Babiš s opozicí nenašel shodu u stavu nouze. Vláda stále nemá žádný plán, rýpl si Fiala
Kvůli prodloužení nouzového stavu dnes jednal premiér Andrej Babiš (ANO) se zástupci opozice. Schůzka ale nepřinesla žádné závěry. Podle Petra Fialy (ODS) nemá vláda žádný plán, jak postupovat dál. Nespokojen se schůzkou byl i šéf Pirátů Ivan Bartoš, kterého setkání nepřesvědčilo, že vláda ví, co dělá. Babišův kabinet přitom žádá Sněmovnu o prodloužení stavu nouze, který končí 28. března. Poslanci návrh posoudí v pátek.
„Pokud jsem dnešní jednání s premiérem a spol. pochopil správně, jediný jeho plán je pokračovat v současné podobě lockdownu - zavřené okresy, zavřené školy aj., bez nějaké představy, co dál. Toto naši podporu mít nemůže,“ napsal na svůj twitterový účet ještě před tiskovou konferencí po jednání opozice s premiérem šéf ODS Petr Fiala.
Premiér a jeho vláda podle Fialy nemají ani žádnou další vizi, jak by mělo Česko v příštích týdnech fungovat. „Vláda evidentně žádný plán nemá a hazarduje s budoucností dětí a mladých lidi. Jenže plán nemá ani v jiných oblastech,“ dodal Fiala. Právě postupné otevírání škol přitom požaduje po vládě před hlasováním koalice Spolu – tedy strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
Koalice chce, aby vláda začala uplatňovat její plán rozvolňování – tedy zrušit omezení pohybu lidí a to hned od pondělí 29. března. Od 12. dubna by se pak podle koalice měly postupně otevírat školy.
Jednání opozice s Babišem se neúčastnil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček ani ministr školství Robert Plaga (za ANO). Opozici chyběla u jednání také hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Bartoše schůzka nepřesvědčila
„Chtěli jsme řešit hlavně řešení kompenzací, což asi nemohla paní Schillerová vykrýt,“ okomentoval schůzku šéf Pirátů Ivan Bartoš. Na stole bylo podle Bartoše také vyhodnocení opatření, která vláda zavedla s lockdownem při vyhlášení posledního nouzového stavu. „Ta schůzka mě nepřesvědčila v tom, že vláda ví, co dělá,“ podotkl šéf Pirátů.
„Když se nežije životem běžným, tak ta čísla klesají. Chtěli jsme proto výsledky těch jednotlivých opatření, ale vláda nedokáže dekomponovat, která z těch věcí na to má efekt,“ kritizoval vládu. „V podstatě se stále dokola opakuje ten samý příběh, přijde vláda, pan ministr Hamáček poprosí: ‚ještě tři týdny a bude to dobré, ale výsledku se to nedobírá‘,“ neskrýval nespokojenost po jednání Bartoš.
Zástupce Pirátů a STAN podle šéfa Starostů Víta Rakušana zajímalo také to, zda na základě nových opatření zůstává více lidí v karanténě a jaká jsou čísla lidí v izolaci. To je podle Rakušana zcela zásadní ukazatel.
„Dostali jsme opravdu mnoho papírů, které jsme si buď tiskli, nebo jsme na ně koukali v počítači, ale toto číslo tam chybělo,“ přidal se ke kritice Rakušan. Na přímý dotaz prý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nedokázal odpovědět.
Rakušan: Data jsme nedostali
I Piráti se STAN chtěli slyšet od ministrů plán návratu dětí do škol. Ale protože na schůzce nebyl ministr Plaga, žádný plán neslyšeli. „Pan ministr Blatný dá vždy jen část té informace a to té zdravotní,“ dodal šéf Starostů.
Rakušan chce, aby vláda neurčovala jednotné datum pro návrat žáků a studentů do škol, ale aby „věřila regionálním autoritám. Dát mnohem větší kompetence hejtmanům, starostům, zřizovatelům těch kterých škol a zároveň zřizovatelům jednotlivých institucí,“ doplnil Rakušan, který je původním povoláním učitel.
Proč nemohou lidé na chalupy ve vedlejších okresech?
Opozice se od vlády podle Rakušana také nedozvěděla, proč lidé nemohou opustit okres a přes Velikonoce odjet na chaty a chalupy.
„Ta debata vždy vypadá tak, že odpověď je obecná. To znamená, omezení mobility občanů podle našich čísel mělo smysl,“ kritizoval přístup vlády Rakušan, který postrádá společně s Bartošem vnitřní logiku opatření a konkrétní odpovědi na konkrétní otázky.
Koalice Pirátů a STAN nepovažuje omezení cestování mezi okresy za nutné. Pokud se dodržují pravidla a lidé se na chatách a chalupách nesetkávají.
„Nejsme rozhodnutí, budeme dále jednat s hejtmany, tak to také pan Blatný dávkuje, jak se lidově říká, leze to z něj jako z chlupaté deky,“ přiblížil Bartoš s tím, že ještě definitivní rozhodnutí, zda prodloužit nouzový stav či nikoliv, nepadlo. Rakušan zmínil, že vláda vždy osloví opozici k jednání na konci nouzového stavu. „To znamená, tři týdny se s námi nikdo nebaví,“ dodal šéf STAN.
„Na konci pan ministr Hamáček se poprvé za tu dlouhou debatu zeptal, jestli jsme ochotni o něčem debatovat,“ dodal k závěru schůzky Rakušan.
Jednotlivé poslanecké kluby budou o prodloužení nouzového stavu ještě jednat. Piráti a STAN se chtějí o hlasování definitivně rozhodnout v pátek ráno. Další schůzka v podobném formátu už ale zřejmě nebude.
V pátek Sněmovna rozhodne. Skončí nouzový stav?
Poslanecká sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v pátek. Vláda žádá o dalších 30 dnů. Pokud Sněmovna odmítne vládě vyhovět, skončí nouzový stav k 28. březnu.
Vládní sociální demokraté jsou ochotni podpořit i prodloužení o méně než 30 dní, pokud bude dostatečně dlouhá lhůta dávat smysl. Pokud se podaří klesající trend epidemie udržet, cílem by měl být podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého návrat dětí do škol od druhé poloviny dubna. Obchody a služby se pak mohly otevřít v květnu.
Blatný v pondělí uvedl, že přísná opatření je třeba udržet nejméně do Velikonoc, a to včetně zákazu cestování mezi okresy. Pokud by poslanci a poslankyně prodloužení nepodpořili, vláda by pravděpodobně uplatňovala řadu opatření prostřednictvím pandemického zákona, nebo zákona o ochraně veřejného zdraví. Nouzový stav platí v Česku nepřetržitě od loňského 5. října.
Komunisté zatím nechtějí prodloužení nouzového stavu podpořit, chtějí získat více informací z krajů. Pro SPD je nepřijatelné, že by i přes Velikonoce měl platit zákaz volného pohybu lidí mezi okresy. SPD navrhne na pořad aktuální schůze Sněmovny mimořádný bod k ukončení nouzového stavu a rekonstrukci vlády.
důchodová reforma v režii ANO