Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Tomáš Zima: Profil a program prezidentského kandidáta

Prezidentský kandidát Tomáš Zima
Prezidentský kandidát Tomáš Zima  (Autor: Blesk: Jakub Poláček)
Autor: for, swp, urw - 
28. prosince 2022
10:00

Tomáš Zima je emeritní rektor, profesor a kandidát na hlavu státu v prezidentských volbách 2023. Má zkušenosti s řízením velkých institucí, primárně i s řízením Karlovy univerzity, kde byl do roku 2022 rektorem. Zima původně v pořadu Blesk Epicentrum uvedl, že chce kandidovat jako občanský kandidát. Potřebných 50 tisíc podpisů se mu ovšem nepodařilo nasbírat. Kandidaturu tak musel opřít o podpisy 13 senátorů.

Prezidentský kandidát Tomáš Zima

Narozen: 2. července 1966, Praha
Rodina: Rozvedený, dcera Markéta a synové Jiří a Tomáš
Povolání: Šéf lékařského konzilia 
Vzdělání: Gymnázium Botičská, Fakulta všeobecného lékařství UK, Pražská mezinárodní manažerská škola VŠE Praha
Pracovní zkušenosti: V roce 1999 byl přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Zastával funkci děkana 1. lékařské fakulty a funkci proděkana fakulty pro vnější vztahy. Na Karlově univerzitě působil do roku 2022 jako rektor. 
Specializace: Klinická biochemie, nefrologie, vnitřní nemoci  

Svou účast v prezidentských volbách 2023 potvrdil Tomáš Zima v rozhovoru pro Blesk na konci května. „Ano, rozhodl jsem se. Zvažoval jsem a bavil jsem se o tom s přáteli,“ řekl nový kandidát na prezidenta. 

Signály, že potáhne do boje o Hrad, tu nicméně byly i přetím. A ty ještě zesílily poté, co v lednu 2022 po dvou funkčních obdobích předal rektorské žezlo. V rozhovoru pro Blesk podotkl, že v roli rektora měl spousty práce a během tohoto mandátu tak na hradní křeslo nepomýšlel – lidé kolem něj ho ale na ten nápad přivedli.

Původně chtěl kandidovat jako občanský kandidát. Podpisy 50 000 občanů nakonec nezískal a kandidaturu proto opřel o 13 senátorů.

Program Tomáše Zimy pro prezidentské volby 2023

Přesný program, se kterým půjde Zima do boje o Hrad, ještě není znám. Nicméně, profesní působení tohoto pětapadesátiletého profesora napovídá, čemu by se chtěl na Hradě usilovněji věnovat. 

Společnost

Nový kandidát do prezidentských voleb 2023 naznačil, že nejdůležitější je komunikace. A to s odborníky, ale i s lidmi. „Co mě osobně nejvíce vadí, je to, že je společnost rozdělená, a mým mottem je dávat lidi dohromady a spojovat věci,“ řekl Blesku. Je tak možné, že jeho hlavním cílem bude právě komunikace s širší veřejností, a to hledání řešení. 

Ekonomika

Tomáš Zima není zastáncem plošných a jednoduchých řešení. Upozornil, že v rámci svého programu jsou jednoduchá řešení cestou do pekel. Podle něj by ale současná vláda měla pro lidi ohrožené zdražováním dělat víc. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ uvedl Zima pro server Deník.cz. Zdůraznil, že rád propojuje věci, a tak je možné, že uvidíme propojování několika témat a problémů i v chystaném volebním programu. 

Video  Epi Tomáš Zima 
Video se připravuje ...

Předvolební preference Tomáše Zimy v prezidentských volbách 2023

Podle předvolebních průzkumů patří bývalý rektor Univerzity Karlovy k outsiderům voleb 2023.

Podobně nevalně vidí šance Tomáše Zimy na zvolení prezidentem i sázkové kanceláře.

 

Životopis Tomáše Zimy 

Narodil se 2. července 1966 v Praze. V roce 1984 úspěšně dokončil studium na Gymnáziu Botičská, odkud pokračoval na Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Tu dokončil v roce 1990. 

Atestoval se v oboru vnitřního lékařství, nefrologie a získal dvě atestace z klinické biochemie. Od roku 2007 je také čestným profesorem na Státní lékařské Univerzitě J. Y. Horbačevského v Ternopilu. Udělal si také kurs MBA na Pražské mezinárodní manažerské škole VŠE. 

Působení na Karlově univerzitě

Na své alma mater nový kandidát na prezidentské volby 2023 Tomáš Zima již zůstal jako její zaměstnanec. Po absolutoriích zde působil jako asistent a interní vědecký aspirant. Poměrně rychle se stal docentem a zástupcem přednosty ústavu pro výuku. V roce 1999 byl přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. 

V roce 2001 byl na UK jmenován profesorem a o čtyři roky později byl zvolen děkanem 1. lékařské fakulty. Tuto funkci obhájil ještě dvakrát. Na konci třetího období jej následně v roce 2013 zvolili rektorem Univerzity Karlovy. A znovu tuto funkci obhájil v říjnu 2017. Nyní jej od roku 2022 nahradila Milena Králíčková.

Člen KSČ 

Tomáš Zima byl v letech 1983 až 1990 člen Komunistické strany Československa. Sem nastoupil ještě před svou maturitou. V Blesku upozornil na to, že nikdy nezatajoval fakt, že ve straně byl, a nemyslí si, že by mu to mohlo nějak výrazně ublížit například u ostatních politiků. Podotkl, že spousta z nich nejspíše ve straně také byla, jen se o tom neví a oni o tom nemluví. 

„Byl jsem v KSČ šest let a nikdy jsem lidem neubližoval, co se týče mého působení v minulosti. To člověk nevrátí a lidé by měli hodnotit, co člověk dělá a jak se chová,“ řekl Blesku.

Výroky ke koronavirové krizi

Zima na sebe strhl jistou negativní pozornost během koronavirové pandemie. Vyzýval k rozvolnění protiepidemických opatření a zmiňoval, že by se mělo k pandemii přistupovat s chladnou hlavou. Od svých výroků se odmítl distancovat, podle něj padaly přehnané reakce, až dezinformační, že je proti očkování. To je podle něj nepravda, vyzýval jen k tomu se nad opatřeními pořádně zamyslet a k tomu, aby se prvně očkovali starší obyvatelé. Uznal ale, že se mýlil, když považoval covid-19 za méně smrtelný, sám se totiž nakazil a s těžkou formou přebýval v nemocnici. 

Rozvedená hlava státu

Tomáš Zima je nyní podruhé ženatý. Z předchozího sňatku má dvě děti, Markétku (*1995) a Jiřího (*2000). Z nového vztahu má pak syna Tomáše Mořice (*2020). 

Video  Emeritní rektor Tomáš Zima pro Blesk: Bude kandidovat na Hrad!  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

e.lesanova ( 14. června 2022 17:17 )

Není to onen "dobroděj", co snaživě předával do médií informace o stavu MZ z nemocnice?? Tedy další snaživec v žalobě k paragrafu 66?? Snahy o puč a odstranění hlavy státy v době hospitalizace ?? Tak o něj "bude rvačka"

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa