Babiš: Až do smrti jsem kandidát jen já. Vláda s ČSSD a podporou KSČM je jediná varianta

1080p720p360p
Autor: Jaroslav Šimáček - 
21. 2. 2018
16:46

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se ve středu poprvé sešel s novým vedením ČSSD - předsedou Janem Hamáčkem a místopředsedou Jiřím Zimolou. Ti mu řekli, že chtějí přímo do vlády. Žádná tichá podpora nebo tolerance. Pro Babiše z toho plyne jediné - vláda s ČSSD, podporovaná KSČM je nyní jediná možná. A on sám zůstává jediným kandidátem ANO na premiéra. „Až do smrti,“ hlásil Babiš. Na schůzku za ním dorazil i šéf ODS Petr Fiala. Podle Babiše však opět řekl vládě s ANO rychlé „ne“.

ČSSD by s ANO do vlády šla, potvrdil dnes Andreji Babišovi (ANO) nový předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Na Babišovy výzvy ke společnému vládnutí tak de facto kývl, byť by bylo třeba vyřešit ještě několik věcí. Hlavně program. Ale i vládní křesla, na která dnes prý nedošlo. „My jsme řekli, že jsme schopni diskutovat o spolupráci na vládní úrovni za předpokladu, že budeme schopni najít programovou shodu,“ potvrdil dnes po schůzce Hamáček.

Za premiérem poté dorazil i šéf ODS Petr Fiala. Dle svých slov jednat o zahraniční politice ČR vůči Evropské unii. Babiš po schůzce tvrdil, že se jako první zeptal na společnou vládu. „To byla moje první otázka, jestli si to ODS nerozmyslela, jestli by nešla do vlády. Odpověď zněla ne. A jestli by nás tolerovala? Odpověď zněla ne. Tak jsme řešili jenom evropskou politiku,“ řekl na dotaz Blesk Zpráv Babiš.

ČSSD chce do vlády, podporu SPD odmítá

ODS odmítá vládnout s Babišem opakovaně. Šéf ANO proto vyčkával, jak dopadne sjezd ČSSD a dočkal se nového předsedy Hamáčka, kterému má záda krýt Jiří Zimola. Mimo tento tandem tak zůstal Babišův ostrý kritik Milan Chovanec, který před vládou s ANO varoval. A tak se dnes Hamáček vydal za Babišem ukázat přívětivější tvář ČSSD.

Namísto podpory či tolerance menšinové vlády, o kterou Babiš původně stál, by však volila ČSSD raději přímou účast ve vládě. „My jsme se bavili o tom, v jakém formátu ta spolupráce má být, padaly tam různé alternativy, nicméně my jsme mu otevřeně řekli, že pro sociální demokracii je nejpřijatelnější vyjednávání o případné vládní spolupráci,“ prozradil nový šéf ČSSD.

Diskuze se dnes podle Hamáčka vedla především o programových věcech - s Babišem si určili devět okruhů, o kterých jsou připraveni jednat. Hamáček zmínil mj. progresivní zdanění. „Co na té schůzce nepadlo, jsou personální otázky, neřešili jsme žádná křesla,“ uvedl Hamáček.

Babiš: Je to první strana, se kterou můžeme jít

ANO s ČSSD však většinu v Poslanecké sněmovně nemají. A tak musí hledat další podporu. S kým by do vlády určitě nešli? „Informovali jsme pana premiéra, že pro nás je nepřijatelná podpora ze strany SPD,“ říkal Hamáček při dotazu Blesk Zpráv.

Premiér v demisi Babiš si jednání s ČSSD pochvaloval. „Mám dobrý pocit z toho jednání,“ řekl novinářům. „Je to de facto první strana, která říká, že by s námi šla do vlády, i když samozřejmě to usnesení sjezdu mluví o výzvě hnutí ANO, aby nenominovalo mě do vlády (...) Je to první strana, se kterou i my bychom uvažovali, že bychom tam šli,“ připomněl premiér usnesení o tom, že ČSSD nechce do vlády s trestně stíhanou osobou.

Jediná varianta a méně shovívavý Zeman

Jiné varianty, než spolupráci s ČSSD za podpory KSČM, však Babiš momentálně nevidí. „Žádná jiná není. Programově samozřejmě ČSSSD a KSČM jsou si blízko a KSČM s námi vyjednává,“ připomněl.

Reagoval i na zprávu o tom, že by po něm prezident Miloš Zeman chtěl vládu do letních prázdnin. „Já bych to chtěl určitě podstatně dřív, ale já myslím, že ten datum je rozumný a rozumím tomu, že by pan prezident byl potom méně shovívavý,“ říkal Babiš. K jednání s ČSSD dodal, že se vedení stran znovu sejde příští týden. A do práce se dají i expertní týmy kvůli programovým shodám.

