Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Nouzový stav se neruší, rozhodl Ústavní soud. Varoval však Babiše před obcházením Sněmovny

Autor: ČTK - 
25. března 2021
11:00

Ústavní soud odmítl návrh senátorů na zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stavu. Zároveň naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů. Právě taková situace v únoru nastala.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD v únoru nezískal souhlas Sněmovny k prodloužení nouzového stav kvůli pandemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil, bezprostředně na něj však navázal nový, který vláda vyhlásila na žádost hejtmanů, a to na 14 dní.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považovali postup vlády za souladný s ústavou, podle hejtmanů by konec nouzového stavu zkomplikoval či znemožnil boj s pandemií.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v Poslanecké sněmovně s předsedou poslanců Radkem Vondráčkem (26. 2. 2021) Ministr zdravotnictví Jan Blatný v Poslanecké sněmovně s předsedou poslanců Radkem Vondráčkem (26. 2. 2021) | ČTK / Kamaryt Michal

Za protiústavní označili postup vlády mnozí ústavní právníci. Argumentovali tím, že bezprostředním vyhlášením dalšího nouzového stavu vláda obešla vůli Sněmovny. Na ÚS se obrátilo 35 senátorů. Soud ale s odkazem na svá starší rozhodnutí uvedl, že samotné vyhlášení nouzového stavu je primárně „aktem vládnutí“ politické povahy a podléhá kontrole Sněmovny, nikoliv justice. Proto senátorský podnět odmítl.

Součástí usnesení je však takzvané obiter dictum, tedy vyjádření nad rámec základního odůvodnění. Soud konstatoval, že podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR může vláda vyhlásit nouzový stav nejdéle na 30 dnů a lze jej prodloužit jen po předchozím souhlasu Sněmovny. Jiný postup při prodloužení nouzového stavu není možný.

„Nezmění-li se skutečnosti, na základě kterých byl vyhlášen nouzový stav, nelze ‚nově‘ vyhlásit nouzový stav vládou od okamžiku, kdy ‚povolený‘ nouzový stav skončil a Poslanecká sněmovna s jeho prodloužením nesouhlasila,“ stojí v usnesení ÚS.

Hejtmani smí o NS požádat jen ve stavu nebezpečí

Krizový zákon dává hejtmanům možnost požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, pokud nelze vzniklé ohrožení odvrátit v rámci stavu nebezpečí. Podle ÚS to však není výjimka ve vztahu k prodlužování nouzového stavu Sněmovnou. Žádosti hejtmanů musí nutně předcházet vyhlášení stavu nebezpečí, teprve pak, na základě vyhodnocení situace, by se mohli obracet na vládu. Navíc jde podle ÚS o „pouhou žádost“, kterou není vláda vázána.

Nouzový stav z poloviny února, vyhlašovaný z podnětu hejtmanů, nakonec trval necelých 14 dní. Od 27. února dosud platí nový, který vláda vyhlásila znovu na pobídku Sněmovny.

Boj s koronavirem na ARO nemocnice v Liberci Boj s koronavirem na ARO nemocnice v Liberci | ČTK / Petrášek Radek

Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček k obiter dictum uvedl, že je to obecný výklad, není pro vládu závazný, nicméně by mohl být doporučením, jak by měla vláda postupovat. „Ústavní soud říká, že není možné prodlužovat nouzový stav, když Sněmovna nedá souhlas s prodloužením, a už vůbec ne na základě hejtmanů. Od nich je to žádost, vláda tím není vázaná a není to jejich povinnost, navíc žádosti hejtmanů by měla předcházet vyhlášení jiných opatření, než se obrátí na vládu,“ řekl Sládeček.

Dnes publikované rozhodnutí patnáctičlenného pléna ÚS nebylo jednotné. Společné odlišné stanovisko měli Jaroslav Fenyk, Josef Fiala a Radovan Suchánek, kritizovali obiter dictum.

„ÚS jím, bohužel, znovu vykročil na pole nezdrženlivého arbitra právně politických sporů, který si nemůže odpustit dát své mínění alespoň ex post veřejně najevo, ačkoli pro to nemá žádný procesní prostor,“ stojí v usnesení. Podobně argumentoval Jan Filip, podle kterého je výrok usnesení v rozporu se „vzkazem“ obiter dictum. Milada Tomková pak nesouhlasila s předpokladem, že ÚS nemá pravomoc přezkoumat vyhlášení nouzového stavu - měla opačný názor.

Video  Maďar o osudových chybách v boji proti koronaviru, neuhasitelném požáru a podmínkách rozvolnění  - Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 25. března 2021 12:41 )

ale varovali babiše

Jirik-ta ( 25. března 2021 12:38 )

Zkrátka vláda jedné strany jako kdysi

Jirik-ta ( 25. března 2021 11:59 )

Já by tak vzrušenej jak to dopadne? No zkrátka jako za komančů-já na bráchu pong

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa