Sobota 19. června 2021
Svátek slaví Leoš, zítra Květa
Polojasno 32°C

Dusno kvůli knížeti a od Feriho ruce pryč: Konflikt v TOP 09 po sexuálním skandálu graduje

Autor: Jakub Tomek - 
29. května 2021
05:00

Poté, co kauza údajného sexuálního obtěžování zlomila vaz Dominiku Ferimu (24, TOP 09) – ten v pátek oznámil své vystoupení z partaje – probíhají uvnitř strany velké spory. Dusno je kvůli výrokům čestného předsedy Karla Schwarzenberga (83), který se končícího poslance zastal s tím, že 25letí kluci se odedávna snažili dostat holky do postele.

Feriho v pátek vyzvalo vedení strany k přerušení členství a to minimálně do doby, než budou všechna podezření řádně vyšetřena. Následně mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk informoval, že Feri z partaje vystoupil. Zatímco většina straníků odsoudila údajné násilnické chování svého exkolegy – ten měl na domácích večírcích nutit dívky k nechtěnému sexu – čestný předseda partaje Schwarzenberg se ho zastal a podle některých jeho obvinění zlehčoval.

Schwarzenberg: Bylo to normální

Kníže totiž uvedl, že celý příběh mu přijde přehnaný. „Ty výpovědi různých holek jsem četl. Že se 25letý kluk snaží dostat holky do postele, to bylo vždycky naprosto normální. Zdá se mi to poněkud přehnané. My jsme se v posledních letech stali pod vlivem MeToo strašnými pokrytci,“ reagoval pro MF Dnes. K němu se přidal místopředseda strany a senátor Tomáš Czernin (59, TOP 09), který Feriho zná několik let. „Vím, že je poctivý ve své práci, neumím si představit, že by byl nepoctivý ve svých slovech. Jsem si jistý, že se očistí a do politiky se vrátí,“ řekl senátor a později dodal, že celá věc zavání předvolebním bojem, jelikož se údajné skutky měly stát již před lety.

Video „Vadí vám špína v politice?“ Žalobci zkoumají rasismus v klipu s Ferim - TOP 09

Omluvte se, vyzval šlechtu Kania

Jenže to rozlítilo na sociálních sítích zejména mladé voliče a straníky. Proti slovům se ohradil zřizovatel několika soukromých škol Ondřej Kania (28, TOP 09). „Rozhodl jsem se, že pokud do konce týdne nepřijde omluva od čestného předsedy mé strany, případně místopředsedy Czernina, za jejich nehorázné či relativizující výroky k závažnému obvinění, tak vystoupím z TOP 09,“ ozval se na facebooku. A zatímco Czernin jeho výzvu vyslyšel, Schwarzenberg se omlouvat nehodlá. „Komu a za co? Co jsem řekl, to jsem řekl,“ uvedl pro Blesk. Sám Feri pak obvinění z násilí na ženách odmítá a chce se bránit soudně.

Pekarová: Se Schwarzenbergem se neztotožňuji

„Jednání, které je Dominikovi připisováno, považuji nejen já, ale i zbytek vedení TOP 09 za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného,“ uvedla předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. „Karel Schwarzenberg je člen předsednictva strany, které dnes chování, ze kterého je Dominik Feri obviňován, jednohlasně odsoudilo a vyzvalo Dominika Feriho, aby pozastavil své členství ve straně. Ráda bych vyjádřila podporu všem, kteří mohli být obětí takového jednání. Pevně věříme, že se tomuto případu budou věnovat všechny kompetentní orgány a všechny případy budou co nejdříve pečlivě vyšetřeny,“ dodala.

Mají zákaz mluvit?

Blesk se včera snažil získat vyjádření i od dalších členů TOP 09. Ale marně. „Nezlobte se, ale máme pokyn z vedení kauzu Dominika Feriho nekomentovat. Ptejte se tedy předsednictva, kam já nepatřím,“ řekl expředseda strany Jiří Pospíšil (45, TOP 09). Ten ale ve středu řekl, že obvinění považuje coby bývalý ministr spravedlnosti za závažná. Další členové se pouze odkazovali na stanovisko včerejšího jednání předsednictva.

Kdo na kandidátku?

Feri měl být na pražské kandidátce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) hlavně lákadlem pro mladé voliče, jelikož je známý díky svému instagramovému profilu. Jenže odmítl kandidovat a TOP 09 tak nyní hledá, kdo prázdné 4. místo na listině v hlavním městě obsadí. Pražská organizace strany se shodla, že by to měl být radní Prahy 2 Michal Zuna, poslední slovo ale bude mít vedení partaje.

Další videa