Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Očistí se, věří šéfka TOP 09. Feriho může ve Sněmovně nahradit režisérka Sommerová

Aktualizováno -
25. května 2021
22:19
Autor: for - 
25. května 2021
21:11

Dominik Feri (TOP 09) rezignoval na post poslance poté, co jej řada žen obvinila ze sexuálního predátorství. Na článek, který zevrubně popisuje údajné události, ale i na Feriho odstoupení již reagují politici jak z Babišova kabinetu, tak i současní a bývalí poslanci. Zatímco ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) doufá, že jeho dcera nepotká nikoho, jako je on, část zákonodárců se shoduje na tom, že jeho odstoupení je krok správným směrem.

„Nevím, jestli Dominik Feri porušil zákon a někoho znásilnil. Ale i podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně. Mám malou dceru a doufám, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je on,“ uvedl v reakci na dnešní vývoj událostí kolem mladého poslance ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) na twitteru.

Kulhánek tím reaguje na vyjádření samotného Feriho. Na svém účtě na instagramu totiž uvedl, že ačkoliv vnímá řadu věcí jako „lživá nařčení“ a „pomluvy, proti kterým se dá jen těžko bránit“, uznává, že se v některých situacích zachoval nevhodně. „Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,“ uvedl.

Na Feriho se ale snesly i ostřejší reakce. Některé dokonce cílily i na samotnou TOP 09. „Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Za to si ale od lidí, kteří sledují její twitterový účet, vysloužila poměrně ostrou kritiku. Podle nich je kauza spojená spíše s chováním k ženám ve společnosti než s politikou.

Šéfka Topky: Je to můj přítel, očistí se

Feri později večer uvedl, že si nepřeje, aby jeho jméno poškozovalo jeho stranu, i proto rezignuje. Za tento čin si vysloužil úctu svých kolegů. „Dominikovi jsem napsal, že je frajer. Tohle je dospělá a vyzrálá reakce. Učebnicová politická kultura. Klobouk dolů, držím palce a věřím, že se do Sněmovny jednou vrátí,“ reagoval například kandidát na post poslance za koalici Spolu Marek Ženíšek.

Jako frajera označil Feriho i kontroverzní politik a starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). „Takhle vypadá politická kultura. Díky za tohle rozhodnutí. Jsi frajer, narozdíl od mnohých zm*dů. Respekt!“ poznamenal na twitteru.

Podobně zareagoval i expředseda Lidovců Marek Výborný, který Ferimu za tento krok poděkoval. A vyjádření přidala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Dominika považuji za svého přítele a věřím, že očistí své jméno. Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách,“ uvedla.

O očistě mluvil v pořadu Interview na DVTV také Vlastimil Válek (TOP 09), jenž uvedl, že pokud očistěn nebude, ohromně by se v něm zklamal.

Poděkování za svůj postoj si vysloužil Feri i od jedné z nejvýraznějších bývalých tváří TOP 09 - Miroslava Kalouska. „Žádné ,kňučení‘ o okopávání kotníků, či o špinavé kampani. Jasné a nevyhýbavé přijmutí odpovědnosti. Děkuji za tento postoj a přeji hodně štěstí,“ uvedl.

Do Sněmovny Sommerová?

Nyní musí nicméně Feriho někdo nahradit ve Sněmovně a volbách. První náhradnicí je podle výsledků voleb v roce 2017 filmová dokumentaristka Olga Sommerová. Sommerová zastává i pozici 1. místopředsedkyně Liberálně ekologické strany (LES).

Video  Videoprofil Dominika Feriho  - CNC
Video se připravuje ...

Někteří politici pak zdůrazňují, že je zapotřebí počkat na to, jak rozhodne soud. Europoslanec Tomáš Zdechovský tak na twitteru zmínil: „Pokud došlo ke znásilnění, tak ať to vyšetří policie. Z těch výpovědí jsem tento pocit neměl.“

To vyvolalo mírnou slovní roztržku mezi Zdechovským a místopředsedou Evropského parlamentu Marcelem Kolajou. „Abstrahujme od spekulací, jestli je výpověď pravdivá, a soustřeďme se na výpověď: ,[...] a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu.‘ Jestli tohle nevytváří pocit, že došlo ke znásilnění, tak fakt nevím, jaký pocit to vytváří. Asi jinej gang,“ uvedl pod příspěvek Zdechovského Kolaja.

Video se připravuje ...
Další videa