ČSSD: Štěch proti vládě s Babišem, Zimola pro

Vznikne tedy koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů? Vyhráno Babiš ještě nemá. „Já jsem byl informován, že finální rozhodnutí udělá 18 tisíc členů ČSSD,“ poukázal Babiš na vnitrostranické referendum ČSSD.

Ačkoli nové vedení sociálních demokratů se otevřeně vyslovilo pro vládní účast, v ČSSD dál přetrvávají hlasy proti tomu, zasednout znovu s Babišem ve vládní lavici. „Ano, jsem nakloněn tomu, aby ČSSD zůstala v opozici. Potřebuje nabrat síly a já pevně věřím, že se jí to podaří,“ míní šéf Senátu Milan Štěch a dodává: „Osobně sdílím názor, že účast ve vládě s trestně stíhanou osobou prostě nemůže být pro sociální demokracii přínosem.“

K otázce trestně stíhaného člena vlády se však Hamáček s Babišem prý dnes ani nedostali. „My jsme ho informovali i o této pasáži usnesení sjezdu, ale jak jsem řekl, personálie jsme neřešili,“ reagoval Hamáček na dotaz novinářů.

Video ČSSD oznámila Babišovi: Chceme přímo do vlády. Křesla se neřešila, řekl Hamáček - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Ani trestní stíhání Babiše by však nakonec nemuselo vadit. Naznačuje to reakce prvního místopřesedy Zimoly na Štěchova slova. „Můžeme trvat na vládě bez Babiše. Anebo můžeme sedět v opozici a třeba nechat Babiše zrušit Senát. Co by bylo pro Milana Štěcha lepší?“ uvedl na Twitteru. Dnes si pak na tiskovce především pochvaloval, že se nezavřely dveře pro další vyjednávání s ANO.

Příkop mezi ODS a ANO, most je prý v nedohlednu

To v ODS dveře před ANO doslova přibouchly. A situace byla i před dnešním jednáním s Babišem jasná. Předseda Petr Fiala se proto nechystal jednat o vládní spolupráci, na schůzku se objednal prý kvůli politice Česka vůči EU v době, kdy Unie stojí před změnami a reformou. „Jedna věc jsou vnitropolitické spory a neshody, které nepochybně máme, ale druhá věc je, že se tady kolem nás odehrávají velké změny, v EU probíhají zásadní debaty,“ upozornil Fiala.

Jednání tak bylo hlavně o evropské politice, ve které našli s Babišem shodné postoje. „Pan Fiala mi napsal dopis ohledně našich aktivit v EU, které ocenil v porovnání s předchozí vládou,“ pochvaloval si Babiš. „Já jsem ocenil to, že pan premiér Babiš se snaží být aktivnější v evropských záležitostech, ale snaha je jedna věc, důležité je, aby to také přineslo výsledky,“ podotkl Fiala a připomněl, že „navenek může být jenom tak silní, nakolik jsme doma jednotní“.

O samotných nabídkách Babiše vůči ODS ohledně vládní spolupráce se mluví vlastně již od voleb, první dáma ODS Alexandra Udženija je však nepovažuje za skutečně míněné. „ODS od spolupráce s ANO dělí obrovský programový příkop. Žádné mosty přes něj nevedly a nevedou,“ vzkázala včera před Fialovou schůzkou s Babišem na Twitteru. A připomněla, že ANO nepodpořilo návrh ODS mj. dvou procent HDP na obranu či na zrušení EET.

Ostře se přitom opřela i do šéfa ANO Babiše. „Babiš chce a musí zůstat hlavou té své chobotnice,“ míní a nařkla premiéra v demisi ze „špinavé hry proti demokratickým stranám“. Fiala dnes mluvil mírněji - o ztracených a promarněných třech měsících, kdy se sestavovala menšinová vláda bez důvěry. „Teď se čekalo na sjezd ČSSD, tak uvidíme dál, jak budou probíhat jednání. To není něco, co bych já mohl ovlivnit (...) Naše pozice, pokud jde o vyjednávání s hnutím ANO, se nemění,“ vzkázal dnes Fiala.

Doporučujeme
satanas ( 22. února 2018 15:53 )

No, a Trump si znich bere priklad..Jsi hlupak..

satanas ( 22. února 2018 15:49 )

Prozil Sem 40 let v sociku!!! ,prvniho STBaka videl pred 20 lety v serialu CT a cekam kdy uvidim prvniho udavace co si troufne udat vsechny ty, co rozkradli to, co komousi vybudovali!

satanas ( 22. února 2018 15:46 )

Dokud tato budes mit poluce, musis obcas trenyrky vydrolit!!

pravicove-smegma ( 22. února 2018 15:42 )

My pravicové filcky, netáhla, podvodníci, tuneláři a zloději, rádi překrucujeme fakta v náš prospěch.

aIIina ( 22. února 2018 15:34 )

I my zdravíme tvýho tátu!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa