Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Zkrácení pracovní doby, reforma důchodů i digitální daň: ČSSD hledala recept na voliče

Aktualizováno -
10. dubna 2021
17:15
Autor: ČTK, vei - 
10. dubna 2021
08:25

Sociální demokraté mají za sebou i druhý den sjezdu, který vládní strana věnovala tentokrát volebnímu i dlouhodobému programu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) například chce v příštích dnech předložit vládě návrh důchodové reformy. Strana v programu zamýšlí také nabídku toho, že zabrání privatizaci zdravotnictví či zvýší dostupnost lékařské péče. Prosazovat do voleb bude také svůj zákon o dostupném bydlení, vyplynulo z programové diskuze.

Sociální politiku ČSSD podle Jany Maláčové formují všichni dosavadní ministři práce a sociálních věcí za sociální demokracii: Zdeněk Škromach, Vladimír Špidla, Michaela Marksová i Petr Krčál.

„Je čas na to, abychom maximálně navýšili minimální mzdu. Musíme reformovat takzvané zaručené mzdy,“ představila jeden z bodů této oblasti Maláčová, která chce v příštích dnech také představit oblast spravedlivých důchodů. Společnost by se podle ministryně měla také připravit na novou výzvu, kdy bude zanikat řada pracovních oblastí.

„Klíčové pro transformaci bude zkrácení pracovní doby. Pracuje se příliš dlouho za málo peněz. Zajistíme to, aby lidé měli více času na rodinu, koníčky a regenerovali,“ navrhuje Maláčová.

Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, jež měla v posledních letech program na starosti, v pátek uvedla, že program strany by měl mít dvě verze. Jednu širokou a druhou kratší, kterou by si měli všichni členové strany pamatovat nazpaměť.

Výživné a euro

ČSSD bude prosazovat předvídatelné výživné, řekl předseda poslanců strany Jan Chvojka. „Každý, kdo se soudí o výživné, by měl vědět, kolik více méně dostane,“ zdůraznil. V oblasti spravedlnosti chce ČSSD také více využívat alternativní tresty či posílit prevenci kriminality. U exekucí apeloval někdejší senátor Jiří Dienstbier na to, aby u nich platila teritorialita bez výjimky. Věřitel by si také neměl vybírat exekutora a všechny exekuce za jedním dlužníkem by se měly spojovat do jedné, shrnul své návrhy.

„ČSSD by měla do budoucna podpořit přijetí eura, je to naše dlouhodobá priorita v oblasti evropské politiky,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Zastává názor, že instituce spojené se zahraniční politikou a obchodem by měly spadat pod jednu střechu. Statutární místopředseda strany Roman Onderka se vyslovil pro progresivní zdanění. „Všechny vyspělé země na světě mají progresivní zdanění,“ tvrdí. ČSSD podle něj musí být odvážná a občanům říct, že na dluzích a novém daňovém systému se mají nejvíc podílet nejbohatší.

Debata o daních

Sociální demokraté se také nevzdávají debaty o digitální dani. Například ekonomický expert strany Michal Pícl by uvítal zdanění Googlu nebo Facebooku nebo dalších digitálních firem 7procentní daní. „Chápu, že chcete 7 procent, líbí se mi to, chápu to, ale to je vše,“ reagoval nato statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Sám je prý rád, že se mu podařilo prosadit pozměňovací návrh k zákonu, který je ovšem o dva procentní body mírnější. „Buď prohlasujeme 5 %, nebo digitální daň nebude,“ dodal. 

Onderka také mluvil o progresivním zdaňování příjmů. ČSSD bude prosazovat tři sazby daně. „Do výše průměrné mzdy 10 procent, do výše trojnásobku průměru 19 procent a nad trojnásobek 23 procent,“ nastínil při online debatě o volebním programu. 

ČSSD koncem března představila svou kampaň s názvem Víme, co po covidu. Staví se v ní proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci. Plány sociálních demokratů na dobu po pandemii covidu-19 počítají také s bankovní či digitální daní.

Šmarda: Slušné a dostupné bydlení jako právo

Programovou konferenci zahájila staronová místopředsedkyně strany Jana Maláčová, podle které by se letos v červnu měl konat už druhý kemp, na kterém by měli sociální demokraté programové body probírat detailněji.

Představování programových bodů odstartovala oblast bydlení. „Slušné a dostupné bydlení je právo,“ uvedl bod jeden z garantů této oblasti - dnes už bývalý místopředseda strany Michal Šmarda. Sociální demokraté se podle něj mají zaměřit především na důstojné bydlení pro všechny. „Už nesmíme financovat obchod s chudobou. Musíme financovat důstojné bydlení pro lidi,“ dodal Šmarda.

Dle starosty Nového Města na Moravě je důležitá také regulace krátkodobých pronájmů. I podpora elektromobility. Skončit by měla podle ČSSD také praxe řetězení nájemních smluv. 

Podle tváře stany pro bytovou politiku, poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho koaliční hnutí ANO „kašle na bytovou politiku“.

Vitamin D pro zdravotnictví

Oblast zdravotnictví představila bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. „Obávám se toho, že úroveň zdravotnictví záleží na tom, jak se daří ekonomice,“ uvedla na začátku představení této kapitoly. Zdravotnictví proto podle ní potřebuje vitamin D. Na mysli měla tři body. Dostupnost, digitalizaci a duši.

Stát by měl podle Tesky Arnoštové investovat ročně 10 miliard korun do zdravotnictví. „10 miliard je částka, kterou Česká republika získává ročně díky dani z alkoholu a tabáku,“ přidala i možnost, kde peníze vzít.

„Pojďme dělat na tom, aby došlo k rychlejšímu a efektivnějšímu sdílení dat,“ chce Lenka Teska Arnoštová rychlejší digitalizaci státu, ale především zdravotnictví. Připomněla, že už nyní funguje například e-recept. Duší pak měla podle svých slov na mysli především podporu zdravotnického personálu, a to už od samých začátků. „Pojďme rozšířit síť zdravotnických škol,“ vyzvala bývalá náměstkyně resortu zdravotnictví.

Lidé by pak podle ní měli být také motivováni k prevenci a neměla by se navyšovat spoluúčast pacientů na doplatky.

Nově zvolený místopředseda ČSSD Jiří Běhounek hned po ránu vyzval své spolustraníky, aby dodržovali čas. Sám se proto prostoru vzdal, protože všichni před ním mluvili déle, než byly vyhrazené tři minuty.

Hamáček ujistil straníky: M8me nejlepší program i lidi

Jan Hamáček v závěrečném slově opět ujistil straníky, že je po volbách do Sněmovny dostane. Poděkoval také za silný mandát. „Máme ten nejlepší program, máme ty nejlepší lidi a máme to nejlepší řešení,“ tvrdí. 

Post předsedy ČSSD obhájil v pátek právě vicepremiér Jan Hamáček, s jeho podporou zůstal ve funkci i statutární místopředseda Roman Onderka. Z řadových místopředsedů zůstala ve funkci jen Maláčová, nově ji doplnili Dana Váhalová, Josef Říha, Jiří Běhounek a Jan Tvrdý. Už v pondělí se nové vedení České strany sociálně demokratické sejde poprvé v Lidovém domě - tedy pražské centrále strany. 

gejsovic ( 11. dubna 2021 09:16 )

A kde nato veme,zase se bude dohadovat přes media,tak vlastně pracují socani ve vládě,dohadovat vše přes media,jak opozice jenom se zviditelnit,rozdat a rozkrác,můžu jenom když mám co

tomik007 ( 11. dubna 2021 01:35 )

🦄 opozice je stejnej matrosz jako agent 🤪😜

tomik007 ( 11. dubna 2021 01:33 )

Ty uz vůbec nevedi co jim z úst plyne 😹

stemik ( 10. dubna 2021 23:17 )

ano zvitězil Hamaček a ty zuřiš-protoži jsi opozični swině

tomik007 ( 10. dubna 2021 21:44 )

S HAMTACKEM v čele, najdou tak ⚰️

Zobrazit celou diskusi
Další videa