Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Češi už můžou za nákupy do Drážďan i bez testů. Sasko v tichosti uvolnilo podmínky

Autor: ČTK - 
14. května 2021
11:40

Češi mohou opět jezdit za nákupy do Saska bez testů, pokud jejich pobyt na území této německé spolkové země nepřekročí 24 hodin. Plně očkovaní proti nemoci covid-19 a také uzdravení v Sasku rovněž nemusí do karantény. ČTK to dnes potvrdilo saské ředitelství spolkové policie. Volnější režim pro malý pohraniční styk a také pro očkované a uzdravené řídí nové celoněmecké vstupní nařízení, které ve čtvrtek vstoupilo v platnost. Sasko ještě svou zemskou vyhlášku neupravilo, podle spolkové policie to ale překážka není.

„Očkovaní po příjezdu nemusí do karantény, tak to platí. A to i v Sasku,“ řekl dnes mluvčí saského ředitelství spolkové policie v Pirně. Rozvolnění se týká i uzdravených, pokud od zjištění nemoci uplynulo nejméně 28 dní a ne více než šest měsíců.

Saské nařízení takové výhody pro očkované nezmiňuje. Toto regionální nařízení rovněž výslovně uvádí, že přeshraniční cesty z epidemicky rizikových oblastí, za kterou Německo považuje i Českou republiku, jsou možné jen z pádných důvodů, kterými ale nákupy nejsou. Celoněmecké nařízení ovšem krátkodobé cesty za nákupy či návštěvami umožňuje.

Nesoulad znění celoněmeckého a saského nařízení není podle policie překážkou ve využívání výhod. „Saské vstupní nařízení již mělo být upraveno. Nastal ale problém, který zřejmě souvisí s časovou tísní mezi zavedením spolkového nařízení a jeho následným převedením do saské úpravy. Proto se znění spolkového a saského nařízení odlišuje,“ řekl mluvčí spolkové policie.

Termín novelizace saského dokumentu zatím není znám, zřejmě se tak stane až v nadcházejícím týdnu. Ve čtvrtek byl totiž v Sasku stejně jako v jiných částech Německa svátek nanebevstoupení Páně a volno si úřady i školy prodloužily také o dnešek. Spolkové vstupní nařízení je nicméně úpravou, která sjednocuje karanténní podmínky po příjezdu ze zahraničí pro celé Německo.

Celoněmecké nařízení v případě cest z epidemicky rizikových oblastí, kterou je i Česko, nevyžaduje karanténu ani od lidí s negativním testem na koronavirus. Tento test je ale nutné přiložit k digitálnímu vstupnímu formuláři, jehož vyplnění je pro delší cesty nadále povinné. Zvýhodnění testovaných platí výhradně pro cesty z rizikových oblastí, ne z vysoce rizikových a z regionů s mutacemi koronaviru.

Video Přeočkování Čechů proti covidu: Bude nutné po roce, roce a půl, míní Arenberger. A zmínil obavy z mutací i očkování 40+. - ČTK / Blesk Zprávy

zralynetopyr ( 14. května 2021 17:18 )

a to přitom měli ty uzávěry tak dobře rozjetý, jsou to srabi

Zobrazit celou diskusi
Další videa