Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Macron vyzval k Evropě více rychlostí: Je slabá, pomalá a málo výkonná

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
27. září 2017
14:55

K vytvoření vícerychlostní Evropy vyzval ve středu ve svém projevu na pařížské univerzitě Sorbonně francouzský prezident Emmanuel Macron. Členské země Evropské unie by podle jeho představ měly prohloubit spolupráci v zahraniční a migrační politice, bezpečnosti i obraně. Země platící společnou měnou euro by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí, řekl rovněž Macron.

Evropská unie je v současnosti „příliš slabá, příliš pomalá a příliš nevýkonná“, řekl Macron, který navrhl řadu konkrétních opatření, jak Unii reformovat. Ve zvládání migrace by podle jeho představ měl pomáhat evropský azylový úřad, v boji proti terorismu a kriminalitě evropská prokuratura, obranu EU by měly posílit společné intervenční síly, společný obranný rozpočet a společná doktrína.

K posílení evropského ducha by měly dopomoci dvě desítky nových evropských univerzit. Jeho cílem do roku 2024 je, aby budoucí evropští studenti ovládali alespoň dva evropské jazyky. Navrhl také, aby se při zahájení Letních olympijských her 2024 v Paříži hrála Óda na radost, oficiální hymna EU.

Macronův plán se výrazně dotýká hospodářství

V hospodářské oblasti Macron vyzval ke zdanění finančních transakcí na úrovni Evropské unie a žádal také účinnější ekologický boj pomocí spravedlivé uhlíkové daně, která by se dotkla i výrobců ze zemí mimo EU. Země eurozóny by měly mít společný rozpočet a společného ministra financí. „Pevně věřím v tento ekonomický plán. Je to inovace, kterou potřebujeme,“ dodal.

Francouzský prezident vybídl rovněž ke vzniku agentury pro inovace, která by podporovala rozvoj v elektronice a přitahovala talenty v oboru. Vyslovil se pro boj proti sociálnímu dumpingu v EU, a to i směrnicí o vyslaných pracovnících, o které před časem jednal s představiteli několika unijních zemí včetně Česka. Macron by si také přál spustit diskusi o stanovení evropské minimální mzdy a úrovni sociálních dávek.

Macronovy reformy se nevyhnou ani europarlamentu

Reformovat by chtěl francouzský prezident i evropské instituce. Evropská komise by měla mít podle jeho představ patnáct členů místo současných osmadvaceti. Polovinu Evropského parlamentu by chtěl volit z mezinárodních kandidátek.

Ve svém projevu Macron hovořil o „vícerychlostní Evropě“. Země, které nemají zájem se podílet na spolupráci v některých oblastech, nemají podle něj právo zdržovat ostatní. Rozhodující silou pro změny v EU bude francouzsko-německý tandem, uvedl. V reformované EU bude mít podle něj opět své místo i Británie, která se loni rozhodla blok opustit. V projevu Macron odsoudil evropské politiky, kteří dopustili, aby se o přínosu EU začalo pochybovat.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci na Twitteru označil Macronův projev za „velmi evropský“. „Teď ještě zbývá přesvědčit Německo,“ poznamenal o prezidentových plánech list Le Figaro. Německo přitom v nadcházejících týdnech čeká složité sestavování koaliční vlády čtyř stran po nedělních volbách.

Co na to říká Německo?

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, jehož sociálnědemokratická SPD po nedělních volbách odchází do opozice, ocenil návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie. Pochvalné ohlasy se ozývají také z tábora německých liberálů FDP, se kterými konzervativní kancléřka Angela Merkelová vyjednává o nové vládní koalici, liberálové však podle agentury Reuters odmítají Macronovu vizi společného rozpočtu zemí platících eurem.

„Prezident Macron přednesl odvážný projev, i když ne se všemi návrhy FPD souhlasí,“ německý europoslanec a člen liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Alexander Lambsdorff. Pochválil také Macronovu výzvu posílit vojenskou spolupráci v EU a využít možnosti, které nabízí digitalizace, naopak odmítl myšlenku jednotného rozpočtu eurozóny. „Problémem v Evropě není nedostatek veřejných zdrojů, ale nedostatek reforem. A rozpočet eurozóny by byl špatným podnětem,“ dodal.

Podobně jako Lambsdorff označil Macronův projev za statečný i Gabriel, podle něhož se francouzský prezident vyslovil proti nacionalismu a pro reformovanou, posílenou a jednotnou Evropu. „Právě nyní musíme využít možnosti francouzsko-německého tandemu, který přinese Evropě více demokracie, zapojí do činnosti občany a připraví Evropu na budoucnost,“ řekl Gabriel, aby dodal: „S námi může počítat.“

kverulant01 ( 6. října 2017 23:19 )

Pan prezident Macron je opravdu zábavný člověk!Francouzům se ale jeho humor nějak nelíbí!To zřejmě proto,že často vidí na ostatních lidech nějaké chyby,ale sám na sobě žádné chyby nevidí a si zřejmě ani nepřipouští,že Francie je silně zadlužená a nebýt Evropské centrální banky,byla Francie dávno v bankrotu!!!Jestlipak si už alespoň zjistil,že Francie má určitou výhodu,protože může porušovat beztrestně platné zákony Evropské unie,omezující schodky veřejných prostředků?! Ale Francie není sama v tom nedodržování platných zásad EU,ještě silně zadlužené jsou Itálie a Španělsko,ale blízká budoucnost největších a nejsilnějších zemí euro zóny ukáže,že největší konkurence schopnost vykazuje jedině Německo,na kterém jsou závislé především tyto tři evropské země,protože Německo se stalo exportní velmocí.Odborníci se domnívají,že v Evropě narůstá problém,na který doplácí nyní Itálie,které se začíná bortit bankovní systém vzhledem k její zadluženosti,což se začne dotýkat i dalších zemí euro zóny,tedy i Německa,ale i Francie. Tato finanční situace vyjeví skutečnost,jak euro je pro všechny státy euro zóny škodlivé.

Nezadat ( 28. září 2017 13:48 )

Komu chce radit,když sám se zmohl jen na starou pi.ču.

Digitt ( 27. září 2017 15:08 )

Stejně jako ty šmejde gerontofilní žabožroutskej...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud