Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Zataženo 8°C

Soud rozhodl o kandidátech: Diviš uspěl, Janeček a Rohanová mají smůlu! A míří k Ústavnímu soudu

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
13. prosince 2022
13:46
Autor: ČTK, swp - 
13. prosince 2022
06:56

Lednových prezidentských voleb se zúčastní také podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně Diviše neregistrovalo kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo.

Ministerstvo na twitteru uvedlo, že se s rozhodnutími musí nejprve seznámit, avšak respektuje jej však a v budoucí praxi stanovisko soudu zohlední.

Kandidátů na prezidenta tak zůstává devět, pouze Rohanovou nahradí Diviš. Podnikatel Karel Janeček kandidovat nemůže, soud jeho podnět zamítl. Státní volební komise pro devět kandidátů vylosuje volební čísla ve středu nebo ve čtvrtek, řekla ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Rohanová se obrátí na Ústavní soud

Rohanová nečekala, že jí soud svým rozhodnutím ze seznamu kandidátů vyřadí, řekla. „Půjdeme cestou Ústavního soudu, protože jsem přesvědčena o tom, že pravda je na naší straně,“ řekla. Blíž verdikt nechtěla komentovat, protože zatím neviděla jeho podrobné odůvodnění. „Alespoň v mém případě se k soudu nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek,“ podotkla jen.

U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě před vyhlášením voleb. Zákon sice takový postup výslovně nezapovídá, přesto však podle NSS není možný.

„Končící poslanci či senátoři nemohou uspět s pokusem natáhnout svůj politický vliv a uplatnit svá oprávnění spojená s mandátem daleko za jeho konec. To by bylo v příkrém rozporu s ústavním principem vlády na vymezený čas,“ uvedl Langášek.

Jde podle něj o natolik samozřejmou věc, že ji není třeba výslovně zmiňovat v právní úpravě. Vnitro nemělo kandidátní listinu Rohanové brát v potaz, natožpak ji registrovat.

Janečkovi uznané podpisy nestačí

Janečkovi soud sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale nedostal přes hranici 50 000 občanských podpisů vyžadovaných pro kandidaturu na Hrad.

V jeho petičních arších bylo podle soudce Iva Pospíšila na první pohled mnoho smyšlených údajů, údajů o neexistujících osobách, žijících na neexistujících adresách.

Na Ústavní soud se chce však obrátit také Janeček. „My samozřejmě podáme odvolání k Ústavnímu soudu,“ řekl. Zásadní problém podle něj je ten, že jsou nefér a špatně nastavená pravidla. „Práce ministerstva (vnitra) nebyla v pořádku,“ uvedl.

U Diviše ovšem uznání některých mylně vyřazených podpisů vedlo ke změně původního rozhodnutí vnitra. Těsně přesáhl hranici 50 000 podpisů.

Soud poukázal na elementární chyby ministerstva, zpravidla způsobené nesprávným automatickým rozpoznáváním textu, které prováděl počítačový program. „Toto pochybení pak zcela nepochopitelně neopravil při manuální kontrole ani operátor,“ řekl soudce Radan Malík.

Podle soudu je registrační proces pro volbu prezidenta negativně ovlivněný současnou právní úpravou, systém sběru a ověřování podpisů je prý těžko udržitelný a politici by měli zvážit jeho změnu. Správní soud obdržel k registračnímu procesu pro prezidentskou volbu 13 podnětů, dneškem jsou už všechny vyřízené.

Devítka kandidátů

O Hrad se vedle Karla Diviše podle dosud platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Video  Prezidentské volby 2023: Kdy přesně se konají a jak probíhají?  - Videohub
Video se připravuje ...

lokii ( 14. prosince 2022 23:52 )

Predstava prvni damy "v podani" te knezky lasky pana Janecka je naprosto priserna. To si nedovedu vubec predstavit. No a jeho jako prezidenta .....

Babišova Inflace ( 14. prosince 2022 22:14 )

Ozval se další Babišův lhář překrucující skutečnost. Jenže minulého Janečkova Slavíka vidělo více lidí, nejen já.

hayena ( 14. prosince 2022 13:41 )

Pan Janeček to může zkusit za pět let znovu.
Udělá pětiletou prezidentskou kampaň,
Ohlídá si čitelné podpisy a má to v rukávu.

otrusnik ( 14. prosince 2022 10:34 )

Podnikatel Diviš kdyby nebylo voleb na prezidenta tak o něm není slyšet.

jajas ( 14. prosince 2022 07:57 )

Tak "pokud" půjdou volit mladí to uvidíme. Mladí většinou k volbám "nemusí" a ti kteří jdou to nevytrhnou. Mne také ta "svatá trojice" kandidátů právě neoslňuje, ale Janečkovi bych to nehodil, ani kdybych mohl. Už ten jeho neupravený, neučesaný vzhled no a pak si myslím, že on si žije ve svém osobním světě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa