Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Plán na rozvolnění a návrat do normálu: Vládu PES nezajímá, opozice tasila novou tabulku

Autor: ČTK, sova, simao - 
10. března 2021
19:18

Vláda přesný plán rozvolňování nemá, připustil ve středu ve studiu Blesku během pořadu Epicentrum vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Tabulkou PES se již neřídí, přiznal. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) i proto připravila plán návratu Česka k normálnímu životu, počítá se třemi variantami vývoje koronavirové pandemie. Odvíjí se od toho, jak rychle se podaří snižovat počty nakažených a hospitalizovaných. Návrh dá koalice k dispozici vládě.

„Nejsme na tom dobře, o tom není nejmenších pochyb,“ připustil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s ohledem na současnou pandemickou situaci.

Havlíček: Jak rozvolňovat? Přesně to nevíme

Havlíček čelil však i dotazům moderátorky Pavlíny Horákové, proč vláda nemá přesný plán dalšího rozvolňování. „To, že budeme rozvolňovat, není na základě toho, co my chceme, co si představujeme, ale musí to být na základě čísel. Proto jsem i rovněž velmi obezřetný k tomu, abych říkal, co všechno se bude a jak rozvolňovat. Prostě dneska to přesně nevíme,“ podotkl Havlíček.

Připustil, že systém PES, tedy jeho kategorie 1 až 5 už nejsou něčím, čím by se vláda řídila. „Skutečně už je za svým zenitem,“ uvedl Havlíček a potvrdil, že jednou z věcí, kterou se nyní vláda řídí, je počet lidí v nemocnicích. Aktuálně je hospitalizovaných přes 8 tisíc, vláda s rozvolňováním vyhlíží k 3 tisícům.

Plán SPOLU: Sedm dat od března do srpna

Plán opoziční koalice SPOLU je rozčleněn do sedmi dat mezi koncem března a začátkem srpna a obsahuje scénáře postupného uvolňování opatření v jednotlivých oblastech. Strany plán představily na středeční tiskové konferenci ve Sněmovně.

Harmonogram rozvolňování opatření zohledňuje hodnotu reprodukčního čísla, počty pozitivně testovaných, regionálnost i proočkovanost populace. Scénáře jsou nazvány „Když to půjde dobře“, „Když to půjde hůř“ a „Vládní fiasko“.

V optimistickém scénáři by už od 29. března nebyl potřeba nouzový stav, využit by byl stav pandemické pohotovosti v závislosti na nedávno schválený pandemický zákon. Scénář nepočítá s omezením volného pohybu osob mezi okresy či kraji. Ve zhruba třítýdenních intervalech by se postupně uvolňovala opatření, například 10. května by už podle návrhu byl za režimových opatření otevřen celý maloobchod a služby, restaurace by mohly mít otevřené zahrádky a uvnitř zaplnit až polovinu kapacity, a to do 22:00.

„Když to půjde hůř“, školy by se neotevíraly 

Prostřední scénář počítá s nouzovým stavem do 19. dubna, v první fázi by byl ještě částečně omezen volný pohyb osob na kraje, v případě rekreace na okresy. Otevřeny by do poloviny dubna byly vybrané maloobchody a služby, školy by pokračovaly v distanční výuce a restaurace ve výdeji pokrmů okénkem. Postupně by se jednotlivé oblasti rozvolňovaly.

Při nejrizikovějším scénáři by nouzový stav trval do května, výraznější rozvolnění by přišlo až před létem. Podobný režim jako 10. května v případě optimistického vývoje by při nejhorším scénáři částečně nastal až koncem června.

Konzultace s Maďarem i Hajdúchem

Konkrétní parametry, na kterých by jednotlivé scénáře měly záviset, chce opoziční expertní Anticovid tým v pondělí konzultovat i s bývalým členem pracovní skupiny ministra zdravotnictví a děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislavem Maďarem nebo bývalým národním koordinátorem testování a ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny LF UPOL Mariánem Hajdúchem.

Video Epicentrum - Karel Havlíček - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

RH-12 ( 16. dubna 2021 20:06 )

Opozice odpad politiku co se nedostali nikde než jen kritizovat současnou situaci v naší zemi, chtěl bych je vidět kdyby to bylo obráceně.

e.lesanova ( 10. března 2021 20:07 )

U opozice z jejich "snah" vždy vyleze nepoužitelný paskvil na úrovni retardů Kdo to smolil ??

jarda19 ( 10. března 2021 19:59 )

V kterépak hospodě si to pivo dávali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa