Katalánsko se nachází na severovýchodě Pyrenejského poloostrova, na severu hraničí s Francií a s Andorou, na západě s Aragonií, na jihu s Valencií (Valencijské společenství) a na východě a jihovýchodě se Středozemním mořem. Metropolí je Barcelona, která má 1,6 milionu obyvatel. Celkově na rozloze 32.114 kilometrů čtverečních (zhruba 6,5 procenta rozlohy Španělska a asi jako necelá polovina ČR) žije asi 7,5 milionu lidí. V oblasti se hovoří katalánsky (románský jazyk, jímž hovoří asi deset milionů lidí ve Španělsku, Andoře, Francii a Sardinii), španělsky a okcitánštinou, což je románský jazyk používaný především na jihu Francie.

Referendum v Katalánsku

Oblast Katalánska je díky čilému turistickému ruchu a průmyslu nejbohatším španělským regionem. A právě to, že z regionu odteče více peněz centrální vládě než přiteče zpátky, je dlouholetým jádrem sporu mezi Madridem a Barcelonou. Svár vyústil už v nejedno referendum o odtržení, přičemž to poslední z října 2017, v němž se přes 90 % voličů vyslovilo pro samostatnost, vyústilo v politickou krizi. I když Katalánci vyhlásili nezávislost, Španělsko nepovažuje referendum za legální, vyhlášení nezávislosti anulovalo a omezilo autonomii regionu.

Autonomii oblast získala s pádem diktátora Prima de Rivery, po kterém v roce 1931 vznikla první Katalánská republika s hlavním městem Barcelonou. Za diktátora Francisca Franca byly jakékoliv projevy katalánské identity zakázány, autonomní status získalo Katalánsko znovu v roce 1979.

Kvůli referendu Katalánsko přišlo o část turistů, stále ale zůstává nejoblíbenější destinací v zemi. Turisty láká bohatá kultura, památky, architektura a pobřeží Středozemního moře. Podívejte se s námi, co tato oblast může turistům nabídnout!

Katalánci by rádi nezávislost.
Autor: ČTK

Figueres: Dalího dědictví

Figueres, malé město v Katalánsku s historií dlouhou několik století, se může pochlubit řadou unikátních památek a zajímavých muzeí. Důvody, proč se Figueres (česky fíkovníky) těší zájmu, jsou pak přinejmenším dva. Tím prvním je slavné Divadelní muzeum surrealistického génia – Salvadora Dalího, druhé nejnavštěvovanější muzeum ve Španělsku, tím druhým pevnost na pahorku nad městem. Dominantou Dalího muzea, snad nejsurrealističtější stavby na světě, je Dešťový cadillac. Původním majitelem cadillacu byl sám Al Capone, mafiánský boss, a později v něm jezdil také Dalí.

Tip: Bude-li vám počasí přát, obejděte si celou pevnost  na pahorku nad městem. Nádherný výhled na Pyreneje směrem na sever a k pobřeží na východě za to stojí.

Divadelní muzeum surrealistického génia – Salvadora Dalího v katalánském městě Figueres
Autor: Shutterstock

Girona: Středověká atmosféra

Girona, starobylé město ležící pár desítek kilometrů od Figueres,  platí za jedno z nejtypičtějších měst Katalánska. Za prohlídku tady stojí především židovská čtvrť El Call, nejzachovalejší a nejrozsáhlejší čtvrť svého druhu v Evropě s typicky úzkými uličkami. Celé město zvládnete za den prozkoumat pěšky a do hor je to coby kamenem dohodil. Chcete-li si odvézt kus Girony domů, sáhněte po keramice, originálním španělském absintu s  jemnou vůní anýzu nebo pyrenejských bylinkách.

Tip: Na konci zmíněné židovské čtvrti se rozprostírá pěší zóna Rambla de la Llibertat. Pokud se chcete po náročném dni trochu občerstvit, jděte právě tam.

Židovská čtvrť v Gironě
Autor: Shutterstock

Reus: Krása s vůní alkoholu

Krásné historické město najdete v provincii Tarragona. Proslavilo se produkcí vína a lihovin a skalním lezením – nejlépe uděláte, když vyzkoušíte obojí. Ale samozřejmě v opačném pořadí. Reus je také rodištěm geniálního architekta Antonia Gaudího. Mistr sám žádné budovy ve městě nenavrhl, ale za pozornost určitě stojí muzeum jemu věnované, kde si můžete prohlédnout repliku mistrovy dílny, návrhy atp. Některé domy ve městě vytvořil uznávaný Gaudího konkurent, architekt Lluís Domènech i Montaner. Obhlédněte alespoň slavný skvost evropské secese Casa Navàs.

Tip: Až vás architektura vysílí, osvěžte se originálním místním nápojem zvaným plim.

Katalánské město Reus
Autor: Shutterstock

Barcelona: Gaudího kosmopolitní město

Druhé největší španělské město plné dechberoucí architektury – i to je Barcelona, hlavní město Katalánska a současně hlavní město stejnojmenné provincie. Vzdejte hold originálním stavbám geniálního architekta Antonia Gaudího procházkou podél kanálů ve starém městě. Nenechte si ujít Gaudího modernistické (v tzv. stylu art nouveau) dědictví, od chrámu La Sagrada Família v centru katalánské metropole až po pohádkově krásný Park Güell, plný kamenných skulptur, zeleně a květin. Prozkoumejte jednu z  nejvýstřednějších koncertních síní Evropy – Palau de la Música Catalana (Palác katalánské hudby) a zavítejte do historické gotické čtvrti Barri Gòtic…

Tip: Navštivte některý z mnoha obchodů, restaurací a barů podél nejrušnějšího bulváru ve městě – Las Ramblas a nechte se strhnout scénkami pouličních bavičů.

Tarragona: Výhled z Balkonu Středomoří

Šarmantní přístavní město Tarragona leží přibližně 100 kilometrů jihozápadně od Barcelony na pobřeží Costa Dorada u Středozemního moře. Z pahorku, na kterém stojí, se vám naskytne nádherný pohled na moře. I to je důvod, proč se městu přezdívá Balkon Středomoří. Městské hradby jej rozdělují na dvě části. Jedna na vás dýchne atmosférou starých časů, ta druhá – takzvaná nová Tarragona je moderním přímořským městem. Středem starého města je náměstí Plaça de la Font s domy z římských kvádrů.  Hlavním turistickým lákadlem Tarragony je ale jádro města, jež bylo zapsáno na seznam UNESCO.

Tip: Pokud chcete pocítit trochu adrenalinu, navštivte Circ Romá a projděte se chodbou, z níž vybíhali do cirku gladiátoři. Pokud vystoupáte na tamější věž, budete mít střechy staré Tarragony jako na dlani.

Šarmantní přístavní město Tarragona
Autor: Shutterstock

Lleida: Adrenalin v národním parku

Lleida, jedno z nejstarších měst v Katalánsku, leží v bezprostřední blízkosti Pyrenejí. Není proto žádným překvapením, že lákadlem jsou zde tak trochu dobrodružné aktivity. Vyzkoušet můžete  rafting na divoké vodě, lyžování či turistiku v Národním parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, který tvoří pyrenejské horské masivy s výškou okolo 3000 metrů. Působivost parku dodávají dvě stovky jezer, z nichž většina je ledovcového původu.

Tip: I nesportovcům má Lleida co nabídnout. Historické centrum města s velkolepou pevností Turo de la Seu stojí za vidění. Atraktivní jsou i podzemní nádrže na pitnou vodu z roku 1784.

Lleida, jedno z nejstarších měst v Katalánsku, leží v bezprostřední blízkosti Pyrenejí.
Autor: Shutterstock

Gastronomie: Jezte, pijte a hodujte, jste přece v Katalánsku…

Ochutnejte vynikající katalánskou kuchyni, která je kombinací francouzské vybrané kuchyně a prostších španělských pokrmů. Recepty jsou úžasně jednoduché a dobré, připravované vždy z čerstvých a velmi kvalitních surovin. Základem bývají ryby a mořské plody, nejrůznější druhy masa, velké množství zeleniny, bylinky a v neposlední řadě také olivový olej.

Tip: Máte-li rádi zeleninu, ochutnejte pokrm zvaný escalivada. Je připravovaný z černého lilku, papriky a rajčat. Chcete-li ale povečeřet svátečněji, přiobjednejte si ještě marinovanou vepřovou panenku s tradiční katalánskou omáčkou romesco.

Vše o Katalánsku čtěte na Blesk.cz zde >>>

Fotogalerie
25 fotografií