Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Volební kuchařka: Jak si vybrat prezidenta a neudělat 'botu'? Pomůžeme vám

 • Video se připravuje ...
  Autor: Vera Renovica,for - 
  12. 1. 2023
  05:00

  Už máte svého favorita, ale nechcete to u urny pokazit? I volby mají svá pravidla a řada nešťastných chybiček vám může znemožnit vůbec odvolit, případně zneplatnit váš hlas. Co dělat, kam jít a co vhodit do schránek, z nichž vzejde naše nová hlava státu, vám poradí v 10 krocích Blesk!

  ➤ Už zítra a v sobotu se Češi vydají k volebním urnám a vyberou, kdo postoupí do druhého kola přímé prezidentské volby. A celým děním vás provede Blesk.

  ➤ Na Blesk.cz už nyní najdete speciální online přenos, který bude samozřejmě sledovat i dění ve volebních místnostech a přinášet různé perličky a zajímavosti z krajů.

  ➤ Na sobotu si pak tým Blesku připravil speciální vysílací studio. V něm si přijde na své každý, koho zajímá interpretace průběžných i definitivních výsledků. Vysílat se bude v sobotu 14. ledna od 14 do 20 hodin na Blesk.cz s moderátorkami Pavlínou Horákovou (41) a Markétou Volfovou (32). Zpovídat budou politology, sociology, ústavní právníky i někdejší neúspěšné kandidáty na úřad. Styl kandidujících a jejich protějšků přijde hodnotit módní guru Blesku Ina T (36).

  V neděli v 11 hodin pak přinese Blesk živě již 25. díl pořadu S prezidentem v Lánech. V něm výsledky 1. kola exkluzivně okomentuje dosluhující hlava státu Miloš Zeman (78). Moderovat bude Vera Renovica (37) a těšit se můžete na intenzivní debatu, v níž zazní i otázky čtenářů. Ty můžete už nyní posílat prostřednictvím online formuláře na Blesk.cz.

  A nyní si již prolistujte náš návod! 

  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Zobrazit celý online

 • 1.1. Kdy se volí?

  První kolo přímé prezidentské volby proběhne tento pátek 13. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 14. ledna od 8 do 14 hodin.

 • 2.2. Kdo může volit?

  Volit může ten, kdo má české občanství a je plnoletý. Pokud někomu bude 18 přesně v sobotu, může ale jít volit už v pátek. Kdo se stane plnoletým až v případném druhém kole, může volit jen v něm.

 • 3.3. Kde budeme volit?

  Do schránky už většina z nás dostala obálku s hlasovacími lístky. Na každém je jméno uchazeče a číslo, pod kterým o prezidentský post bojuje. Součástí je také speciální lístek a na něm najdete adresu své volební místnosti.

  Číslo 1Pavel Fischer, senátor 

  Číslo 2 - Jaroslav Bašta, poslanec

  Číslo 3 - Josef Středula, odborář  - Z VOLBY ODSTOUPIL

  Číslo 4 - Petr Pavel, generál

  Číslo 5 - Tomáš Zima, lékař

  Číslo 6 - Danuše Nerudová, ekonomka

  Číslo 7 - Andrej Babiš, poslanec

  Číslo 8 - Karel Diviš, podnikatel

  Číslo 9 - Marek Hilšer, senátor

 • 4.4. Co si vzít k urně?

  Hlasovat je možné pouze po předložení občanky či pasu (a pokud nevolíte v místě bydliště také voličského průkazu) v prostoru volební místnosti. Od okrskové komise pak obdržíte prázdnou úřední obálku.

 • 5.5. Co když nemám lístek?

  Pokud jste lístky neobdrželi nebo ztratili, nové vám dá volební komise ve volební místnosti.

  Video  První Češi volili prezidenta! Loprais a tragédie na Dakaru. A Eva s Třeštíkem naštvali ex?  - Bára Horáková
  Video se připravuje ...

 • 6.6. Co když jsem ztratil/a doklady?

  Pokud jste o doklad přišel/la (někdo vám ho ukradl, ztratil/a jste ho, popřípadě vám propadl), můžete odvolit pomocí takzvané rychloobčanky. Vydají vám ji na radnici ještě v sobotu dopoledne.

 • 7.7. Jak se volí?

  Z modré obálky, ve které jste dostali lístky, vytáhněte lístek vámi vybraného kandidáta a vložte ho do obálky, kterou vám dala komise.

 • 8.8. Jak si nezneplatnit hlas?

  Můžete do obálky dát pouze jeden lístek, jinak bude volba neplatná. Pokud ho přetrhnete nebo vložíte do urny mimo úřední obálku, je lístek také neplatný. Naopak další úpravy, jako jsou natrhnutí, poznámky či malůvky jeho platnost ani význam neovlivní pozitivně ani negativně.

 • 9.9. Co když potřebuji za plentou pomoci?

  S voličem, který nemůže lístek sám vybrat ani vložit kvůli zdravotnímu či jinému postižení, jde za předem přesně daných podmínek jiný volič, který mu pomůže.

 • 10.10. Jak je to s druhým kolem?

  Pokud někdo z kandidátů získá v prvním kole více než 50 procent, zvítězí už tento víkend a druhé kolo nebude nutné absolvovat (dle dosavadních volebních modelů to není pravděpodobné). Do případného druhého kola postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů a mezi nimi voliči rozhodnou 27. a 28. ledna. Pozor: To vám do schránek nic nepřinesou. Volební lístky dostanete ve volebních místnostech.

   

roxin ( 13. ledna 2023 06:28 )

Po tom včerejším pištění místo Babiše se ani nedivím že nemáš slov.

roxin ( 12. ledna 2023 22:14 )

To pištíš ty ani o tom nevíš.

1pravda1 ( 12. ledna 2023 22:06 )

BABIŠ JE NEJLEPŠÍ.... NERUDOVÁ LEPŠÍ NEŽ VČERA, VOJÁK SPÍ, NECHÁPE O ČEM JE ŘEČ, KDYŽ SE NEZBROJÍ generál dává své minuty Babišovi generálovi došla slova... v ekonomii se nevyzná nechápe....generála ne

roxin ( 12. ledna 2023 20:31 )

Tak co, nebolí tě břicho JAK SE BAVÍŠ A URČITĚ SE SMĚJEŠ AŽ SE PROHÝBÁŠ. Ten tě vypekl co?

krapotkin ( 12. ledna 2023 19:32 )

Umím, ale proč bych to dělal. Na to živím z daní stále větší stádo zbytečných úředníků. Mimochodem, všechny lístky jsem stejně vyhodil. Z toho, co mi vnucují jsou všichni nevolitelní.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa