Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Křeslo šéfa ČSSD chce i Valachová. „Za Peltou jsem nechodila,“ tvrdí. A s kým počítá?

Autor: Jakub Veinlich - 
3. dubna 2021
05:36

Sociální demokraty chtějí vést nakonec minimálně čtyři zájemci. Naposledy zvedla hozenou rukavici Kateřina Valachová. Bývalá ministryně školství, která skončila kvůli kauze s dotacemi na sport. Křeslo předsedy ČSSD obhajuje Jan Hamáček, jako první ho vyzval na souboj ministr zahraničí Tomáš Petříček a o post se hlásí také starosta části Brno-Líšen Břetislav Štefan. Sjezd vládní ČSSD je v plánu formou online konference 9. a 10. dubna.

Jsou zatím čtyři, ale předsedou může být jen jeden. Na post předsedy strany je nebývalá tlačenice. Vedle stávajícího šéfa Jana Hamáčka chce v čele potápějící se strany stanout i ministr zahraničí Tomáš Petříček, dosavadní místopředseda ČSSD, o křeslo zabojuje i starosta Břetislav Štefan a poprvé v novodobé historii by chtěla vést sociální demokraty žena. Bývalá ministryně školství a současná místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Valachová.

„Zvednu rukavici, zvednu hlavu a chci, aby zvedla hlavu celá sociální demokracie. Změna je potřeba a nechci čekat, jestli změna přijde nebo nepřijde,“ zdůvodnila v rozhovoru pro Blesk Zprávy, proč se rozhodla jít do boje o nejvyšší stranické křeslo.

Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?

Chci to uchopit do svých rukou, protože nejlépe má člověk věci pod kontrolou, pokud si je zařídí sám. Zjistila jsem po šesti letech ve vysoké politice, že tohle je jediná bezpečná cesta. Zvednu rukavici, zvednu hlavu a chci, aby zvedla hlavu celá sociální demokracie. Změna je potřeba a nechci čekat, jestli přijde nebo nepřijde, ale chci ji prostě udělat.

Máte vůbec podporu nějakého regionu? Poslankyní jste za střední Čechy, doma jste ale v Brně.

Ano, domov mám v Brně a celkově na jižní Moravě, protože tam žiji s manželem a dětmi a jsem tam také členkou sociální demokracie. Poslankyní jsem skutečně zvolená za Středočeský kraj. K té kandidatuře jsem se rozhodla spontánně. Nicméně jsem byla velmi příjemně překvapená

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium

Další videa