Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Forejt o „zrušeném“ vyznamenání pro Rychetského: Nehoráznost. Špaček ukázal na diplomy

Aktualizováno -
10. února 2021
20:17
Autor: Jakub Veinlich, David Polák, Mii - 
10. února 2021
19:54

Velký nesouhlas vyvolalo rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana neudělit předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ten mu navíc již udělil, takže není jasné, zda jde o odebrání, se kterým český řád nepočítá. Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt to považuje za nehoráznost a zpolitizování celého procesu, které nepamatuje. Odborník na etiketu Ladislav Špaček podotkl, že rozhodující je, zda Zeman podepsal listiny k udělení či propůjčení.

„Rozhodnutí prezidenta považuji za nehoráznost a zpolitizování udílení státních vyznamenání v České republice. Hlava státu tím znevažuje hlavně samotný řád TGM. Co já si pamatuji, tak se ještě nestalo, aby prezident odebral takto vysoké státní ocenění. Je běžné, že ho někdo vrátí, případně odmítne, to se ale tedy nestalo,“ řekl Forejt pro Blesk.

Podle něj dle dosavadních informací lze usuzovat, že předseda Ústavního soudu už vyznamenání má, takže jde o odebrání.Pavel Rychetský navíc navždy bude evidován jako nositel řádu TGM. V minulém roce před 28. říjnem totiž muselo být vyhotoveno rozhodnutí prezidenta republiky, které Miloš Zeman a poté pak premiér Andrej Babiš museli podepsat. Z toho vyplývá, že pan Rychetský je nositelem od 28. října 2020 do 10. února 2021,“ podotkl bývalý protokolář.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že Rychetský nebude nositelem řádu. „Celá záležitost je anulována a vyznamenání nebude předáno,“ napsal Blesk Zprávám.

Špaček: Důležitý je podpis

Na nejasnou podstatu celé záležitosti upozornil i bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a expert na etiketu Ladislav Špaček. „V okamžiku, kdy by skutečně prezident republiky diplomy k udělení či propůjčení státních vyznamenání a medailí Za zásluhy podepsal, tak se má za to, že tato ocenění byla udělena. Samotné jejich předání je pak už jen jakousi formální částí slavnostního ceremoniálu,“ vysvětlil Blesk Zprávám.

„Jestli prezident listiny nepodepsal a hodlá je podepsat až v říjnu letošního roku při příležitosti předávání ocenění, tak pak s těmi jmény může hýbat, jak chce,“ dodal Špaček a přidal osobní překvapení: „Páni, tak to je poprvé v dějinách, že někdo byl nositelem vyznamenání tři měsíce!“

Kalousek: Tohle dokáže jen duševní troska

S vývojem událostí nesouhlasí také opozice. „Zeman se rozhodl odebrat Pavlu Rychetskému řád TGM, protože se mu nelíbí jeho rozhodování v pozici ústavního soudce. Vyznamenání ale nemají být prostředkem politického boje. Jsou-li, je to ubohost. Za dva roky rád uvedu situaci na pravou míru,“ uvedl senátor Pavel Fischer.

Přisadil si i exposlanec TOP 09 Kalousek. „Otevřeně říkám, že nález Ústavního soudu jsem přijal s rozpaky. Leč hodnotit něčí celoživotní zásluhy o demokracii podle toho, zda se mi líbí či nelíbí nález nezávislého soudu... To dokáže jenom nekonečně sebestředná duševní troska,“ sdělil na twitteru.

„Pavel Rychetský bude oceněn nejvyšším národním vyznamenáním, bude teprve druhým po Jiřím Brady komu se dostane takové pocty. Přístup prezidenta považuji za naprostou zoufalost. Takové chování pochopím u malých kluků na pískovišti, ne u prezidenta! Tohle je fakt tak trapný!“ reagoval šéf lidovců Marian Jurečka.

„Ukázka mstivosti a zášti v nejčistší podobě,“ konstatoval senátor a bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

LuCo ( 12. února 2021 20:29 )

Vrazí-li mi někdo nůž do zad, nepošlu mu za to basu piv!

snehulak ( 11. února 2021 12:17 )

Forejtovi dávám 1,5laudáta. On snad řád TGM není řádem politickým? Ostatně vyznamenal snd někdy sám Tomáš Garyk někdy nějakého vlastizrádce?

adeso ( 11. února 2021 10:27 )

omluva za Faltýnka - měla tam být FOREJT vyšňupaný

adeso ( 11. února 2021 10:12 )

no hlavně že všichni hodnotí Zemana, ale že by někdo napsal o Rychetském, že je ču----ě, které se nestydí brát vyznamenání a přitom prezidentovi okopává kotníky, to je teda hnus pane Rychetský STYĎTE se !!!! já bych takové vyznamenání z důvodu nečistého svědomí odmítl. Ale co, vždyť žijeme v ČR že pane Jurečka, Faltýnku, Kalousku

salto ( 11. února 2021 09:00 )

panda82Y) A ještě k tomu si ta bukvice dá lajnu a křičí - nehoráznost

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa