Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Vláda po chaosu „cukla“, testy na zahrádkách bude kontrolovat policie. A výhody pro očkované Čechy

Aktualizováno -
14. května 2021
19:15
Autor: ČTK, Mii - 
14. května 2021
09:09

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testováni, očkovaní nebo prodělali covid-19. Vláda po kritice hospodských změnila svoje původní nařízení, kontroly spadnou na policii a hygieniky. Na zahrádkách bude možné mít i puštěnou wi-fi. Vláda kývla i na výhody pro očkované Čechy - usnadní se jim cestování nejen do okolních zemí, ale vyhnou se karanténě i po návratu z těch rizikových. Od soboty si bude Česká republika uznávat vzájemně potvrzení o očkování proti covidu-19 s Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Německem. Slovensko by se mělo připojit příští týden.

„První zpráva je ohledně diskutovaných wifi připojení,“ začal tiskovou konferenci po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Wifi bude umožněno využívat v rámci těchto organizací, provozoven,“ řekl Havlíček. Povinnost testování na zahrádkách dál zůstává. „Tato povinnost kontrolovat nebude pro provozovatele těchto zahrádek,“ dodal vicepremiér, o čem rozhodla vláda. 

K vyjasnění pravidel pro otevření zahrádek restaurací vyzvala kabinet například Hospodářská komora. Podle nového nařízení budou mít zodpovědnost za bezinfekčnost hosté, kontroly bude provádět policie a hygienici.

Klíčové změny jsou i v cestování, vláda u nich zohlední očkování. „Pro návrat osob očkovaných u nás, a to ze všech zemí, se středním a vysokým rizikem onemocnění covid-19 bude nově platit, že jsou osvobozeni od karantény a testů již 22 dní po 1. dávce. A za druhé se umožní vstup očkovaným osobám 22 dní po 1. dávce z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Polska a Slovenska.“ „Za podobných podmínek by nyní tyto státy měly umožnit vstup osob očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska.“ Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek upřesnil, že Slovensko by se mělo připojit příští týden.

Podobné podmínky je pro českou diplomacii nyní prioritní vyjednat pro oblíbené destinace turistů, Kulhánek zmínil Chorvatsko a Řecko. Zejména návrat z Chorvatska do ČR je aktuálně složitější, neboť je stále na mapě cestovatele v tmavě červené kategorii států s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek ale míní, že od pondělí 24. května by se mohlo přesunout do červených států.

Kulhánek zopakoval, že Česko plně podporuje vznik celoevropského covidového pasu vedoucího k vzájemnému uznávání potvrzení o očkování, prodělání covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus. S jeho plným zavedením se počítá od 1. července.

Úpravy soudem zrušeného opatření o testování

Ministerstvo zdravotnictví také upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. 

„Mimořádné opatření, které jsme připravili s účinností od zítřka (sobota). Soud žádal, abychom zdůvodnili, proč se má OSVČ, pokud si nadetekuje pozitivitu, nahlásit svému praktickému lékaři na PCR test, a to jsme také provedli,“ uvedl ministr Arnberger.

Podle soudu ministerstvo zdravotnictví přistupovalo liknavě k odůvodnění úpravy, která významně zasahuje do základních práv zaměstnanců, zaměstnavatelů i podnikatelů – osob samostatně výdělečně činných. „Mělo by si nejen tento rozsudek, ale i další rozsudky pečlivě prostudovat a přípravu těchto opatření podstatně zkvalitnit,“ uvedl předseda senátu Tomáš Rychlý. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání.

Česko blízko magické hranice

Podle ministra zdravotní Petra Arenbergera (za ANO) je reálné, že se Česko začátkem příštího týdne dostane na „magickou hranici“ 75 případů na 100 tisíc obyvatel, díky které bude možné přejít k dalšímu rozvolňovacímu balíčku. „Dobrá zpráva je, že příští týden ta ohlášená opatření nebude třeba nijak měnit, jedeme podle nic,“ řekl šéf zdravotnictví.

„To, co nám trochu může dělat vrásky na čele, je méně dramatický rozvoj indické mutace v Británii,“ pokračoval Arenberger. Česko proto bude muset jednat, jak nastavit cestovatelské podmínky s královstvím. Čísla nakažených u nás nicméně hodnotí ministr jako příznivá, stejně tak vnímá pozitivně postup v očkování. Česko včera podalo druhý nejvyšší počet dávek doposud.

Video Arenberger o dalším rozvolňování: Zelenou dostávají obchody i památky - ČTK

hejhej ( 15. května 2021 13:56 )

Desterz:

sasajededokopce ( 15. května 2021 12:47 )

v životě by mě nenapadlo v Pivnici nebo na výletě v Restauraci oslovit " cizí" rodinu s Dětmi a vyžadovat od nich NEGATIV TEST - Ty SEBESTŘEDNÝ Šmejde !

je zvláštní jak tady padlo FEŤÁK a prolezlá SMAŽKA se ŽLOUTENKOU tedy HEPATITIDOU typu C nikomu neva a zdravý člověk se bude pod pohrůžkou FÍZLŮ a proti ÚSTAVĚ ČR tedy pilíře SVOBODY a PRÁVA prokazovat testem navíc v zařízení kde chce utratit své vydělané peníze ?

Přijeď mi to říct do očí mezi provazy do Ostravy nebo Opavy tak jak jsem vyzval diskutéra a Trolla BLESKU.cz KETTLERA který se kromě netových urážek na více NEZMOHL ( stejný Exot jako Ty a to jsem ještě SLUŠNÝ) !

sasajededokopce ( 15. května 2021 12:39 )

vzkaz pro VIHO - pokud si myslíš že jsem Nezodpovědný a Hloupý protože se NECHCI a NENECHÁM ve jménu něčího blaha zbytečně Testovat a už vůbec OČKOVAT - tak si pro mě HLUPÁKEM TY ---- jelikož jsem COVID 19 prodělal a chytl právě od nezodpovědné SOCKY kterou jsme si brigádně propůjčili jelikož jak Tvrdil a LHAL ( neměl co ŽRÁT, KOURIT i PÍT) a ve všem LHAL - sice jsem zhubl 3. kg za 3. dny ! ztratil ČICH na dalších 14 dní a měl ZIMNICI ovšem bez TEPLOTY - tak jsem se z toho vykurýroval sám díky své IMUNITĚ a hlavně BEZ jediného LÉKU ! LÉKAŘE ! KYSLÍKU za pomoci MEDU, ZÁZVORU. MÁTY a SLIVOVICE - Ty Hlupáku a říct mi v hospodě na PIVU že jako spolustolovník přes 3. stoly že vyžaduješ ode mě NEGATIV TEST --- POLÁMU TĚ hned mezi STOLY / Zmetku !

Desterz ( 15. května 2021 11:43 )

Pokud by policie kontrolovala dodržování práva, musela by podle mě v první řadě zakročit proti vládě, která vydává nařízení, na něž nemá právo. Nebo se vracíme do temného středověku, kde právo platilo jen pro nevolníky a vrchnost si dělala cochcárnu??

viho ( 15. května 2021 10:53 )

Policie pouze kontroluje dodržování práva. Pokud vám příkazy připadají stupidní, musíte příště volit někoho jiného. Pokud se najde většina, co takové příkazy považuje za stupidní, žádné testování třeba nebude. Ale pak se také může stát, že to bude vypadat jak v Indii, kde lidé umírají na ulici před nemocnicí, a příbuzní jim zoufale shání kyslíkové lahve. Za současné situace by asi bylo nejlepší, kdyby majitel mohl rozhodnout, zda-li jeho restaurace bude jen pro testované nebo kohokoli, a lidé pak měli možnost si vybrat, kam půjdou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa