Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Babiš spoléhá s novým nouzovým stavem na hejtmany. Ústavní právník přidal varování

Aktualizováno -
13. února 2021
13:35
Autor: trm, ČTK - 
13. února 2021
09:30

Hejtmani krajů a primátor Prahy jsou posledními, kteří mohou zvrátit konec nouzového stavu v Česku. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) spoléhá na to, že to budou právě oni, kdo požádá o vyhlášení nového nouzového stavu, a že jim kabinet vyhoví. Pokud to neudělají, nouzový stav v Česku po 132 dnech úderem nedělní půlnoci končí. Omezující opatření by tak vydávalo ministerstvo zdravotnictví, hygieny a právě kraje, které mají možnost vyhlásit stav nebezpečí. „Noty“ budou hejtmani ladit během dne a večer. Zatím jednotní zdaleka nejsou.

„Z hlediska legislativy si nemůžeme dovolit obejít Sněmovnu a rozhodnout o nouzovém stavu, okamžitě by to Ústavní soud zrušil. Jediné řešení je podle zákona o krizovém řízení, že může hejtman požádat o vyhlášení nouzového stavu. To je jediné, co je na stole, a je to jediná možnost,“ řekl premiér v pátek večer po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O vyhlášení nouzového stavu chtějí požádat hejtmani Moravskoslezského, Pardubického, Ústeckého či Zlínského kraje, tedy ti, kteří zastupují vládní ANO a ČSSD. Ostatní vyčkávají, nejprve chtějí probrat možnosti, které po konci nouzového stavu mají jak oni sami, tak ministerstvo zdravotnictví či hygienici.

Klíčovou roli tak budou hrát hejtmani zvolení za opoziční strany. A třeba hejtmanovi Jihomoravského kraje Janu Grolichovi (KDU-ČSL) tamní krizový štáb doporučil, aby o nouzový stav požádal. Vláda v koronavirové krizi postupuje podle hejtmana špatně, bez nouzového stavu však bude mít ještě méně možností a šancí, jak virus zkrotit. Je prý chybou domnívat se, že řízení přejde na kraje. „I po skončení nouzového stavu o tom budou rozhodovat ti stejní lidé, jen budou mít horší podmínky,“ řekl v pátek po jednání s vládou Grolich.

Podobně se vyjádřila také bezpečnostní rada kraje Vysočina, který vede Vítězslav Schrek z ODS. Naopak na vyhlášení stavu nebezpečí se připravuje Středočeský kraj pod vedením Petry Peckové (STAN) a také Praha.

Šéf asociace krajů a zároveň hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (DS) v dnešním Právu vládě vzkázal, že on ani další hejtmani ODS vládě s nouzovým stavem nepomohou. „Já osobně jako hejtman Jihočeského kraje i další hejtmani za ODS ale nebudeme zatím pomáhat vládě s vyhlášením nového nouzového stavu, který zbytečně omezuje některé svobody, aniž by racionálně řešil situaci, se kterou se potřebujeme vypořádat. Ani na pátečním jednání mě vláda nepřesvědčila, ale budeme o jejím návrhu ještě přes víkend jednat,“ řekl Kuba Právu.

Video  „Je to na krajích. Když bude vakcína, můžeme i v jižních Čechách očkovat jak v Izraeli,“ říká Kuba.  - Markéta Volfová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

A na twitteru si přisadil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Podle něj jsou opatření připravená ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví s výjimkou otevření obchodů a zrušení zákazu nočního vycházení téměř stejná jako ta, co platí teď v nouzovém stavu. „Pokud chce vláda využít naší případné žádosti o NS jen k tomu, aby dosavadní opatření bez jejich vyhodnocení a návrhu konkrétních dalších postupů řešení epidemie, pouze překlopila stávající opatření – je to z mého pohledu bianco šek, který ale dlouhodobě vůbec nic neřeší,“ napsal Červíček.

Ústavní právník Kysela varuje

Ústavní právník Jan Kysela pro Novinky.cz varuje, že i pokud by hejtmani o nový nouzový stav požádali, jeho vyhlášením by vláda nejspíš porušila zákon. „Hejtmani se podle zákona mají na vládu obracet až tehdy, až se ukáže, že stav nebezpečí nefunguje, nikoliv předem říct, že určitě fungovat nebude, a tak žádat nouzový stav,“ vysvětlil Kysela s tím, že nejkratší doba může být v tomto případě asi týden.

Ani s koncem nouzového stavu by neotevřely školy, avizoval ministr Robert Plaga (za ANO). Hygienici by mohli dál nechat zavřené hotely či restaurace. Naopak otevřít by mohly obchody. Vláda, ministerstva a úřady by přišly o možnost zadávat zakázky takzvaně „z ruky“ - bez výběrových řízení.

Podle informací Blesk Zpráv ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného (za ANO) už připravilo detailní podmínky fungování těch odvětví, na která po konci nouzového stavu „nedosáhne“. Jde třeba o muzea, galerie, fitness centra, bazény, sportoviště, ale i poskytovatele kosmetických služeb, kam spadají kadeřnictví, nehtová studia nebo masážní salony. Počítá se v nich se sníženou kapacitou na minimum nebo povinnými testy.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po pátečním jednání s kraji uvedl, že oslabení opatření přinese komplikace pro zdravotnictví a posílí epidemii. S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, uvedl Babiš s odvoláním na informace ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Maximilian ( 14. února 2021 19:29 )

A ksefty jedou dál,Bureš nezchudne, KSČM ve spolupráci s hejtmany dorazila zbytečky demokratického systému,a je to ,komedie skončila,tleskejme

cervena_sedma ( 13. února 2021 19:28 )

to byla reakce pro "jajas"

cervena_sedma ( 13. února 2021 19:28 )

Do prkna, vláda vládne, protože má většinu v Poslanecké sněmovně. Celou dobu to vláda tvrdě válcuje dohromady s komunisty a SPD. Tudíž jediný, kdo selhal, tak jejich spolupráce. Opozice s tím nemá nic společného. Pokud vláda nemá dostatečný počet hlasů, ať podá demisi.

Menhira ( 13. února 2021 18:56 )

Já jen zírám za co všechno ten chudák Babiš může! To že to poslanecká sněmovna neprodloužila, je věc opozice, nikoliv vlády, jak se nám snaží podsouvat. Opozice neměla politikařit a dělat volební kampaň, ale měla by předně myslet na lidi a sama, bez jakýchkoliv výzev a přemlouvání vlády odpovědně hlasovat PRO nouzový stav. To je jejich svědomí. A pokud chěli kupčit, co z vlády vymáčknout za zvednutí ruky pro návrh, tak měli spíš navrhovat změnu některých opatření uvnitř nouzového stavu a nikoliv jeho zrušení. Například otevření lyžařských areálů a pod. Oni však vydírali finančně dalšími odškodněními (i tak jich je už dost). Takže jen divado. Když nehlasují pro rozpočet, tak si nemohu ani poroučet další náklady.
NOUZOVÝ STAV
Hlasování poslanecké sněmovny o nouzovém stavu.
Prohlédněte si pečlivě tabulku a všimněte si, jak největší řvouni se nakonec tiše zdrželi hlasování, Pekarová šla raději domů, jen Okamurovci a Trikolóra hlasovali všichni proti. Ostatní hráli hru: já nic, já muzikant. Kdyby se v budoucnu náhodou zjišťovalo, kdo to zavinil, tak aby měli alibi, zbabělci bezcharakterní!
http­s://ww­w.ps­p.cz­/sqw/h­lasy­.sqw?g­=75326­&l=cz

LuCo ( 13. února 2021 18:38 )

Dle ČT24: Vláda je plná blbců a naopak opozice přetéká takyc­hytrá­ky,3tě­kají­cí ratlíci ((npř. Jurečka, Rakušan Fiala, Bartoš) a kejhajíécí husy (npř. Pekarová, Němcová, Richterová)jsou ti praví, co nás z pandemie vyvedou! Pak si jednu nedej...A řvoucí menšina plně ovládá veřejnoprávní televizi, která si podává ruku ve snaze ovládnout veřejné mínění s nejblbějším chameleonem Soukupem na tv Barrandov..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa