10 tisíc lidí vyšlo v Bruselu do ulic: Chtějí podpořit svrženou katalánskou vládu

7. 12. 2017
12:44

Více než deset tisíc lidí se ve čtvrtek v centru Bruselu sešlo na demonstraci na podporu Madridem sesazené katalánské vlády. Podle agentury AFP to uvedla mluvčí bruselské policie Ilse Van de Keerová. Akci pod heslem „Probuď se, Evropo“ svolaly dvě katalánské separatistické organizace. Organizátoři původně uváděli, že očekávají až 20 tisíc lidí. Krátce před polednem se demonstranti vydali na pochod městem.

Organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium svolaly demonstraci do takzvané evropské čtvrti belgické metropole. Průvod podporovatelů katalánské nezávislosti vyrazil krátce před polednem z Jubilejního parku a brzy prošel kolem paláce Berlaymont, kde sídlí Evropská komise. Dorazit by demonstranti měli až na náměstí za budovami Evropské rady, kde by měla akce nejpozději v 16:00 SEČ skončit.

Na sociálních sítích se k demonstraci přihlásilo 90 000 lidí, dopoledne organizátoři uváděli, že počítají s účastí 20 000 lidí. Na sociálních sítích se od rána začaly objevovat fotografie z bruselských ulic, na kterých jsou vidět lidé s katalánskými vlajkami. Katalánce na demonstraci přišli se žlutými vlajkami s černým lvem podpořit také příznivci odtržení Vlámska od Belgie.

Belgická policie kvůli akci zvýšila bezpečnostní opatření. V ulicích bude mimo jiné více policistů, informoval server La Libre. Podle mluvčí bruselské policie Van de Keereové budou na místě i policisté v civilu.

„Nemůžeme nechat na holičkách našeho předsedu, který je tu v exilu,“ řekl agentuře AFP jeden z účastníků demonstrace Antoni Llenas. Na mysli měl sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který uprchl ze Španělska do Belgie spolu se čtyřmi exministry. „Jsme tu, abychom pokračovali v boji za svou nezávislost a abychom požadovali svobodu pro své politické vězně,“ dodal Llenas.

Na konci října Madrid převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální vládu a rozpustil katalánský parlament. Volby do něj Madrid vyhlásil na 21. prosince.

V úterý španělský nejvyšší soud zrušil evropské i mezinárodní zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii. Krok zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska, kde ovšem zatykače na ně platí.

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa