Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

„Nepodložené znevážení soudců.“ Unie se ostře vymezila proti výpadům Benešové a Babiše

Autor: ČTK - 
4. února 2021
14:14

Soudcovská unie i Unie státních zástupců se dnes vymezily proti výrokům ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO) na adresu Ústavního soudu a jeho soudců. Tvrzení Benešové, že soudci mohli mít za své rozhodnutí ohledně volebního zákona něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců. Organizace to uvedly v prohlášeních zaslaných ČTK.

„Soudcovská unie respektuje kritiku konkrétního rozhodnutí, ale důrazně odmítá šíření závažného a nepodloženého obvinění, že ústavní soudci ,mají asi něco slíbeno'. Fungování společnosti a státu je především založeno na důvěře. Ministryně spravedlnosti má v tomto systému významné postavení, a proto laická i odborná veřejnost očekávají důstojné naplňování její funkce,“ napsala Soudcovská unie. Dodala, že ministryně zpochybnila důvěryhodnost všech soudců Ústavního soudu.

„Unie státních zástupců respektuje právo každého na svobodu vyjadřování, a to včetně kritiky soudních rozhodnutí. Ale i svoboda vyjadřování má své limity, které je třeba zachovávat,“ přidali se státní zástupci.

Doplnili, že mediální výroky Benešové zaznamenali „se značným znepokojením“. „Též předseda vlády Andrej Babiš bez prezentovaných důkazů veřejně naznačoval politické propojení předsedy Ústavního soudu v souvislosti s touto věcí,“ připomněli.

„V demokratickém právním státu je ochrana nezávislosti justice a její důvěryhodnost stěžejní hodnota, kterou je třeba chránit, a to především ze strany představitelů orgánů veřejné moci. Výše uvedené výroky, které nebyly ničím podloženy, pouze bezdůvodně znevažují rozhodování Ústavního soudu a jeho soudce, nelze je vydávat za oprávněnou kritiku a je nutné je důrazně odmítnout,“ uzavřela Unie státních zástupců.

Video  Babišův útok na Ústavní soud: Ztratil všechny zábrany  - Youtube
Video se připravuje ...

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dnes Rádiu Z řekl, že jej emocionální reakce na středeční nález překvapila. Připomněl, že soud přijímá tisíce rozhodnutí ročně. „Toto rozhodnutí se mi nezdálo způsobilé vyvolávat jakékoliv emocionální reakce,“ uvedl Rychetský. K reakcím Babiše a Benešové uvedl, že „to je asi věc jejich mentálního založení“.

Ústavní soud ve středu zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Benešová označila nález za divný, podle ní nepůsobí objektivně. „Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát,“ prohlásila v rozhovoru pro Deník N. „Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?“ pokračovala. Rozhodnutí nazvala „vrcholovým číslem“, nad kterým zůstává rozum stát.

Babiš zase uvedl, že Ústavní soud se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Předseda soudu Pavel Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem.

krllo ( 6. února 2021 19:58 )

Moc chlastáš

krllo ( 6. února 2021 19:57 )

Já zase Rychetského a jeho páže Filipa.

krllo ( 6. února 2021 19:56 )

Soudscovské Únii se líbí plážové tempo soudce Ústavního soudu Filipa. Ten dal příklad soudcům. Žadný případ vám neuteče, nemá přeci nožičky.Tak proč pracovat.
Válet si šunky za královský plat, to dovede každý. Policie by měla vyšetřit za co vlastně celé tři roky bral plat a jestli to nebylo nezákonné obohacení

LuCo ( 6. února 2021 16:27 )

Na počet máme soudců dost, jenže jejich kvalitativní úroveň přímo otřesná. Matatonská pomalost! Moc peněz, málo práce.

LuCo ( 6. února 2021 16:21 )

Počet soudců velký,ale jejich kvalita malá...Nebo súpíše mizerná..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa