Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Politici za přešlapy platí jako mourovatí. Na kolik se složili Schillerová či Kalousek?

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  14. 3. 2021
  05:49

  Koronavirus si nevybírá. V sítích vládních nařízení uvízli také přední čeští politici, nebo vysocí státní úředníci. Někteří zaplatili vlastní hlavou a sáhnout museli i do peněženky. Řadu hříšníků přitom odhalil Blesk. Dohromady už politici zaplatili na pokutách nebo dobrovolně přes 100 tisíc korun.

  Zabíjačka, porada bez roušek, „papalášská“ oslava narozenin, tajná schůzka v restauraci, „ignorování“ roušek na veřejnosti při setkání s větším množstvím lidí nebo „vyzvednutí“ oběda v restauraci v době vládních zákazů. I polici porušují vládní restrikce, které mají zabránit šíření nákazy covid-19. Dohromady to hodilo už minimálně 120 000.

  Pokutě se nevyhnul například bývalý prezident Václav Klaus, hradní kancléř Vratislav Mynář, dobrovolně poslali peníze na dobročinné účely například vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nebo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s manželem – náměstkem ministra zahraničí Alešem Chmelařem (oba ČSSD). Nejvíc zaplatil šéf Národní sportovní agentury a teď už bývalý poslanec Milan Hnilička, i Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Lehčí o 10 tisíc korun je také vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

 • 1.Mynářova zabíjačka za 13 stovek

  Vloni v dubnu už v Česku platila vládní opatření. Lidé se neměli shlukovat. Z vládních opatřeních si ale nic nedělal například hradní kancléř Vratislav Mynář. V době nouzového stavu uspořádal v Osvětimanech zabíjačku. Na prasečí hody jako první upozornily Blesk Zprávy.

  Čuník prý v době pandemie trpěl hladem. Kancléř jinou cestu tehdy neviděl. „Já mám informaci ze čtvrtečního rána, že to prase zřejmě pojde nebo zdechne, jak se u nás říká a najednou musím narychlo udělat zabijačku,“ komentoval zabíjačku i přes vládní nařízení pro Blesk Zprávy Mynář. Zabíjení prasete organizoval jeho švagr. 

  „To byla normálně zabijačka nutná, nedělalo se žádný hogo fogo, jenom se rychle zabilo prase, rozbouralo se na maso, rychle se to ukončilo. Já jsem k tomu přijel včera odpoledne, to už byl skoro konec tý zabijačky,“ doplnil Mynář s tím, že se tehdy nedělali žádné jitrnice, ani jelita. „Jenom se to rozhodilo na maso,“ dodal.

  Porážkou čuníka se následně začali zabývat policisté a pak hygienici. Zabíjačka ale nakonec Mynáře i vzhledem k jeho platu (jen vloni od ledna do října to byl čistý plat 1 074 632 korun a mimořádné odměny ve výši 276 554 korun) vyšla poměrně levně. Hygienici mu vyměřili pokutu 1300 korun. 

  Nebyla ovšem za shlukování lidí při podobné akci, ale kvůli neregistraci čuníka. „Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu bylo zjištěno porušení plemenářského zákona. Spočívalo v tom, že chovatel nezaregistroval chov prasete u pověřené osoby,“ komentoval pokutu za Státní veterinární správu Petr Majer. 

  „Je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá. Samozřejmě pokutu zaplatím,“ reagoval tehdy Mynář. Nutno podotknout, že do roku 2018 se chov jednoho čuníka hlásit veterinářům nemusel. 

  Šetření pro porušení vládních nařízení ale nakonec hygienici odložili. Při svém rozhodnutí se odvolávali na rozsudek pražského městského soudu. Ten totiž zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví z období jarního nouzového stavu.

 • 2.Hamáček a Maláčová lehčí o 10 tisíc

  Bez roušky ani ránu. Platilo pravidlo už loni v dubnu. Jenže to místy mohlo vypadat, že politici na nás hrají divadélko, jen když na ně svítí kamery. Hlavu popelem si tak vloni na apríla posypali zástupci ČSSD, kteří se účastnili videokonference Ústředního krizového štábu. 

  Jeho šéf, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček se od ostatních politiků snažil odlišit červeným svetrem a mikinou, pravidlo ale pro něj platilo stejné, jako pro všechny ostatní. Tedy při kontaktu s lidmi měl mít i on nasazenou roušku. 

  Fotografie z videokonference ale odhalila, že ochrana úst a nosu šla v tu chvíli stranou. „Nebudu se vymlouvat, byla to chyba, pravidla platí pro každého. Odeslal jsem 10 tisíc korun jako dar FN Motol,“ omluvil se Hamáček tehdy na twitteru. 

  V místnosti ale nebyl za hříšníka sám. Rodinný rozpočet ochudila v tu samou chvíli i ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Z její kasy ale nezmizelo jen 10 tisíc, avšak rovnou 20 tisíc. Roušku totiž neměl nasazenou ani její manžel, sociálně demokratický náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař. 

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přiznal prohřešek. Sundal během videokonference roušku. Nevymlouval se, do Motola následně poslal 10 tisíc korun Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) přiznal prohřešek. Sundal během videokonference roušku. Nevymlouval se, do Motola následně poslal 10 tisíc korun | Facebook J. Hamáčka

  „S Alešem se kajeme a každý posíláme 10 tisíc Janu Lormanovi do Života 90,“ zareagovala Maláčová stejně jako Hamáček na svém twitterovém účtu. 

 • 3.Pokuta a rezignace pro Prymulu a Faltýnka

  Porušovat vlastní pravidla se nevyplácí. Přesvědčil se o tom i Roman Prymula. 21. října loňského roku se vypravil večer na schůzku do restaurace na pražském Vyšehradě. Pozval ho tam podle jeho slov šéf poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Pod rouškou noci, tajné jednání, v zavřené restauraci, i když oba tvrdí, že schůzka (do dnes s nejasným tématem) proběhla v salónku místní kapituly. Na ulici vyšli oba bez roušky. 

  Verdikt? Prymula po tlaku premiéra Andreje Babiše, ale i dalších, nakonec po pár dnech rezignoval na post ministra zdravotnictví. Faltýnek se zase vzdal postu prvního místopředsedy hnutí ANO. Podle opozice pouhé gesto, protože Faltýnek pár týdnů před tím oznámil, že se na sněmu hnutí už nebude o tuto funkci znovu ucházet. 

  Oba navíc dostali od pražských hygieniků pokutu tři tisíce korun. Oba ji také zaplatili a proti verdiktu se neodvolali. Pokutu dostal i majitel podniku. 

  21. 10. 2020 23:26 hod. Praha-Vyšehrad: Prymula vychází z restaurace s peněženkou v ruce. 21. 10. 2020 23:26 hod. Praha-Vyšehrad: Prymula vychází z restaurace s peněženkou v ruce. | M. Hykl, M. Pátek

 • 4.Odmítač roušek a „dezinformátor“ Klaus

  Stejně jako Prymulovi vyměřili hygienici pokutu také bývalému prezidentovi a jednomu z hlavních popíračů roušek Václavu Klausovi. Na Klause se přitom policie zaměřila hned několikrát. 

  Bývalý prezident Klaus se na veřejnosti bez zakrytých úst a nosu objevil nejen 28. října u Obecního domu, ale také například při oslavách výročí událostí spojených se 17. listopadem na Národní třídě. 

  „Policisté na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu,“ reagovali na podzim pražští policisté na svém twitterovém účtu. 

  V tomto případě měl Klaus podle České televize dostat pokutu 3000 tisíce korun. 

  „Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal to, co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat,“ komentoval Klaus nenošení roušek vloni na podzim. 

  Video  Klausův říjnový projev: Nedopusťme, aby nás paralyzoval záměrně šířený strach  - Redakce Blesk
  Video se připravuje ...

  Ministerstvo zdravotnictví pak Klause pro jeho výroky zařadilo na svých webových stránkách do sekce Dezinformace o Covid-19. Prý jako výrazného autora, jehož výroky využívají dezinformační weby. 

  Dalších 10 tisíc korun pak dostal Klaus za své vystoupení bez roušky u Obecního domu, kde vystoupil 28. října také s krátkým projevem a zdravil se bez roušky s kolemjdoucími. Často se jednalo přitom o staré lidi, tedy podle ministerstva zdravotnictví rizikovou skupinu obyvatel. Do té patří kvůli svému věku i bývalý prezident. 

  Pokutu odmítá Klaus zaplatit, proti rozhodnutí podal odpor. „Nejen jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod,“ zdůvodnil podání. 

  Další prohřešek proti vládním pravidlům si pak na svůj hrb připsal Klaus v polovině ledna, když bez roušky vešel v pražských Dejvicích do restaurace, kde se i přes zákaz zdržel asi hodinu. 

  „Šel jsem kolem dvanácté hodiny pro jídlo s sebou. V tom ale do podniku nakráčel pan Klaus. Aniž by měl roušku, šel dál, po schodech dolů, jako by se nechumelilo,“ popsal Blesku tehdy jeden ze čtenářů. 

  „Pan Klaus je náš věrný zákazník a měl tu objednané jídlo s sebou do krabičky. Stavoval se u nás jen na toaletu,“ řekl do telefonu manažer, který nechtěl říct své jméno. Proč Klaus odcházel z restaurace až po hodině a bez krabičky s jídlem, už ale odpovědět nedokázal. 

  Nošení roušek přitom zpochybňoval i Václav Klaus mladší. Se svým otcem se objevil v polovině ledna na protivládní demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. 

 • 5.Kalouskův poslední flastr coby poslance

  Těsně před tím, než se vzdal po 22 letech poslaneckého mandátu, zaplatil Miroslav Kalousek (TOP 09) pokutu. O tři tisíce lehčí do politického (dost možná jen dočasného) důchodu, odešel kvůli tomu, že si během vládních opatření dal pivko ve své oblíbené vinohradské restauraci. 

  Prý si tak krátil jen čekání na jídlo. Jenže provozovatel restaurace ho neměl dovnitř vůbec pustit. Hosté mohli dostávat jídlo či pití pouze před výdejní okénko. 

  Někdejší ministr financí se hájil tím, že nebyl na žádném mejdanu po zavírací hodině, s majitelem podniku se zná a vypil s ním jedno pivo.

  „Přesto připouštím, že jsem do restaurace vůbec neměl vstupovat. Byla to chyba, za kterou se omlouvám a která se nebude opakovat. Abych omluvu podpořil i materiálně, věnuji deset tisíc korun na dobročinné účely související s epidemií,” napsal pak na twitterovém účtu. 

  Byl to přitom právě Kalousek, který kritizoval schůzku v zavřené restauraci, které se účastnili Roman Prymula s Jaroslavem Faltýnkem. Na jeho prohřešek upozornili reportéři serveru iRozhlas.

  Video  Kalousek se loučil s poslanci: Složil mandát kvůli kampani, omluvil se a sklidil potlesk vestoje  - Facebook - TOP 09
  Video se připravuje ...

 • 6.Hříšník lidovec Jurečka

  Hříchu proti vládním pravidlům se dopustil také šéf KDU-ČSL a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka. A to přímo v den oslavy sametové revoluce. I on, stejně jako Kalousek, pochybil u piva. Tentokrát se ale politik nezdržoval v hospodě, ale pořídil si kelímek zlatavého moku a sedl si s ním na patník. To vše v době, kdy ale byl prodej a konzumace alkoholu v kelímku na ulici zakázaný. 

  Jurečka se s kelímkem na ulici vyfotil a pochlubil se na sociální síti. „Přiznám se, zašel jsem taky na pivo…. I když na patníku, tak chutná po takové době skvěle,“ prozradil během svátečního večera šéf lidovců. Následně se však patrně zalekl reakcí. Ač ze svého profilu fotografii smazal,  pozornosti diskutujících neunikla.

  Chybu přiznal šéf lidovců až o pár hodin později, další den. „Nemám ve zvyku se promlčet a nemám ve zvyku papalášské manýry. Včera jsem na twitter vložil fotku, kde držím pivo v kelímku v liduprázdné pražské ulici,“ přiznal Jurečka.

  „Mohl bych komentáře a dotazy odbýt tím, že to bylo pivo nealkoholické, nebo že jsem si ho jen nesl na byt. Nebudu ale lhát a dělat blbce ze sebe a hlavně z veřejnosti. Šel jsem večer z města na byt a u výdejního okénka, které je kousek od mého bytu, jsem si objednal jídlo s sebou a u toho pivo z čepu. Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul,“ přiznal se předseda KDU-ČSL.

  „Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády. Kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě. Omlouvám se za toto porušení opatření nařízení vlády. Neuvědomil jsem si to. Tuto informaci z vlastního podnětu postupuji také orgánům k prošetření a k potrestání. Mrzí mě to. Udělal jsem chybu,“ dodal.

 • 7.Hnilička zaplatil funkcí i penězi

  Nejhůř dopadl při porušení pravidel politický kůň Andreje Babiše, dnes už bývalý poslanec, kterému zůstala pozice šéfa předsedy Národní sportovní agentury, Milan Hnilička. 

  Poslední lednový víkend se totiž účastnil „papalášské“ oslavy narozenin bývalého poslance a šedé eminence ČSSD, podnikatel Petra Bendy. Spolu s ním mu přijeli k padesátým narozeninám popřát například někdejší premiér Jiří Paroubek, hokejista a místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr nebo dnes už bývalý šéf krajské policie na Liberecku Vladislav Husák. 

  Video  Tajná party papalášů: Paroubek, Hnilička, Šlégr a další pařili u kmotra Bendy!  - Blesk TV
  Video se připravuje ...

  Hnilička po mejdanu, kterého si nevšimli místní policisté, složil poslanecký mandát a Člověku v tísni zaplatil 50 tisíc korun. O jeho setrvání ve funkci šéfa Národní sportovní agentury se jednalo, vše ale nakonec ustál.

  Hygienici mu posléze udělili pokutu 10 tisic korun. „Ano, dostal jsem pokutu, kterou zaplatím, a tímto to považuji za uzavřené,“ řekl Seznam Zprávám Milan Hnilička.

 • 8.Schillerová pochybila v autě. Platí 10 tisíc

  Pochybení žehlila také vicepremiérka a šéfka státní kasy Alena Schillerová, je lehčí o 10 tisíc korun. Neprovinila se sice proti vládním protikoronavirovým opatřením, ale v souvislosti s nimi. 

  V únoru se totiž vydala na kontrolu obchodních řetězců, kde chtěla zjistit, zda kvůli osvobození od DPH snížily cenu respirátorů. 

  O této kontrole natočila také video. Jenže to vzniklo za jízdy v autě a ministryně se při tom nepřipoutala. Toho si všiml pozorný divák a na twitteru se jí ptal, jestli pro ní neplatí povinnost se poutat. 

  „Dobrý den, přestože šlo o popojíždění na parkovišti, pás jsem mít měla. Byla to chyba, která mě velmi mrzí. Proto přispěji Českému sdružení obětí dopravních nehod částkou 10 tisíc korun,“ přiznala chybu Schillerová. 

  Jízdy bez bezpečnostního pásu si všimla i policie, která nepřipoutanou ministryni také prověřovala.

  „Zabýváme se tím kvůli podezření ze spáchání přestupku ze strany chráněné osoby. Přestupek lze řešit stejně jako u osob nepoužívajících policejní ochranu, tedy domluvou, příkazem na místě, nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ sdělila Seznam Zprávám policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

  Video  Schillerová v autě bez připoutání: Přiznala chybu za pás. Jela kontrolovat ceny respirátorů  - Twitter - A. Schillerová
  Video se připravuje ...

ingmarie ( 14. března 2021 13:35 )

Za vládní nemehla platí celá země . A hodně

krapotkin ( 14. března 2021 12:58 )

Za jejich přešlapy a deb*ilitu platí hlavně otroci (tedy kdysi občané).

platykodon ( 14. března 2021 12:10 )

Klaus soud vyhraje, protože bude uznáno, že již léta trpí stařeckou demencí. A soud bude mít pravdu, protože jeho chování tomu napovídá. Otázkou je, co s takovým člověkem. Třeba by postačila doživotní izolace na uzavřeném psychiatrickém oddělení.

bullshit ( 14. března 2021 12:03 )

Hlavně že je taky fízlové nezmlátili a neodvedli na služebnu k prokázání totožnosti. Hospodskému "hrozí" dva míče a ti se sta tisícovými platy dostanou deset litrů flastr. Taky dobrý...

ivalen ( 14. března 2021 10:36 )

Dohromady cca 120tis, to by měl zaplatit každý z nich, jednak mají jít příkladem a měla by to být část z jejich příjmu. Tohle je směšné.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud