Více než 666 minut čistého času. Rath skončil obhajobu a zná termín rozsudku

Autor: ČTK,kal,Marcel Mihalik - 
15. 7. 2015
15:35

Domluvil. Bývalý poslanec a středočeský hejtman David Rath využil svého práva na obhajobu „na dřeň“, když mluvil od pondělí do středy a dohromady přes 11 hodin. V soudní síni se přitom ve středu postaral o nebývalý rozruch. Navezl se do svého soudce Roberta Pacovského, že flámuje a po internetu koluje jeho ovíněná fotografie. Rozsudek ve své korupční kauze, kde mu hrozí až 12 let vězení, se dozví 23. července ve 13 hodin.

V pondělí Rath mluvil dvě hodiny, v úterý více než šest a další hodiny obhajoby přidal ve středu. Bojoval přitom s únavou a opakováním a nakonec se rozhodl, že nevyužije práva na závěrečné slovo. S hájením přestal krátce po středeční 15. hodině.

Soudce Pacovský Ratha už po polední pauze upozornil: „Pane obžalovaný, pokud se vaše řeč bude opakovat a bude stejná jako včera, pak vám slovo senát odebere.“ Rath, který je obžalovaný z korupce a kterému hrozí až 12 let vězení, vinu od začátku odmítá.

Vzpomínka na bratrovu školní poznámku

Své obvinění ve středu přirovnal ke zkušenostem z dětství. „Připomíná mi to historku z mého dětství, kdy můj bratr měl jet na výlet, ale byl nemocný. Soudružka učitelka mu napsala poznámku, že zlobil. Náš otec šel za soudružkou do školy a ptal se, jak mohl bratr zlobit na výletě, když ležel doma na penicilinu. Učitelka odpověděla, že kdyby tam byl, určitě by zlobil,“ zmínil před soudem.

Vzápětí obžalovaný zpochybnil odposlechy natočené u Kottových v domě. „Kottovi vypijí vína hodně. A když jíte a pijete víno, tak tlacháte. A já se k tomu přiznávám. Jestli mě chcete odsoudit za to, že si občas vymýšlím a tlachám nad flaškou vína, tak mě odsuďte,“ řekl.

Rath v obležení novinářůRath v obležení novinářů | 

Rath se ve své řeči ostře pustil do předsedy trestního senátu Pacovského. I on je údajně na internetu zobrazen ovíněný a musí tedy prý občas tlachat. „Například na internetu koluje fotka, kde vyspáváte po flámu,“ řekl mu Rath.

Za Rathem přiběhla dívka s fotkou soudce

Pacovský pohrozil, že jestli bude v tomto stylu dál pokračovat, dá mu pořádkovou pokutu, případně ho vykáže ze soudní síně.

„Vaše výroky jsou vůči soudu nyní krajně neuctivé, a pokud se budou opakovat, dostanete pořádkovou pokutu,“ řekl. „Já vám tu fotku mohu klidně přinést ukázat,“ reagoval Rath. „O ničem takovém nevím a musím vás upozornit, že pokud byste v tom pokračoval, v krajním případě bych vás musel vykázat ze soudní síně,“ uzavřel odbočení ze závěrečné řeči soudce.

Jenže to nebylo všechno. Do soudní síně totiž přiběhla mladá žena, která Rathovi přinesla papíry. A utíkala pryč.

Posila z Hostivice, Evelina Weagová, která Rathovi přinesla materiály přímo do soudní síně. Mělo jít o fotku ovíněného soudcePosila z Hostivice, Evelina Weagová, která Rathovi přinesla materiály přímo do soudní síně. Mělo jít o fotku ovíněného soudce | 

„Ať se okamžitě vrátí,“ ozval se soudce Pacovský. „Kdo jste, vy jste z veřejnosti, ptal se,“ dál. Pak ji požádal o ztotožnění a poučil ji, že si nemůže do soudní síně běhat, jak si zamane. Natož předávat obžalovanému jakékoli materiály. Blesku se podařilo zjistit, že přiběhla Rathovi předat fotografii. Právě tu, na které má být soudce v podroušeném stavu. Ukázalo se, že jde o Evelinu Weagovou (25) z Hostivice, která jezdí na koních.

Selfie během jednací pauzySelfie během jednací pauzy | 

Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhl nejméně devět let a propadnutí majetku. Bývalý významný politik, který nyní působí v Hostivici jako lékař, je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav staveb a modernizace nemocnic. Tendry byly vyhlášeny v době, kdy byl hejtmanem Středočeského kraje. Podle Ratha jde o politický proces, snahu exemplárně potrestat politika, což obžaloba odmítá.

Castro, Chávez a Rath

Bývalý středočeský hejtman se každopádně svým výkonem před soudem zařadil mezi rekordmany v délce projevů – byť v jeho případě přeci jen řeč provázejí pauzy a přerušení. Fidel Castro ještě jako kubánský prezident vyšvihl projev o délce sedmi hodin a deseti minut, bylo to na sjezdu komunistické strany Kuby. A Castrův žák a obdivovatel Hugo Chávez, dnes už zesnulý venezuelský prezident, zašel ještě dál, v televizní show mluvil osm hodin.Doporučujeme
zindula ( 17. července 2015 09:59 )

Máte pravdu, já si myslím, že si Rath svou závěrečnou řečí akorát pár let přidal. Jeho urážení soudce, ať je jakýkoliv, mu určitě zvýší trest, i soudce je člověk s emocemi!

kaaalda ( 15. července 2015 22:52 )

Tak a teď ho semeló,ty naše mlény...a když si tlápal a ***lis.ta pohne,půjčí mu Janoušek nějakou knížku z knihovny pro nevinné a pude domů o 9 let dřív než Dr.áth

ivalan ( 15. července 2015 21:49 )

Rath - standartně zneužívá každé skulinky a šance co nejvíce oddalovat nevyhnutelné. Je to velký zbabělec a proto, aby se zachránil neváhá jít za hranici slušnosti. Začíná být hysterický, když má tu drzost brát si do pusy pana soudce. Nemá žádnou pokoru ani úctu ke komukoliv. Je mi z něho špatně kdykoli ho vidím a už aby byl za katrem. Pan soudce je ale kultivovaný člověk na vysoké úrovni a Rath mu nesahá ani po kotníky, proto byl při rozhovoru nad věcí. Jsem ráda, že se takový člověk jako Rath dočká spravedlnosti a bude pykat za všechny ty své drzosti a sprostoty, které kolem sebe šířil. Pan Macek věděl moc dobře, proč mu kdysi jednu uťal... . Myslím, že by takových lidí bylo na celou frontu.... Tak ať je právo zdrávo a všem krásný den.

oltec ( 15. července 2015 20:59 )

signál se píše s měkým i vzdělaná

karancita ( 15. července 2015 20:00 )

Pan doktor Rath už je únavný. Vymýšlí si a přitom si nedokáže spočítat, že když by měl už soud za sebou, byl by ve vězení a za polovičku ho mohou pustit, tak už by byl doma. Divím se mu, opravdu. Je to jak ve Švejkovi:" Já jsem nevinej!!!!!!"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud