:42 )

Reditel Hrdlicka musel byt dost prekvapen - kdyz mu tam vsypali Kholotjuka...  

Samo ( 30. prosince 2015 21:34 )

Podle zákona nic neukradl. Svůj majetek nabyl shodou okolností při transakcích státu v době kdy byl úderný Zeman premiérem. Poprve zbohatl při privatizaci bank a podruhé při privatizaci uhelné společnosti. Vše bylo podle Zemana, Grégra a soudu legální a proto nemohl být odsouzen ani napodruhé.

moiaza ( 30. prosince 2015 19:45 )

 Ještě zapomněli na jednu událost. Megazloděj Tykač nic neukradl. Je čistý jako lilie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud