Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Nové průzkumy Babiše a Hamáčka nepotěší: Piráti a STAN vedou, ANO až třetí, ČSSD mimo

Aktualizováno -
6. června 2021
12:11
Autor: ČTK, simao - 
1. června 2021
15:00

Pokud by se v květnu konaly sněmovní volby, zvítězila by v nich koalice Pirátů a STAN, vyplývá z volebního modelů agentur Kantar pčo ČT a také Ipsos. Podle Kantaru by vítězná koalice dostala dokonce 26 %, podle Ipsosu 23,7 %. Koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, v obou případech skončila druhá a na třetí místo odsunula hnutí ANO. Mimo Sněmovnu v obou průzkumech skončila - na rozdíl od předchozího průzkumu Median - vládní ČSSD.

Tři průzkumy, třikrát stejný vítěz. Jak v pátek zveřejněný model Ipsos, tak v úterý zveřejněný průzkum Median přisoudil první příčku koalici Piráti + STAN. Zatímco u Medianu skončilo vládní hnutí ANO druhé a náskok vedoucí koalice stáhlo, u Ipsosu se propadlo až na 3. místo.

V neděli zveřejnila Česká televize průzkum Kantaru, který také mluví jasně - na prvním místě Piráti + STAN (26 ), na druhém Spolu (21, %), na třetím ANO (20 %). Mimo Sněmovnu by s pouhými 3 % hlasů zástala vládní ČSSD.

Předvolební průzkum Kantar CZ pro Českou televizi, zveřejněný v Otázkách Václava Moravce 6.6.2021 Předvolební průzkum Kantar CZ pro Českou televizi, zveřejněný v Otázkách Václava Moravce 6.6.2021 | Reprofoto ČT

Ipsos: Piráti a STAN první, ale pohoršili si

Podle Ipsos by koalici Piráti a STAN dalo hlas 23,7 % voličů, což je však o více než čtyři procentní body horší výsledek než v dubnu, kdy byl její výsledek doposud nejvyšší (27,9 %),

Mírně si naopak polepšila koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, která by ve volbách skončila jako druhý nejsilnější subjekt (23,1 %). Na třetí místo by odsunula hnutí ANO (22,1 %). Do Sněmovny by se dostala ještě SPD (10,2 %) a komunisté (5,8 %).

Hnutí Přísaha by v květnu odevzdalo hlas 4,3 procenta voličů, čímž by o 0,2 procentního bodu předběhlo ČSSD (4,1 %). Uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci by podle Ipsosu získalo 3,4 %.

Piráti se STAN dosahují také největšího volebního potenciálu. Pokud by tuto koalici volili všichni voliči, kteří ji alespoň zvažují, získala by 40 procent. Druhý nejvyšší volební potenciál 37,6 procenta má koalice Spolu, hnutí ANO je na třetím místě s potenciálem 30,3 procenta.

Median: ANO stříbrné, ČSSD ve Sněmovně

Rozdílný výsledek přinesl průzkum Median. Sněmovní volby by dle něj v květnu vyhrála koalice Pirátů a Starostů se ziskem 24 procent hlasů. Druhé ANO by podpořilo 23 procent voličů. I zde však byl patný pokles v zisku lídra. Ve srovnání s dubnem klesla podpora Pirátů a Starostů o tři procentní body. ANO si naopak o dva body polepšilo.

Pozici třetího nejsilnějšího subjektu přisuzuje květnový volební model koalici Spolu. Hlas by jí odevzdalo 19,5 procenta voličů, zatímco v dubnu to bylo 17 procent. I zde se průzkumy shodují a Spolu si polepšilo.

Čtvrté hnutí SPD by získalo hlas devíti procent voličů. V dubnu byla jeho podpora o 2,5 procentního bodu vyšší. Do Sněmovny by se dostala ještě ČSSD a komunisté. Sociálním demokratům přisuzuje model Medianu zisk sedmi procent hlasů. KSČM by získala šest procent.

Bez zastoupení v dolní parlamentní komoře by zůstalo hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Hlas by mu odevzdaly čtyři procenta voličů. O půl procentního bodu nižší zisk by si připsalo uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci. Pro Zelené by hlasovalo 2,5 procenta voličů.

Video Babiš bouřil ve Sněmovně: Megapodvod! Nesmysl! Likvidace Babiše! Nechceme v Česku multikulturní, ekofonatický Pirátostan - PSP ČR

jaroslavv12358 ( 9. června 2021 22:19 )

Pan premiér BABIŠ je náš nejlepší pan premiér a to nemohou ti Fialo­vé,Bar­tošo­vé,Ra­kuša­nové i ta holka z TOP O9 zkousnout !!! Zkrátka politickej plevel !!!

jaroslavv12358 ( 9. června 2021 22:14 )

stemik: Dobře jste to vystihnul ::

jaroslavv12358 ( 9. června 2021 10:21 )

luder: Pravda pravdoucí

wenzel trousil ( 6. června 2021 14:24 )

Hezka manipulace, podfuk jak jalovice...opravdu verite ze kdo nemuze ani citit blba RAkusana bude volit Piraty? Ktere nikdo krom Prahy a Bruselu nezna???

ingmarie ( 6. června 2021 12:25 )

Důchody by se zvýšily stejně , na to máme zákon!!! Ale dluhy Babišova vládnutí nemehel budou splácet ještě naši vnuci. Babišovi je to fuk, odstěhuje se jinam a evropské dotace si už díky našim blbečkům dostatečně načerpal! Už má jistě vyhlédnuto nějaké další výdělečně šméčko

Zobrazit celou diskusi
Další videa