Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Hamáček dál vede ČSSD s Onderkou, Petříčka asi čeká konec ve vládě. Maláčovou doplnili nováčci

Aktualizováno -
9. dubna 2021
22:35
Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
9. dubna 2021
05:20

Sociální demokraté na premiérovém online sjezdu rozhodli, že je dál povede stávající šéf, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Od delegátů mu k tomu stačilo 140 hlasů, jeho rival a ministr zahraničí Tomáš Petříček jich nasbíral 95, exministryně školství Kateřina Valachová pak přesvědčila 23 spolustraníků. 1. místopředsedou bude dál Roman Onderka. Zvítězil ale až v druhém kole. Hamáček v reakci na zvolení neodmítl, že udělá změny ve složení oranžových ministrů ve vládě. Lidovky.cz následně uvedly, že Petříček skončí, na zahraničí se přesune zpět Lubomír Zaorálek a kulturu převezme poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Blesk Zprávám tuto spekulaci potvrdil důvěryhodný zdroj, Birke se odmítl k věci vyjádřit, Hamáček nechtěl nic komentovat.

Koronavirus zasáhl i ČSSD. Pryč je doba, kdy se sociální demokraté sjížděli v hradecké Střelnici, aby si zvolili své vedení. Nyní zasedli doma k počítačům – v pracovnách, obývácích, v košilích s rozhalenkou, s kravatami, ale i v tričkách. Netradiční podívaná se naskytla divákům jejich sjezdu, na kterém se o hlasy delegátů ucházela hned trojice adeptů. Jan Hamáček, který se stihl i převléknout a přemístit, Kateřina Valachová a Tomáš Petříček. Ministr kultury Lubomír Zaorálek řekl mimo jiné: „Chyb bylo hodně, ale podstatný je kontext – pochopit ten konflikt. Nemá cenu tu plakat.“

„Všem děkuji za důvěru, otevřenou a přímou diskusi. Co jsem říkal v projevu, začnu realizovat. Čeká nás šest měsíců tvrdé práce. Sociální demokracie je jen jedna a naše sociální demokracie bude na podzim zápasit o voliče,“ poděkoval za zvolení staronový šéf ČSSD. 

Roman Onderka obhájil na 42. sjezdu ČSSD, konaném online hlasováním post prvního místopředsedy. Zvítězil ale až ve druhém kole. (9. 4. 2021) Roman Onderka obhájil na 42. sjezdu ČSSD, konaném online hlasováním post prvního místopředsedy. Zvítězil ale až ve druhém kole. (9. 4. 2021) | Facebook /ČSSD

„Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu a na tom trvám,“ uzavřel svou krátkou děkovnou řeč Hamáček. 

„Rád bych Honzovi Hamáčkovi poblahopřál k vítězství. Stále chci, aby sociální demokracie byla silnou parlamentní stranou,“ blahopřál Petříček svému rivalovi. 

„Oběma kandidátům děkuji za férový souboj. Děkuji za podporu a všem za férovou a otevřenou debatu. Jsem dál v týmu sociální demokracie,“ přihlásila se o slovo o pár minut později Kateřina Valachová. 

Z 270 kandidátů dalo Hamáčkovi hlas 140 kandidátů. Petříček získal 95 online hlasů a pro jedinou ženu, Kateřinu Valachovou, hlasovalo 23 sociálních demokratů. 

Čtyři nováčci ve vedení ČSSD

Předsedou strany zůstává Jan Hamáček. Prvním místopředsedou strany je nadále, i když až po volbě v druhém kole Roman Onderka. Do ČSSD teprve nedávno vstoupil poslanec a bývalý hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Bude také místopředsedou strany. Dostal 156 hlasů. Křeslo obhájila v novém vedení Jana Maláčová, jako jedna ze tří původních tváří. Získala 157 hlasů.

„Podpory delegátů a delegátek si moc vážím! Vím, že jsou členové znejištěni, o to více si znovuzvolení cením,“ reagovala po volbě staronová místopředsedkyně pro Blesk Zprávy. 

Nově bude ve vedení také Josef Říha se 162 hlasy od delegátů, kteří hlasovali přes internet. Jan Tvrdý získal 128 hlasů a dostal se do vedení o jediný hlas. Ve vedení ČSSD budou dvě ženy. Vedle Maláčové dlouholetá komunální politička a bývalá poslankyně Jana Váhalová, která dostala hlasů od delegátů vůbec nejvíc hlasů, 178. 

Hamáček mlží okolo ministrů

Na své první online tiskové konferenci po svém zvolení Hamáček na dotaz Blesk Zpráv i dalších novinářů nedokázal jasně odpovědět na otázku, zda se chystá odvolat některého z ministrů z ČSSD. „Žádnému ministrovi jsem žádný bianco šek nedal a nedám,“ odpověděl jen a dodal, při nekvalitním internetovém signálu, oblečený do saka i kravaty v kanceláři na ministerstvu vnitra, že všichni ministři pracují profesionálně. Nicméně podle informací webu Lidovky.cz a Blesk.cz půjde Petříček z vlády ven.

Za volební neúspěch by prý Hamáček považoval, pokud by se nedostala sociální demokracie do Sněmovny. Do voleb chce prosadit ještě zákon o dostupném bydlení a dokončit debatu o důchodové reformě.

Spolupráci se Zelenými Hamáček nijak netlačí. Případnou účast zelených na kandidátkách ČSSD chce nechat na jednotlivých regionech. 

Maláčová zmínila své přezdívky

Záda bude krýt tedy i nadále statutární místopředseda Roman Onderka. 14 nominací na post první místopředsedsedkyně přitom dostala také Jana Maláčová. Nedala k tomu ale souhlas, tak z volby vypadla. 

„Sociální demokracie není v lehké situaci. Vést rozdělenou společnost je obtížné vždy, vést ji ovšem v době krize je dvojnásob těžký úkol. Nemáme svoje média, nestojí za námi vlivný byznys, naše voličská základna prořídla, naše úspěchy často zapadnou, zatímco potíže a naše vnitřní půtky jsou zveličovány,“ řekla ve svém projevu a zmínila také své přezdívky, které si v roli ministryně práce a sociálních věcí vysloužila. 

Všechny přezdívky a nálepky, co jsem obdržela za svá tvrdá vyjednávání ve vládě, s opozicí i velkým byznysem, a za návrhy, jimiž jsme dokázali zlepšit život lidí v Česku, přijímám. Dostala jsem je právem. Za skutečnou, nefalšovanou a úspěšnou obhajobu zájmů běžných lidí. Dělala jsem a chci dělat dál jen to, co musí dělat každý sociální demokrat,“ dodala Maláčová v kandidátském projevu. Někteří lidé, dokonce i někteří ministři jí říkají například „Venezuela“. 

Šmarda kandidaturu vzdal

V týmu řadových místopředsedů nově už ale nebude například Michal Šmarda, ve svém projevu se sklenkou vína v ruce na závěr svou kandidaturu vzdal. „Dovolte mi, abych podporoval ten tým zespodu z radnice,“ vzkázal Šmarda ostatním delegátům s tím, že nové vedení čeká „bitva o život,“ dodal. „Buďte odvážní a buďte radikální,“ vzkázal pak ostatním do volby místopředsedů. 

Michal Šmarda vzdal kandidaturu do křesla ČSSD se sklenkou vína v ruce. Michal Šmarda vzdal kandidaturu do křesla ČSSD se sklenkou vína v ruce. | Facebook /ČSSD

Samá poprvé

Kdyby o předsedovi rozhodovali levicoví voliči, zvítězil by podle průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk Zprávy taktéž s náskokem Hamáček.

Poprvé v historii přitom kandidovala na nejvyšší stranický post žena, poprvé v historii zvolili delegáti vedení online, poprvé v historii strana bude bojovat o volební spolupráci do sněmovních voleb s někým jiným.

Hamáček bouchl do stolu

Po celodenní diskusi přišla konečně řada na online projevy kandidátů na předsedu ČSSD. Vystupují podle abecedy. Jako první přednesl projev Jan Hamáček, který křeslo šéfa strany obhajuje a který si vyslechl během pátku také řadu kritických názorů i výzev, aby už dál nekandidoval. 

„Já nás na podzim do té Sněmovny dovedu,“ bouchl rukou do stolu a řekl si jasně o další pokračování v křesle ČSSD. V týmu by chtěl mít například Janu Maláčovou nebo Jiřího Běhounka. „Předsedové budou muset do měsíce předložit náplň práce,“ řekl s tím, že všichni budou muset makat. Končící předseda také přiznal, že komunikace pod jeho vedením vázla. To se má prý změnit. 

"Já nás do té sněmovny dovedu," řekl Jan Hamáček v kandidátském projevu na předsedu ČSSD. (9. 4. 2021) "Já nás do té sněmovny dovedu," řekl Jan Hamáček v kandidátském projevu na předsedu ČSSD. (9. 4. 2021) | Facebook /ČSSD

V případě úspěchu ve volbách by Hamáček podle svých slov nechal o případném vládním angažmá opět rozhodnout straníky. 

„O tom, s kým půjdeme do vlády, rozhodnete vy ve vnitrostranickém hlasování,“ dodal Hamáček. „Pod mým vedením neprodám Lidový dům,“ snažil se Hamáček rozptýlit obavy některých spolustraníků. 

Na ČSSD podle Hamáčka doléhá naštvanost lidí na vládu. Lituje, že Babiš straně nesvěřil ministerstvo zdravotnictví, protože by s epidemií bojovala profesionálněji než ANO. Na kandidátský projev se Hamáček převlékl a změnil také prostředí. 

Petříček: Nejsem želé

„Nebouchám veřejně do stolu, ale taky nejsem žádný želé,“ řekl Petříček. Ministr zahraničí také odmítl slova Jana Hamáčka, že by chtěl z ČSSD udělat oranžovou TOP 09. Hamáčkova slova v tomto smyslu podle něj urazila nejen jeho, ale i sociální demokraty v regionech.

„Ani z ní neudělá oranžové B hnutí ANO. Proto říkám, že s hnutím ANO už nikdy. Jen hlupák, jen blbec by vstoupil potřetí do téže řeky,“ dodal Petříček, který chce podle svých slov vrátit ČSSD opět straníkům. „Vznikli jsme v hospodě,“ připomněl 143 let od založení v hospodě Kaštan v Praze 6. 

Tomáš Petříček odmítl slova, že by chtěl z ČSSD udělat oranžovou TOP 09. Tomáš Petříček odmítl slova, že by chtěl z ČSSD udělat oranžovou TOP 09. | Facebook /ČSSD

„Pro některé zopakuji, nehodlám prodat Lidový dům,“ snažil se rozptýlit obavy o prodeji pražské centrály po Hamáčkovi také Petříček. 

I současný místopředseda představil tým, se kterým chtěl spolupracovat. Ze známých jmen jsou to například Michal Šmarda, nebo hejtman Martin Netolický, který si dal na pozadí aktuálně zveřejněnou kartu Agenta Bureše ze slovenského Ústavu paměti národa, kterou si měla vést StB. 

„Pokud si neuvědomíme, v jaké jsme situaci, s kým spolupracujeme, v jakém jsme srabu, tak se z toho nevyhrabeme. Hnutí ANO by pro nás mělo být minulostí,“ dodal k tomu Netolický. 

„Mými poradci nebudou ti, kteří stranu do tohoto srabu dostali,“ řekl Petříček dále ve svém projevu. Pokud by prý neuspěl jako předseda s ČSSD ve volbách do Sněmovny, hned by svolal sjezd a „složil účty“. 

„Skončí doba, kdy lidé zodpovědní za volební prohry budou znovu kandidovat do vedení,“ pokračoval Petříček.

Ve volbách by chtěl Petříček zopakovat alespoň výsledek z roku 2017, kdy strana dostala 7,27 procenta hlasů. „Dejte mi svůj hlas a já do toho dám všechno. Pojďme teď zabrat a pojďme se o to poprat,“ zakončil svůj projev ministr zahraničí. 

Valachová: Vyvolám dohodovací řízení s ANO

Kateřina Valachová měla podle některých delegátů nejsrozumitelnější projev. V jeho začátku si vypůjčila repliku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, který pronesl větu: „Naše země nevzkvétá.“ 

„Naše země už zase nevzkvétá. A naše strana také ne,“ poupravila výrok Valachová. Pokud by se stala předsedkyní, chtěla se sejít s premiérem Babišem a mluvit o podmínkách setrvání ČSSD ve vládě. „První, co udělám, vyvolám dohodovací řízení s hnutím ANO,“ nastínila Valachová své případné první kroky ve funkci. 

Současné vedení kritizovala mimo jiné také za to, že stranu opustila řada členů. „Za poslední tři roky jsme přišli téměř o polovinu členské základny. Tak už si přiznejme, že nás opouštějí sociální demokraté,“ kritizovala současné vedení. 

Kateřina Valachová ve svém kandidátském projevu na předsedkyni řekla, že by vyvolala dohodovací řízení s hnutím ANO o odchodu z vlády. (9. 4. 2021) Kateřina Valachová ve svém kandidátském projevu na předsedkyni řekla, že by vyvolala dohodovací řízení s hnutím ANO o odchodu z vlády. (9. 4. 2021) | Facebook /ČSSD

I Valachová věří, že sociální demokraté budou v příští Sněmovně, a věří, že dopadnou lépe, než v roce 2017. „Stále máme na dvouciferný výsledek a může uspět ve volbách,“ věří Valachová. 

Netradiční sjezd v obývácích a pracovnách

Pohled na delegáty je letos ale dost neobvyklý. Kvůli pandemii covidu-19 sedli doma u počítače a snaží se vypořádat s technickými nástrahami virtuálního sjezdu. „Nám to nefungovalo. Nezobrazuje se nám volební lístek,“ stěžovala si například delegátka Ingrid Podroužková. 

„Vypadává tu často signál,“ reagoval například na pardubického hejtmana Martina Netolického předseda strany Hamáček, který se zároveň ujal řízení sjezdu. „Vy mě neslyšíte, halo,“ reagoval Hamáček. 

Sociální demokraté volí nové vedení. Poprvé v historii online. Hlasování od začátku doprovází zmatky. Sociální demokraté volí nové vedení. Poprvé v historii online. Hlasování od začátku doprovází zmatky. | Facebook/ČSSD

Poslanec Jan Birke se přesunul na sjezd do své pracovny. Zdeněk Škromach  divákům nezprostředkoval pohled od svého bazénku, ale pouze fotografii. K delegátům bez zapnuté kamery promluvil také někdejší ministr vnitra a volební tvář strany Milan Chovanec

S dýmkou a bez 7 místopředsedů

Delegát Miroslav Doležal si vzal na online sjezd dýmku, Jiří Kunc si při diskusi vyřizuje hovory. Přihlášený je také bývalý hejtman a volební manažer strany Milan Hašek nebo někdejší ministr Jiří Dientsbier. Jan Hamáček měl za sebou „tapetu“ s logem ČSSD. 

V prvním důležitém hlasování, které se ovšem kvůli zmatečnosti muselo opakovat, neprošel návrh poslance Jana Birkeho. Ten chtěl, aby se rozšířil počet řadových místopředsedů o dva. Ve vedení by tak byl jeden předseda či předsedkyně, jeden statutární místopředseda a sedm řadových místopředsedů. 

Hamáček je na ČSSD hrdý

Hamáček už přednesl delegátům od stolu také zprávu předsedy strany. Připomněl, že stranu přebíral v době, kdy měla mnohem více voličů. Podle něj se mu podařilo rozhádanou stranu sjednotit. „Mrzí mě, že půl roku před volbami je to zpátky,“ kritizoval některé členy, kteří dávají před veřejností najevo rozbroje a nespokojenost. 

Když stranu Hamáček přebíral, tušil prý, že cesta zpět na výsluní bude těžká. „Ale je to těžší, než jsem čekal. Je to desetiboj,“ přiznal. „Jsem na sociální demokracii hrdý,“ podotkl však Hamáček.

Hamáček hájil účast ve vládě

Účast ve vládě ale podle Hamáčka smysl má. „Nezastírám, že spolupráce s hnutím ANO je diplomaticky nelehká,“ přiznal pnutí mezi koaličními partnery. 

Smysl ČSSD být ve vládě Hamáček vidí v tom, že brání sociální stát a sociální program. Často ho ale prezentuje hnutí ANO. „Bez expertů na MPSV by v ČR bylo daleko hůř,“ míní Hamáček. 

Vystoupil i Středula

Na online sjezdu vystoupil se svým projevem i šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Ve svém projevu poděkoval ČSSD za program, který se zastává zaměstnanců. „Oceňuji postoj ČSSD k superhrubé mzdě,“ dodal Středula i přesto, že svůj návrh v tomto bodě sociální demokraté nakonec neprosadili. 

Maláčová s covidem

Svou zprávu už přednesla také místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Stále ještě zápasím,“ řekla Blesk Zprávám večer před online sjezdem, zda ještě stále bojuje s covidem-19. Při jejím vystoupení to bylo místy slyšet ještě na dutinách. 

Sama Maláčová ocenila, že se podařilo pod jejím vedením uspořádat vloni v lednu diskusní camp sociálních demokratů, na který do Hradce Králové dorazilo na 300 členů a členek, aby například diskutovali programové priority strany. Právě Maláčová byla dosud zodpovědná za přípravu volebního programu. 

„Chci stručný úderný program, který bude znát každý člen sociální demokracie,“ řekla ve svém projevu Maláčová, která se opět uchází o post místopředsedkyně. 

Šmarda mluvil o stranických zabíjačkách

„Mám radost, že se nenecháme odradit, že se nebojíme technických komplikací. Mám velkou radost, že vás vidím a na dnešní den jsem se těšil,“ začal své vystoupení dosavadní místopředseda Michal Šmarda. 

Dodal ale, že zároveň je také naštvaný. Vadí mu dohady ve straně, které často vydoutnají až na veřejnost. 

„Pojďme skončit se stranickými zabijačkami a pojďme být k sobě otevření a féroví. Pojďme otevřeně mluvit i o svých chybách,“ apeloval na své spolustraníky ze starostovské pracovny Šmarda. 

Stejně tak by prý ale ČSSD neměla být stranou jednoho muže. „Žádná funkce nestojí za to, abychom se chovali jako malé děti. Nikdo z nás tady přeci nechce ze sociální demokracie dělat oranžovou TOP 09, ani oranžové ANO, ani oranžové komunisty,“ dodal někdejší kandidát na ministra kultury, který si ovšem nenašel sympatie prezidenta Zemana

Sám se pak omluvil spolustraníkům za to, že při volbě vedení před dvěma lety příliš sliboval, když sociální demokraty navnadil tím, že bude jezdit po republice a diskutovat. 

„Nezvládl jsem to, omlouvám se za to, opravdu jsem si to tehdy neuvědomil. Už vám nebudu slibovat něco, co vám nedokážu splnit,“ dodal Šmarda, který prý přišel na to, že nejde z kanceláře starosty řídit město, být otcem a ještě se věnovat intenzivně práci pro stranu. 

Podle šéfa poslaneckého klubu Jan Chvojky se nepodařilo hnutí ANO zabránit například v prosazení některých kandidátů do mediálních rad. „To mě opravdu mrzí,“ řekl Chvojka ve své zprávě, kterou si nijak ani nepřipravil. 

Objevil se několikadenní ministr Krčál

Bez vlasů a v modrém tričku, v pozadí s vlaječkou svého kraje. Delegátům i veřejnosti se připomněl jen několikadenní ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, kterého nakonec kvůli podezření z plagiátorství nahradila v kabinetu Jana Maláčová. 

Někdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na online sjezdu ČSSD. Ve vládě ho nahradila Jan Maláčová. Někdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na online sjezdu ČSSD. Ve vládě ho nahradila Jan Maláčová. | Facebook ČSSD

„Věnuji se zejména handicapovaným a diagnostice lidí s autismem. Proto i ta modrá,“ řekl delegátům Krčál, který se zároveň ve svém vystoupení loučil s vedením krajské organizace na Vysočině, po osmi letech prý končí v jejím čele. Většinou ve svém vystoupení také hájil postup Jana Hamáčka a jeho místopředsedů, i když nějaké výtky přeci jen připojil. 

„Je mi smutno z toho, že jsme celostátně nedokázali dát dohromady jednotlivé regiony,“ vytknul vedení. 

Chovanec už jen řadovým členem

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se také rozloučil s delegáty ČSSD. Odchází prý definitivně do ústraní. „Zůstávám jen řadovým členem,“ oznámil s tím, že už není ani šéfem Plzeňské krajské buňky. 

Milan Chovanec se delegátům online sjezdu vůbec neukázal. Milan Chovanec se delegátům online sjezdu vůbec neukázal. | Facebook/ČSSD

Vedení ČSSD připomněl, že byla chyba znovu vládnout s hnutím ANO. „Byla chyba do té vlády vstoupit, je chyba v té vládě být, bude chyba v té vládě zůstávat,“ řekl Chovanec. 

Později bývalý ministr vnitra straníkům osvětlil, proč se za celý den neukázal na obraze. 

„Telefon, se kterým dneska funguju na sjezdu, mi upadl a nefunguje kamera. Je to bez obličeje, bez kamery, omlouvám se za to, ale rok od roku je to horší, takže není o co stát, o nic nepřicházíte,“ přidal úsměvnou historku. 

Škromach chce svatou trojici

Situaci jinak vidí naopak bývalý místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Podle kterého je účast ČSSD vidět například na zvyšování mezd či důchodů. 

„Méně Babiše, více programu. Je potřeba dát šanci současnému vedení, aby obhájilo účast ve vládě,“ vidí recept na úspěch Škromach. 

Bývalý ministr práce a sociálních věcí vyzval, aby se všichni kandidáti na předsedu vzdali nominace ve prospěch Jana Hamáčka. 

Kritický byl k současnému vedení bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Kritický byl k současnému vedení bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Facebook /ČSSD

„Ať je to, jak chce, tak by kandidáti měli zvážit kandidaturu ve prospěch Jana Hamáčka,“ přidal výzvu. 

Po sjezdu by navíc podle Škromacha měla vznikout jakási svatá trojice, kterou sociální demokraté měli v minulosti. „Měla by vzejít ze sjezdu svatá trojce, jako byl Zeman, Gross a Buzková. Ten, kdo nevolil Zemana, ten volil Buzkovou,“ chce tahouny pro voliče Škomach. 

„Ano, chyb bylo hodně, ale podstaný je kontext – pochopit ten konflikt. Nemá cenu tu plakat,“ rozohnil se při plamenném projevu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podle něj nemá cenu vést ani diskusi, kdo se stydí za značku ČSSD a kdo ne. 

Běhounek: Jste pokrytci

Do vedení bude zřejmě kandidovat také někdejší hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Ten do ČSSD vstoupil teprve nedávno. A nic se podle něj nezměnilo. 

„Neřekl jste tady skoro nikdo, jak z toho chcete ven. Všichni jste ztratili paměť a jste pokrytci,“ vytkl sociálním demokratům, že se stále jen dohadují a svalují vinu za současné výsledky jeden na druhého. 

Valachová cílí na dvouciferný výsledek

Kateřina Valachová jde do souboje o předsednické křeslo s heslem „Znovu zvedněme hlavu“. Současná místopředsedkyně poslaneckého klubu věří ve volební úspěch sociální demokracie. Podle ní ale nastane jenom v momentě, kdy se sama stane předsedkyní strany.

„Já do té kandidatury jdu proto, že jsem přesvědčená, že ani s jedním z nich nepřichází změna, kterou jsem popsala, a proto ji uskutečním sama,“ řekla Valachová v pořadu Benešovský Impuls na adresu Hamáčka a Petříčka. „Pokud se stanu novou předsedkyní ČSSD, tak jsem přesvědčená, že strana uspěje ve volbách s dvouciferným výsledkem,“ věří politička.

„Po několika letech, co jsem v politice, jsem ale zjistila, že se vysoká politika změnila a opravdovou změnu prosadíte jen tehdy, pokud stojíte v čele politické strany a hnutí,“ zdůvodnila své rozhodnutí kandidovat v nedávném rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Že by strana neuspěla ve volbách a nedostala se v říjnu poprvé v novodobé historii do Sněmovny, si vůbec nepřipouští. „Pokud se stanu novou předsedkyní ČSSD, tak jsem přesvědčená, že strana uspěje ve volbách s dvouciferným výsledkem,“ věří Valachová.

Průzkumy přitom ČSSD dlouhodobě příliš velké šance na úspěch nedávají. „Nemyslím si, že by mohla uspět,“ uvedl před sjezdem o své soupeřce Hamáček.

Společná taktika Petříčka se Štefanem

Kandidáti na šéfa ČSSD Petříček a Štefan se domluvili na společném postupu. Štefan se nechal slyšet, že bude usilovat o post prvního místopředsedy.

Hamáček přitom získal před sjezdem největší podporu v regionech, když ho na předsedu nominovalo pět krajských organizací. Petříček uspěl ve dvou regionech, podporu v kandidatuře na předsedu pak od jihomoravské ČSSD získal starosta brněnské městské části Líšeň Štefan.

Dvojici podpořili nynější místopředseda Michal Šmarda, pardubický hejtman Martin Netolický či další kandidát do vedení vládní strany Igor Bruzl. „Věřím, že přicházíme za našimi členy se zajímavou variantou pro příští roky,“ uvedl Petříček ve čtvrtečním prohlášení.

Valachová se do souboje přihlásila až po krajských organizacích. Na sjezdu se mohou přihlásit i další uchazeči, pokud získají nominaci alespoň deseti delegátů.

Petříček v ČSSD, manželka u lidovců

Zatímco se ministr zahraničí Petříček uchází o křeslo v čele ČSSD, jeho manželka Iva má stranickou knížku KDU-ČSL. „Máme doma takovou velkou koalici, jakou měli v Německu,“ glosovala to Petříčková vloni v srpnu v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Během koronavirové pandemie se z ní na jaře stala na pár dní dobrovolnice Červeného kříže a pomáhala s ošetřováním nakažených. 

Průzkum favorizuje Hamáčka, rozhodnou ale delegáti

Agentura Phoenix Reserch se v minulých dnech ptala levicově smýšlejících voličů, komu by dali hlas ve volbě předsedy oni. V průzkumu mezi 628 lidmi s přehledem zvítězil Hamáček. Svůj hlas by mu dalo 53 procent dotázaných. Petříček by měl šanci u 22 a Valachová v těsném závěru u 21 procent respondentů.

Levicoví voliči by volili za šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Následuje Kateřina Valachová a Tomáš Petříček. Levicoví voliči by volili za šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Následuje Kateřina Valachová a Tomáš Petříček. | Phoenix Research/Blesk Zprávy

Maláčová zápasí s covidem

Statutárním místopředsedou ČSSD je nyní Roman Onderka, který nezískal do funkce nominaci z domovské jihomoravské buňky, ale na Liberecku. Kraje do funkce navrhly také Štefana či ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Ta se chce ale ucházet jen o funkci řadové místopředsedkyně.

V těchto dnech přitom stávající místopředsedkyni měla končit izolace kvůli pozitivnímu testu na covid-19. Maláčová Blesk Zprávám ale ve čtvrtek večer napsala, že s covidem stále ještě zápasí. V nedávném rozhovoru v pořadu Epicentrum navrhovala pro poslance kvůli pandemii distanční hlasování mimo budovu Sněmovny

K tomu, aby pokračovali jako řadoví místopředsedové, dostali od regionů podporu vedle Maláčové i Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. Kraje na místopředsedu navrhly také bývalého šéfa Senátu Milana Štěcha, místostarostu Bohumína na Karvinsku Igora Bruzla, Jana Tvrdého či poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, který nedávno vstoupil do ČSSD a má Hamáčkovu podporu.

ČSSD pod vedením Jan Hamáčka nezvrátila sestup preferencí a ve volbách ztrácela. V komunálních volbách v roce 2018 strana získala 5,17 procenta hlasů a přišla téměř o polovinu mandátů, o rok později ztratila zastoupení v Evropském parlamentu. Loni neobhájila ani jeden z deseti mandátů v Senátu a v komoře jí zbyli jen tři zástupci, přišla také o nejvíce mandátů v krajích.

Video  Miloš Zeman na sjezdu ČSSD  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

krapotkin ( 10. dubna 2021 12:35 )

To se máme na co těšit, jestli se tahle sebranka ještě dostane do Parlamentu, zvláště pod vedení těch tří nenažranců.

manunu ( 10. dubna 2021 10:15 )

wenzel trousil: To určitě, Hamáček přivedl ČSSD na buben, nejspíš se ani nedostanou do sněmovny. KSČM jakbysmet, ty už jsou na smetišti dějin.

wenzel trousil ( 10. dubna 2021 09:10 )

Je to v suchu..V rijnovych volbach ANO 53%, CSSD 8% a KSCM 12% a HAwloidi maj po ptakach...

deratizater ( 10. dubna 2021 05:31 )

Rusofobní a činofobní psychopat Petříček má hodnotu použitého toaletního papíru.Tenhle naprogramovaný kazisvět a válečný štváč je jen atrapa diplomata , neměl se stát nikdy ministrem

villon ( 10. dubna 2021 00:47 )

koho jinýho?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa