Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Honza (63) pobavil při očkování uniformou ze Star Treku: „Žijte dlouho a blaze!“ vzkázal všem

Autor: Andrea Ulagová - 
15. května 2021
05:30

Honza Pavlík (63) je velkým fanouškem amerického sci-fi seriálu Star Trek. Jeho přátelé a známí ho znají po přezdívkou Praotec Trekkie. Trekkies si říkají právě fanoušci tohoto fenoménu, který se dočkal filmových i knižních zpracování. Honza je prokazatelně prvním a nejstarším fanouškem Star Treku v Česku od roku 1987, kdy si přečetl knížní zpracování jednoho ze startrekovských filmů. Tento týden vyrazil na očkování proti covidu-19 do Thomayerovy nemocnice v Praze v uniformě kapitána Hvězdné flotily. A vzbudil velkou vlnu nadšení. Co vzkázal Praotec Trekkie mladé generaci?

Seriál Star Trek se začal vysílat v USA ve druhé polovině 60. let 20. století. Od té doby kromě televizních seriálů vznikly i celovečerní filmy, romány, komiksy i videohry. Fanoušci seriálu si říkají Trekkies a početná základna milovníků tohoto fenoménu je i u nás.

Úplně prvním oficiálním trekkiem v Česku je Honza Pavlík (63), který má přezdívku Praotec Trekkie. Star Trek si oblíbil už v roce 1987, kdy v Československu panovala hluboká totalita. Sci-fi fenomén tak provází Honzu celý jeho život. 

„Něco ze Star Treku jsem znal už dřív, ale fanouškem jsem se stal po přečtení knižního zpracování jednoho ze startrekových filmů Cesta domů. Od té doby stále aktivně působím ve startrekovém fandomu (ve společenství fanoušků, pozn. red.) Přeložil jsem několik knih a povídek, přednáším na společných akcích, setkáních fanoušků, kterým se říká cony, hrál jsem ve startrekovém divadle a s kamarády hrajeme i Star Trek online,“ svěřil se Honza alias Praotec Trekkie Blesk Zprávám před Thomayerovou nemocnicí v Praze. 

Tam zamířil kvůli očkování proti covidu-19 a při té příležitosti si oblékl uniformu kapitána Hvězdné flotily právě ze Star Treku. Jak vysvětlil, očkování pro něj má velký význam, proto se ho rozhodl absolvovat v kostýmu, který má rád a chodil v něm darovat i krev.

„Očkování považuji za mimořádně důležité a za přínos každého z nás ke snaze, abychom současnou epidemii překonali a mohli se v rámci možností vrátit k normálnímu životu co nejdříve. Každý z nás by měl zvážit, co pro něj pro jeho blízké i pro všechny účast na očkování znamená, a zařídit se podle toho,“ apeluje Honza na všechny.

Důležitý vzkaz má Praotec Trekkie hlavně pro mladé lidi.

„Lidé z mladších ročníků si možná mohou myslet, že očkování nepotřebují, protože v případě onemocnění by měli mnohem lehčí průběh. To je sice pravda, ale rozhodně by měli vzít v potaz, co by nemoc znamenala nejen pro ně, ale především pro jejich bezprostřední okolí a zejména starší rodinné příslušníky - dědečky, babičky, ale i rodiče nebo další osoby v jejich okolí. U těch by nemoc zdaleka nemusela proběhnout tak hladce a mohla by způsobit závažné komplikace, ne-li hůř, “ myslí si Honza.

Podívejte se, jak se Honza na očkování chystal:

Video Praotec Trekkie na očkování proti covid-19 - Andrea Ulagová

Pak už Praotec vyrazil směrem k očkovacímu centru. Vystál si krátkou frontu, předložil vyplněný dotazník a již na něj čekala první dávka vakcíny firmy Pfizer/BioNTech.

„V našem očkovacím centru očkujeme v průměru až 900 lidí, ale za poslední 2 až 3 týdny, tak to bylo až přes tisíc lidí denně. O očkování je veliký zájem, zejména ze strany seniorů, ale i mladších ročníků,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Nemocnice do dnešního dne proočkovala od začátku očkování v prosinci 80 tisíc lidí.

„90 % personálu Thomayerovy nemocnice už má obě dávky vakcíny. Na konci loňského roku jsme měli 150 zdravotníků v izolaci, ale k dnešku máme pouze jediného zdravotníka v izolaci. Očkování má tedy smysl, pokud se chcete chránit, nechte se očkovat,“ dodal Sulek.

Lékař i sestra Star Trek znali

Z Honzy v uniformě kapitána byl nadšen celý personál očkovacího centra. „Moc mě potěšilo, že sestra i lékař Star Trek dobře znali, dokonce jsme se společně i vyfotili,“ popsal Honza nadšení, které svou přítomností vzbudil. Po aplikaci vakcíny, stejně jako ostatní, čekal v čekárně, pokud by se dostavila nějaká nežádoucí reakce.

„Pokud jde o případné vedlejší účinky, samozřejmě s nimi musím počítat, jako u každého očkování, ale beru je jako naprosto normální věc, která přijde a odezní. V každém případě výhody očkování proti tak závažné nemoci několikanásobně převažují a mohu je každému určitě doporučit,“ řekl Honza. Druhou dávku očekává v červnu. Nejvíce se těší, až se bude moci opět scházet s přáteli.

Se všemi v očkovacím centru se rozloučil typickým startrekovským pozdravem a přidal i tradiční vulkánský pozdrav: „Žijte dlouho a blaze!“

Podívejte se na rozhovor s mluvčím Thomayerovy nemocnice a bezprostřední dojmy Honzy po očkování:

Video Očkování v Thomayerově nemocnici v Praze - Andrea Ulagová

Další videa