Kolik je u nás pivních soutěží?

Odborné prestižní degustační soutěže s mnohaletou historií se dají spočítat na prstech jedné ruky, těch „fanouškovských“, které pořádají milovníci piva a štamgasti například v rámci menšího lokálního festivalu, jsou pak desítky, možná stovky.

Které se řadí mezi ty odborné?

Mezi ty, u kterých je vždy zaručena naprostá profesionalita a odbornost, patří například České pivo, kterou vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven, Zlatý pohár Pivex v Brně nebo Zlatá pivní pečeť, jež probíhá v rámci mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích. Právě z prvních dvou jmenovaných jsme si v letošním roce odvezli hned šest medailí, z toho tři nejvyšší příčky pro jedenáctistupňový ležák Zubr Grand, což mě velice těší.

Autor: Pivovar ZUBR

Kdo kvalitu piv hodnotí?

Zmíněné soutěže se mohou pochlubit dlouhou tradicí a odborným týmem degustátorů, který se skládá z pivovarníků, pedagogů z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a dalších škol nebo představitelů Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Jak probíhá samotné hodnocení piv?

Odborná degustace není o tom, že ti, kteří pivo hodnotí, si sednou za stůl někde v hospodě, dají si od každého piva jedno a pak si řeknou, které jim chutnalo nejvíc. Celý proces se řídí striktními pravidly a komise, která rozhoduje o kvalitě piva, musí splňovat jasně dané předpoklady. Profesionální degustátor dokáže nejenom poznat chuťové rozdíly a nedostatky, ale také je popsat a zhodnotit pivo podle daných parametrů. Hlavními kritérii jsou vzhled, vůně, říz, chuť, plnost a hořkost. Jenom tak se dá poznat, jestli výsledný produkt byl vyroben z kvalitních surovin a podle správných technologických postupů. Navíc soutěže zpravidla probíhají dvoukolově, vždy s několikaměsíčním odstupem a vzorky se tak odebírají z různých várek piva. 

Ochutnejte vynikající Zubr jedenáctku
Ochutnejte vynikající Zubr jedenáctku
Autor: Pivovar ZUBR

Zmínil jste, že pivovar Zubr v letošním roce opět na soutěžích zazářil. Jaká ocenění si odnesl?

Výsledky letošních soutěží opět potvrdily, že nejlepší pivo se vaří na Moravě. Naše čtyřikrát chmelená jedenáctka Zubr Grand byla vyhlášena absolutním vítězem soutěže Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2018, kde ovládla i kategorii ležáků. Také se umístila na prvním místě v kategorii jedenáctistupňových ležáků soutěže České pivo 2018, čímž obhájila své loňské prvenství. Zubr Grand je naší vlajkovou lodí a jsem velice rád, že se mu na soutěžích dlouhodobě daří.

Čím je tato jedenáctka výjimečná?

V prvé řadě u nás klademe důraz na kvalitu a tradici, proto dodržujeme klasické výrobní postupy, které jsou pro konečnou chuť a kvalitu piva naprosto klíčové. Základem jsou kvalitní regionální suroviny – Žatecký poloraný červeňák z tršických chmelnic a slady z úrodné Hané. Zubr Grand je výjimečný také tím, že je chmelen na čtyřikrát podle tradičních prvorepublikových receptur.