Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 28°C

Bartoš po Zemanově pietě zaryl do Babiše: 30 tisíc obětí? Může za to i chaotický premiér

Autor: simao - 
14. května 2021
05:30

Počet úmrtí lidí s covidem-19 se vyšplhal již na 29 825. Na Hradě za ně tento týden vzplálo 30 tisíc svíček v kelímcích od piva. A prezident Zeman si během piety rýpl, kdo za mrtvé také může. Nepřímo i do vlády kvůli rozvolňování. Šéf opozičních Pirátů Ivan Bartoš Blesk Zprávám řekl, že velkou část odpovědnosti dle něj nese chaotický premiér. Andrej Babiš (ANO) se mezitím diví, proč opozice chce 5 měsíců před volbami řešit ve Sněmovně nedůvěru vládě.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš kývl coby lídr druhé z opozičních koalic na to, že se ve Sněmovně bude jednat o nedůvěře vládě. Premiér Andrej Babiš (ANO) se přitom divil, proč o to opozice usiluje pět měsíců před volbami a proč to schytal, že vláda nezvládla boj s pandemií koronaviru. Myslí si opak. Vláda to dle něj zvládla, i když dílčí chyby Babiš připouští. Jenže Bartoš pro Blesk Zprávy ukázal prstem na vládu a chaotického premiéra, který dle něj nese velkou část odpovědnosti.

Uctění obětí, ale i výčitky

Spustil to prezident Miloš Zeman svou pietou se svíčkami v pivních kelímcích na Hradě, které na sebe strhly sice většinu pozornosti - a staly se předmětem kritiky i vtípků - ale nezapadla nakonec ani Zemanova slova z projevu pronášeného na invalidním vozíku.

„Za smrt některých z nich odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně,“ rýpl si Zeman v projevu.

Premiér Babiš následně Blesk Zprávám řekl: „Naše vláda od prvních dnů s virem tvrdě bojovala. Pracujeme skoro bez přestávky dnem i nocí, abychom ochránili zdraví našich občanů, a zároveň jim umožnili normálně žít. Bylo a je to neuvěřitelně obtížné. Nikdo na světě na takovou katastrofu nebyl připraven, nikdo ten vir přesně neznal, udělalo se spousty chyb, kterým se nevyhnul celý svět, ani my. Bolí mě ztráta každého jednoho života.“

Opozice: Vláda při pandemii selhala

Do Babiše se pustila opozice. Na středeční tiskovce šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala tvrdil, že vláda škodí a situaci nezvládla. „Vláda nezvládla boj s pandemií, nezvládala ho od počátku. Ty výsledky jsou smutné,“ uvedl Fiala a zmínil jak počet obětí, tak i dlouhodobě zavřené školy a dle něj rovněž nesmyslně zavřené služby, omezované podnikatele a rekordní schodky rozpočtu.

Druhý z lídrů opozičních koalic Ivan Bartoš (Piráti) pro Blesk Zprávy uvedl: „V České republice máme dnes bohužel téměř 30 tisíc zemřelých v souvislosti s covidem. Což je i v celosvětovém srovnání enormně vysoké číslo. Důvodem samozřejmě není, že by snad naši občané byli méně zodpovědní či solidární než je tomu v jiných zemí. Hlavní rozdíl je ve vládě, která v našem případě bohužel v boji s pandemií selhala.“

Bartoš: Nebyli ochotní naslouchat návrhům

Bartoš však svou kritiku nasměroval nejen na vládu jako takovou - která vystřídala od začátku pandemie 4 ministry zdravotnictví od Adama Vojtěcha, přes Romana Prymulu, Jana Blatného, až po současného ministra Petra Arenbergera - ale i na samotného premiéra.

„Velkou část odpovědnosti nese konkrétně premiér, jeho chaotické řízení a neochota naslouchat návrhům, jak lidem pomoci. Ať už našim, kterých jsme od loňského jara předložili bezpočet, nebo nezávislých expertů,“ vytýká Bartoš Babišovi. 

„Jako Piráti jsem byli mezi prvními, kdo chtěl propukající nákazu v Číně minulý rok řešit. Také jsme jako první představili plán Budoucnost řešíme teď, kde jsme varovali právě před dalšími hrozícími vlnami a navrhovali účinná protiopatření. Pan premiér se nám smál a říkal, že zbytečně strašíme. Výsledky vidíme,“ říká Blesk Zprávám Bartoš. 

Babiš kroutí hlavou

Premiér Babiš se k výtkám opozice vyjadřoval v průběhu středy. „O vyvolání hlasování o nedůvěře se mluví stále. Nechápu, proč by mělo být vyvoláno, když máme pět měsíců do voleb, vláda zvládá očkování a pandemii, postupně rozvolňujeme a vrací se to do normálu,“ tvrdil.

„Nevím, co tím opozice sleduje, protože zkrátka pokud bude vyslovena nedůvěra, tak to zkomplikuje naši práci a destabilizuje situaci. Nevidím v tom zkrátka žádný smysl,“ vzkázal.

Video Fiala: Vláda nezvládá a škodí, Babiš má obrovský střet zájmů. Chceme vyslovění nedůvěry - PSP ČR/Facebook Spolu

Za „nechutnou“ Pirátku se premiér omlouval. Teď zmínil „kydy“

Kvůli obětem covidu se přitom Babiš s Piráty střetl již dříve. Při sněmovních interpelacích. Konkrétně při interpelaci Pirátky Olgy Richterové, která ho v listopadu 2020 upozorňovala, že „na počet obyvatel máme aktuálně nejvíce mrtvých v Evropě“.

„Vážená paní poslankyně, já jsem si myslel, že to je náhoda, že si v tom libujete. Vy jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vy stále mluvíte o těch mrtvých. Vám to dělá radost, že tolik lidí zemřelo? Asi jo, když to tady stále dáváte na stůl. A vytrhujete z kontextu nějaké věci,“ útočil Babiš ve Sněmovně. 

Je pravda, že co se týče paní Pirátky, tak tam jsem se asi nevyjádřil úplně akurátně, za to se omlouvám teda i jí, nebo vám, když se vám to dotklo. Všeobecně se ví, že mluvím blbě, i blbě česky, takže jsem to nepovažoval za nějaký problém. Ale mně je líto, když někdo mluví o lidech, kteří zemřeli. Vždycky když někdo zemře, tak ti pozůstalí mají smutek, je to tragická událost. A proto když někdo opakovaně o tom mluví a si v tom libuje, tak jsem tak reagoval. To mně mrzí a určitě se budu snažit reagovat líp,“ říkal později při tiskovce ve Strakově akademii.

Babiš se během interpelací od té doby střetával s Piráty poměrně pravidelně. Naposledy ve čtvrtek 6. května při interpelaci Jakuba Michálka odvětil: „Výhoda opozice je samozřejmě tyhle kydy, ty nepravdy - že jsme nezvládli. Já vám také můžu připomenout tolik výroků Pirátů k pandemii, mám na to celé analýzy, kdo co říkal.“ Upozorňoval na to, že se vláda opírá nyní ve svých rozhodnutích i o skupinu odborníků MeSES.

Michálek Babiše za toto pochválil. „Chválím, že vláda zřídila skupinu MeSES, což byl jeden z kroků, který jsme v lednu a únoru doporučovali. To je ale neplacená dobrovolnická skupina, zatímco tato pandemie potřebuje špičkové profesionální odborné pracoviště, jako třeba Institut Roberta Kocha v Německu,“ uvedl Michálek a tázal se, zda se chystá zřízení meziresortního institutu pandemické připravenosti s dostatečným odborným zázemím pro řešení pandemie.

„MeSES, ano, to je skupina, a teď nevím, jestli ti experti jsou vaši nebo koho, vy to také uvádíte, že pan Smejkal je váš expert, není náš expert, takže oni jsou takoví experti, kteří radí všem, a my samozřejmě s nimi pracujeme. A co se týče - Kochův institut, ano, Kochův institut bychom potřebovali, to je náš Státní zdravotní ústav, který by se měl transformovat na Kochův institut, a ještě je tady projekt Akademie věd, která má velký projekt virologického ústavu. Takže ano, na tom se pracuje,“ vzkázal Babiš.

Shoda na klíčovém očkování

Česko je nyní ve fázi dalšího rozvolňování, to nejbližší přijde již 17. května. Pirát Bartoš nyní odmítá kritiku opozice ze strany prezidenta či premiéra za to, že právě ona tlačila v minulosti na rozvolňování.

„Nikdy jsme nebyli pro bezhlavé rozvolňování, vždy jsme hlavně žádali vládu, aby své kroky konzultovala s experty a jednala na základě dat,“ řekl Blesk Zprávám Bartoš.

Najdou se však i body, ve kterých se s Babišem shodne - oba svorně považují za nejúčinnější nástroj v boji s pandemií očkování. „Za nás bylo také vždy klíčové, aby bylo vakcinování dobrovolné a lidé k němu nebyli šikanováni, ale vedeni osvětou a otevřenou diskuzí o jeho přínosech či rizicích,“ doplňuje šéf Pirátů.

Podzimní naděje

Zatímco prezident Zeman při tolik diskutované pietě - byť především kvůli svíčkám v kelímcích na pivo - vyjádřil „naději, že nejpozději v září tohoto roku, a to především díky masivní očkovací kampani, tato pandemie u nás skončí“ a budeme na ni vzpomínat jen jako na zlý sen, premiér Babiš Blesk Zprávám řekl: „I já věřím, že díky očkování uděláme za koronavirem tečku. Alespoň tedy v té podobě, jak nás omezuje a omezoval těch posledních pár měsíců.“

Bartoš své naděje také upíná k podzimu. Nejen ty volební směrem k říjnovým volbám do Poslanecké sněmovny. „Dá se očekávat, že pokud v září bude proočkován dostatečný počet lidí, pandemie se skutečně dostane do určité míry pod kontrolu,“ míní Piráti.

Ještě jedno rýpnutí do vlády si však neodpustil. „Nelze ale zapomínat ani na rizika mutací a dalších obdobných hrozeb v budoucnu, na které chceme být dobře připravení a neopakovat scénář této vlády,“ dodal Bartoš pro Blesk Zprávy.

Video Projev Miloše Zemana při pietě za oběti covidu na Hradě 

salto ( 18. května 2021 19:37 )

Jistěže za to může Babiš a jeho chaotické vládnutí. Ten totiž ve své ďábelské pýše nepopřál sluchu odborníkům (namátkou - Bartoš, Fiala, Němcová, Hrušínský, Kalousek, Pekarová) a mnoha dalším, jimž se omlouvám, že jsem je nejmenoval. Jak krásně jsme se mohli zviditelnit a ještě by se k nám z celého světa jezdili učit a hlavně: ta chřipečka by byla vymýcená - škoda mluvit.
Snad po podzimních volbách to vezmou do rukou ti správní lidé a Česká republika se stane nejen asijským tygrem, ale i výkladní skříní nejenom EU, ale i celé Evropy...

hejhej ( 16. května 2021 10:34 )

LuCo:
Bartoš je trapný uvožák a ti jeho členové rovněž. Ty jejich návrhy, pokud nějaké jsou, tak je to jeden paskvil vedle druhého. Piráti se prezentují především udáváním do Bruselu , je to novodobá, ale daleko nebezpečnější stb.

sarina ( 15. května 2021 12:29 )

Teky

marmat ( 14. května 2021 22:36 )

Od šéfa udavačů, kteří nás "proslavili" sofistikovanými udáními na vlastního Premiéra v Bruselu je obrovská drzost pitvat vinu (zdravotníků, premiéra?)
za úmrtí lidí !!!!!!!!!!!!!!!!!!

marmat ( 14. května 2021 22:29 )

denisz: Primátor Hřib ?Teď se ukázal-s velkou vodou!
Jinak komplet paní Colombová- zadarmo drahej!

Zobrazit celou diskusi
Další videa