Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Koalice Spolu podepsala smlouvu. Čím chtějí ODS, TOP 09 a lidovci zaujmout ve volbách?

Aktualizováno -
11. dubna 2021
15:25
Autor: ČTK - 
11. dubna 2021
09:30

Předsedové ODS Petr Fiala, KDU-ČSL Marian Jurečka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v neděli v Praze podepsali koaliční smlouvu volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí společně jít pod heslem Dáme Česko dohromady. Připravovaná kampaň má podle koalice poukázat na neutěšený stav země způsobený vládou premiéra Andreje Babiše (ANO) a koronavirovou pandemií.

„Zastavíme zadlužování země a rozpočtovou odpovědnost zakotvíme v ústavě,“ popsal další z cílů Fiala. O 13 procent chce snížit počet státních úředníků. Volební program chce Spolu schválit nejpozději do 18. dubna.

„My tři strany spolu máme úžasnou bázi několika stovek starostů a starostek, kteří prokazují, že umí v místech, kde žijete, zvyšovat kvalitu obecních služeb a život a obecně,“ řekla Pekarová Adamová. „Víme, že se nebudeme učit vládnout v budoucí vládě metodou pokusů a omylů,“ řekl Jurečka. Síly dohromady dávají tyto strany proto, aby mohly ve volbách uspět tak, aby nepokračovala vláda opřená o podporu komunistů nebo SPD, uvedl.

Koalice na konci loňského roku představila rovněž předvolební heslo „Jdeme do toho SPOLU“. V koaliční smlouvě by měl být také závazek o společném postupu po volbách. Koalice plánuje společně postupovat po volbách přesto, že si vytvoří samostatné poslanecké kluby. Fiala v minulosti vyloučil povolební spolupráci s ANO.

Volební program plánuje Spolu zveřejnit během jara, kandidátky do konce dubna. Například v Praze bude v čele společné kandidátky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Předseda ODS Petr Fiala bude celostátním lídrem koalice, stát bude v čele jihomoravské listiny.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se na společné koalici dohodly loni, nyní spolu spolupracují ve Sněmovně. Smyslem vzniku koalice Spolu byla snaha zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů a spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily.

Změny důchodů a zjednodušení systému sociálních dávek?

Strany slibují například zjednodušení daňového systému, důchodovou reformu nebo zjednodušení systému sociálních dávek. Do roku 2025 slibují vysokorychlostní internet po celém Česku. Do stejného roku chtějí také navýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu. Naopak zabránit chtějí tomu, aby ruské a čínské firmy stavěly v tuzemsku nové jaderné bloky.

Video Volby 2021: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do voleb v koalici - Blesk TV

Podle průzkumů voličské obliby se koalice Spolu nyní řadí na třetí místo za vládní hnutí ANO a koalici Pirátů a STAN.

gejsovic ( 12. dubna 2021 09:03 )

Jurečkovo hospodářství se rozrůsta,budou věčí dotace,musí dát pozor na ptačí chřipku,husy jsou k tomu náchýlné

LuCo ( 11. dubna 2021 20:59 )

Dva vztekle štěkající ratlíci a jedna neustále kejhající husa! A to by měla být ta tři světýlka z tunelu vedoucí k záchraně? Zachraň se kdo můžeš jejich nevolením!

Juras1 ( 11. dubna 2021 20:21 )

Přesně tak

Juras1 ( 11. dubna 2021 20:04 )

Normálně stejně vyhraje ANO, když všichni dělají jen podvody a pořád si myslí, že jsou lidi jen tupci. Nevím proč se musíme dívat na tyhle tři ubohé ksichty, kteří otevřou huby a lžou. Ale to samé jsou Piráti a STANaři, ale u těch je ještě horší, že jsou to VÍTAČI a UDAVAČI, no a ti z té trojce jsou největší ZLODĚJI, kteří tu kdy byli. Výběr na zvracení . A ti co se smějí koblihám ani sami neřeknou které špíny z těchto volí, protože se za to stydí,všiměte si

hejhej ( 11. dubna 2021 19:50 )

bergen: Slepenec k volbám je podvod na voliče !!!! Takové podrazáky bude někdo volit ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa