Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

„Jsem dědek starej, sotva lezu, jsem hluchej.“ Schwarzenberg o nemocném srdci i důchodu

Autor: Jakub Veinlich - 
9. června 2021
05:00

Nejstarší český poslanec Karel Schwarzenberg (83, TOP 09) už vyhlíží konec volebního období. Na podzim se chystá do politického důchodu. V rozhovoru pro Blesk Zprávy promluvil o svém nemocném srdci i o tom, jak mu bude politika chybět. Nebo proč nenásledoval Miroslava Kalouska, který se vzdal předčasně poslaneckého mandátu. Řeč přišla také na situaci v Bělorusku, covid-19, nebo výročí inaugurace slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Pane Schwarzenbergu, při pozdravu jste říkal, že jdete zrovna z nemocnice. Co se vám přihodilo?

To je rutinní prohlídka. Po operaci srdce se tu musím každý měsíc objevit, aby mě zkontrolovali. Nic zásadního. Vše je v pořádku – jak říkám, jen rutinní servis. Kdybych byl auto, tak mi vymění olej.

V letošních volbách už nechcete kandidovat do Poslanecké sněmovny a odejdete do politického důchodu. Nebude vám politika chybět?

Ano jak mile skončí volení období, tak odcházím. Chybět mi to samozřejmě bude. Ale už jsem dědek starej, sotva lezu a jsem hluchej, tak je načase, abych odešel a přenechal to mladším a dal pokoj.

Spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek už také nechtěl kandidovat a tak přenechal ve Sněmovně místo Janu Jakobovi, který naopak kandidovat chce. Neuvažoval jsem také o podobném kroku?

Neuvažoval. Slíbil jsem si, že to ještě doklepu.

Video  Kalousek se loučil s poslanci: Složil mandát kvůli kampani, omluvil se a sklidil potlesk vestoje  - Facebook - TOP 09
Video se připravuje ...

A co budete dělat, až skončíte s politikou?

To se ještě uvidí. Snad se něco najde. Budu snad víc vídat děti a vnoučata, tak budu mít snad alespoň jedno potěšení.

Zůstanete v Česku?

No to bych doufal. 41 let jsem čekal, až se vrátím, tak už tu chci zůstat.

Jak vidíte šance TOP 09, respektive koalice SPOLU s ohledem na aféru okolo dnes už bývalého člena vaší strany a také někdejšího poslance?

Dominik Feri nám bude určitě chybět. Poněvadž to byl chytrý a silný kandidát a myslím, že nám pár hlasů určitě ubere. I tak věřím, že budeme mít slušnej výsledek. Mladí lidi měli Dominika rádi nehledě na nás starší. Vítězil kouzlem osobnosti.

Právě dnes by se měla ve Sněmovně diskutovat problematika zpřísnění trestu za násilné chování vůči ženám a dalším možným obětem a nepodmíněné tresty za znásilnění. Mimořádnou schůzi poslanců iniciovala poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová právě v reakci na případ okolo Dominika Feriho. Čekal jste, že se kvůli tomu mohou v budoucnu měnit i zákony?

Já jsem celoživotní skeptik a tak jsem vždycky i skeptický, když se upečou zákony kvůli jedné události. Potřebovalo by to větší rozvahu. Nemám nic proti tomu, aby násilníci byli přísněji trestáni. Jinak ale doufám, že případný zákon nebude šitý horkou jehlou.

Mluvil jste o tom všem s Dominikem Ferim?

Ne. Bohužel jsem ho v té době neviděl. Ale mám ho v podstatě rád, takže kdyby on o to stál, tak si s ním rád promluvím.

V České republice je v těchto dnech představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská…

Ano ve čtvrtek se s ní asi uvidím v Senátu.

Jak sledujete vývoj událostí v Bělorusku coby bývalý šéf diplomacie?

Jsem z toho vývoje bohužel velmi smutný. Myslím, že to skončí připoutáním Běloruska k Rusku, což není dobré pro nikoho. Ani pro Evropu.  Měli bychom se snažit pomoct i jako Česká republika – je důležité, že tu mohou Bělorusové například studovat.

Za necelý týden to budou dva roky, co se Zuzana Čaputová stala oficiálně slovenskou prezidentkou. Během kampaně za vámi byla také v nemocnici, kde jste podstoupil zmiňovanou operaci srdce. Viděli jste se od té doby? A jak hodnotíte její prezidentování?

Vídali jsme se před covidem. Pak ale přišla ta mrcha a všechno nám překazila a člověk neviděl skoro nikoho. Ale v tom úřadu se mi moc líbí.

Vy sám jste si prošel covidem?

Ne bohudíky ne. Dočkal jsem dokonce už i očkování. Mám už dvě vakcíny. Je mi skoro 84 let, mám cukrovku, tak jsem přišel na řadu brzy. Naštěstí jsem neměl ani nijaké příznaky. Stále se ale chráním. Do Sněmovny chodím, jen když je to nezbytné.

Uživatel_576949 ( 16. června 2021 09:17 )

Hlavně, že doleze do parlamentu,aby stát obral o peníze, které si dav o nezaslouží.

luder ( 13. června 2021 07:54 )

Nedoučený hajný - nevzdělanec, který dlouhá léta mele samé hlouposti ale hlavně že si u toho pořádně namastil kapsy! Jak tohle mohl chtít někdo za prezidenta, i ten jeho knížecí titul, ktaré od roku 1918 jsou u nás zrušeny je pochybný! No hlavně že má pěknou chůzi, je to noblesa ač krom vychcanosti v té hlavě toho chytrého určitě moc nebude ale na prezidenta by to mnohým hlavně havlistům kdysi stačilo!

luder ( 11. června 2021 08:59 )

On je ještě nemocnej na hlavu! Zlehčovat znásilňování v Německu a v ostatních zemí tamních žen, že nějaké to máknutí na zadek či odcizená peněženka, to že by neřešil, mluví samo za sebe! To sex. obtěžování Feriho, to také dle nácka nic není! Asi u toho všeho byl když o tom vše takhle zasvěceně mluví, hňup!

reifik ( 11. června 2021 00:04 )

Stejný lhář,zloděj a podvodník,jako byl i Havel!!Pověz nám Kchárl,jak to bylo s privatizací karlovarské Becherovky a kolik stovek milonů ti "zůstalo za nehty"???

luder ( 10. června 2021 10:33 )

Schwarzenberg věčně chybí ve sněmovně ale peníze za to bere! Novináři to tutlají ale do ČT chodí Schwarzenberg často, to může!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa