Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Koalice SPOLU s ODS v čele chce ovládnout Prahu. Povolební spolupráci se STAN a Piráty nevylučují

Autor: jza - 
25. ledna 2022
17:30

Předsedové pražských organizací ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v úterý svými podpisy definitivně potvrdili, že do podzimních komunálních voleb, ve kterých se rozhodne o novém vedení pražského magistrátu, půjdou společně. Vznikla tedy pražská varianta koalice SPOLU, která loni vyhrála volby do Poslanecké sněmovny. Nová koalice se netají ambicí obsadit post primátora, ve volbách by chtěli podle slov předsedy pražské ODS Marka Bendy dostat alespoň třicet procent hlasů. 

Pří příležitosti podpisu memoranda se v sídle občanských demokratů v Truhlářské ulici všichni členové vedení stran sešli s respirátory s logem koalice SPOLU. 

„Když skončily podzimní parlamentní volby a viděli jsme ten fenomenální úspěch, kterého SPOLU v Praze dosáhlo, kdy nás zcela zjevně nevolili jenom naši voliči, ale také lidé, kteří chtěli změnu, chtěli slušnou středopravou koalici, dal jsem si jako svůj závazek, že se pokusíme takovou koalici uzavřít i na magistrát,“ řekl předseda pražské ODS a dlouholetý poslanec Marek Benda. „Věříme, že se nám podaří zvítězit,“ dodal k ambicím koalice rozhodovat o příštím složení rady hlavního města.

Jeho slova potvrdil i předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. I podle něj by bylo neodpovědné, aby se koalice SPOLU nepokusila loňský volební úspěch zopakovat. „Voliči v Praze před několika měsíci nevolili pouze proti Andreji Babišovi. Měli možnost vybrat si mezi levicovou liberální koalicí a SPOLU a dali jednoznačnou podporu koalici středopravicových stran. Tak vyslali podle mého názoru jasný signál, jak chtějí, aby město bylo spravováno,“ řekl. Spojení s ODS a lidovci podle něj také podpořili všichni členové krajského výboru strany.

Konec Spojených sil

TOP 09 spolu s KDU-ČSL naposledy kandidovala ještě s hnutím STAN jako uskupení Spojené síly pro Prahu, jejichž lídrem byl právě Pospíšil. Tento projekt ovšem nyní spolu podpisem nové koaliční smlouvy skončil. „SPOLU je víc než dohromady. Vnímáme to jako příležitost ke spolupráci, kterou Pražané ocenili, a příležitost, jak hledat takový program pro Pražany, který je osloví,“ komentoval spojenectví stran předseda pražských lidovců Vít Šolle.

I jejich krajská organizace podle něj spolupráci s ODS a TOP 09 jednoznačně podpořila. Lidovci mají v současnosti pouze jednoho zastupitele, v případě volebního úspěchu by si ale mohli polepšit, protože podle memoranda by mohli získat i křeslo v radě.

Přededa pražské KDU-ČSL Vít Šolle při podpisu memoranda o vzniku koalice SPOLU do komunálních voleb v Praze.  (25. ledna 2022) Přededa pražské KDU-ČSL Vít Šolle při podpisu memoranda o vzniku koalice SPOLU do komunálních voleb v Praze. (25. ledna 2022) | Blesk:Jan Vilimek

Zato ve STAN z konečného rozhodnutí o rozpadu Spojených sil pro Prahu radost příliš nemají. „Hnutí STAN od počátku stálo o spolupráci v rámci Spojených sil, ale jsme připraveni kandidovat i samostatně se zapojením nezávislých osobností na kandidátce Starostů a nezávislých,” okomentoval vznik nové koalice Petr Hlubuček (STAN), náměstek primátora.

Lídr bude z ODS

Memorandum také určuje rozdělení míst na kandidátce. Jisté už je, že první místo, tedy potencionální kandidát na primátora, připadne občanským demokratům, volba konkrétního kandidáta je čistě na nich. V první dvacítce kandidátky připadne ODS deset míst, TOP 09 osm a dvě bude moci obsadit KDU-ČSL.

Vznikne magistrátní „pětikoalice“?

Jiří Pospíšil ujistil, že TOP 09 dodrží svůj koaliční závazek pro toto volební období a vznik pražské koalice SPOLU podle něj není krokem proti současným koaličním partnerům, tedy Pirátům, Praze Sobě nebo hnutí STAN. Přestože se TOP 09 nyní tak trochu rozešla se Starosty, tak podle Pospíšila to nebylo ve zlém a počítá se s tím, že po volbách lze na dosavadní spolupráci navázat.

Zmínil ovšem i možnost spolupráce s Piráty. „Byl bych velmi rád, aby se po doufám úspěšných volbách na magistrátu udělala koalice podobná té vládní. Tedy koalice, kde bychom spolupracovali jak se STANem, tak s Piráty,“ uvedl. I podle Bendy jsou Piráti a STAN přirozenými partnery pro povolební vyjednávání.

Zrovna ODS ovšem vůči současnému vedení Prahy kritikou nešetří. Opakovaně mu vytýká hlavně různá dopravní omezení kvůli opravám silnic, v poslední době měla také velké výhrady ke zvyšování různých poplatků, například za svoz odpadu.

Chceme vyhrát!

Nová koalice se netají tím, že jejím hlavním cílem je volby vyhrát. „Jakýkoliv zisk nad 30 procent je úspěch. Já si myslím, že bychom měli směřovat ke 40 procentům,“ doplnil Marek Benda. Narážel tím i na to, že koalice SPOLU v parlamentních volbách v Praze dostala právě 40 procent hlasů. Podle Pospíšila je reálné, aby tato koalice oslovila kolem 35 procent voličů.

Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici SPOLU. Předsedové stran podepsali společné memorandum o spolupráci. (25. ledna 2022) Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici SPOLU. Předsedové stran podepsali společné memorandum o spolupráci. (25. ledna 2022) | Blesk:Jan Vilimek

Memorandum kromě magistrátu zmiňuje i to, že strany mají zájem vytvořit stejnou platformu i do voleb do zastupitelstev jednotlivých městských částí. Není tam ale žádný závazek, jedná se spíše o doporučení a bude hodně záležet na konkrétních případech. Jiří Pospíšil zmínil, že ODS a TOP 09 je součástí vládnoucí koalice v 15 velkých městských částech.

Společně i do senátních voleb

Koalice SPOLU chce podle Pospíšila společně postupovat i v senátních volbách, v Praze se letos bude volit ve třech senátních obvodech a to na Praze 6, 10 a 11.

Na Praze 11 bude nejspíše kandidovat současná radní Hana Kordová Marvanová za hnutí STAN. „Byl bych rád, kdyby se podařila dohoda nejen na půdorysu SPOLU, ale aby se zvážila i možnost podpory takových kandidátů,“ poznamenal šéf pražské TOP 09, který právě s Marvanovou Kordovou zakládal Spojené síly pro Prahu. Pokud by se však koaliční partneři dohodli na vlastním kandidátovi, bude takové rozhodnutí respektovat.

Zmínil také, že prioritou společného programu bude doprava. Problémy týkající se dopravy podle něj v různých průzkumech akcentuje velké procento Pražanů. Program se ale má věnovat i sociální a bytové politice nebo kultuře.

Video  Memorandum SPOLU  - Facebook ODS
Video se připravuje ...

 

maruch ( 25. ledna 2022 19:10 )

Věřím ,že lidi po volbách prozřeli a tento prolhaný "pětislepenec" v Komunálních volbách totálně vyhoří. Od samého začátku jim šlo jen o koryta a občané jim jsou u řiti.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa