Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

„Nejsme běžný pár“. Macron slavil s o 25 let starší manželkou, líbal její vnučku

Autor: simao, ČTK - 
8. května 2017
10:25

Po jeho boku stála Brigitte (64) po celou dobu kampaně a samozřejmě i při oslavě sladkého triumfu, která se uskutečnila v Paříži v Louvru. Emmanuel Macron (39) porazil Marine Le Penovou a novou první dámou Francie se stane bývalá Macronova profesorka, kterou Francouzi pokládají za velmi inteligentní a šarmantní ženu. Společně s nimi se na pódiu u Louvru objevily i Brigittina dcera a vnučka, kterou šťastný Macron objímal.

Když se bývalý investiční bankéř Macron rozhodl kandidovat na prezidentský úřad, opustila svoji práci a podřídila svůj život jeho kariéře. Brigitte Trogneux (64), bývalá profesorka na prestižním gymnáziu, je jeho nejdůležitější poradkyní a po jeho zvolení prezidentem se stane patrně velice neortodoxní první dámou Francie.

Brigitte nechyběla na pódiu u Louvru, kde Macron slavil své vítězství. Po jejich boku stála i její dcera Tiphanie. Nová první dáma Francie má tři děti - dcery Tiphanie a Laurence a syna Sébastiena. A sedm vnoučat. Právě svou nevlastní vnučku objímal Macron na pódiu a opájel se triumfem.

Klíčová role Brigitte v Macronově vzestupu

Po postupu Emmanuela Macrona do druhého kola prezidentských voleb se jeho manželství s o 25 let starší ženou, která má dnes už sedm vnoučat, stalo tématem číslo jedna světových médií.

„Nejsme typický pár. Ale jsme pár, který existuje,“ komentoval to Macron. A Francouzi samotní na jeho svazek pohlížejí shovívavě a s tolerancí. Role Brigitte v pozadí Macronovy raketové politické kariéry je podle jeho blízkých naprosto klíčová.

VIDEO: Podívejte se, jak Macron slavil s manželkou Brigitte a její vnučkou

Už v době, kdy byl ministrem hospodářství, se Brigitte účastnila zasedání jeho kabinetu a během kampaně několikrát vystoupila na mítincích. Podle členů Macronova hnutí Vpřed! (En Marche!) chodí Brigitte na pravidelná týdenní setkání, kde se diskutuje o programových otázkách.

„Když chceš něco říci Emmanuelovi, předej to přes Brigitte,“ citoval týdeník L´Express senátora Françoise Patriata. Měla také lví podíl na choreografii jeho kampaně a připravovala ho na zásadní projevy.

Láska hloubavého žáka a vdané učitelky

„Nikdy nebyl jako ostatní žáci. Vždy se radši bavil s profesory jako se sobě rovnými,“ prozradila Brigitte v tisku o muži, kterého poprvé spatřila v La Providence v roce 1992. Na této soukromé prestižní střední škole v severofrancouzském Amiens se zkřížily jejich cesty.

Ona byla extrovertní učitelka francouzštiny a latiny, vysoká opálená blondýna s vlasy ve stylu Brigitte Bardotové, pocházející z vážené rodiny místních výrobců čokolády, vdaná od dvaceti let za místního bankéře. Matka tří dětí, která často nosí krátké šaty.

On byl patnáctiletý hloubavý hoch, hodně jiný, než jeho spolužáci, mezi něž patřila i Laurence, dcera paní Auziérové (jak se Brigitte tenkrát jmenovala). Jednou se prý vrátila domů ze školy a horovala o spolužákovi, který je „naprostý šílenec, co ví všecko o všem“. Brigitte samotná se s ním seznámila v dramatickém kroužku. Oslovil ji, zda by s ním nechtěla napsat divadelní hru.

VIDEO: Macron se do své manželky zamiloval ještě jako student. Ona byla učitelkou

Video  Podívejte se na první polibek Emmanuela Macrona a jeho ženy Brigitte  - youtube.com_Vic Gast/bpž
Video se připravuje ...

„Kousek po kousku si mě získávala jeho inteligence,“ líčila později Brigitte. „Dodnes jsem nezměřila všechnu její hloubku,“ dodala. Přeskočila mezi nimi jiskra. Když vše vyšlo najevo, poslala Macronova rodina Emannuela na studie do Paříže.

V té době spolu trávili podle jeho slov dlouhé hodiny telefonováním. „Mě se nezbavíte, vrátím se a vezmu si vás. Když se pro něco rozhodnu, pak to také udělám,“ citovala ho Brigitte podle týdeníku Paris Match. A to taky udělal, ona se rozvedla a vzali se v roce 2007.

„Jsem součástí všeho, co se kolem něj děje, už dvacet let,“ řekla Brigitte novinářům vloni v říjnu během zasedání ve Štrasburku. „Vždycky vás překvapuje, když se manželky objevují po boku svých protějšků. Ale tohle je místo, kam patříme,“ dodala.

Společná vášeň pro literaturu

Přítel paní Macronové, která si však ponechala po svatbě své jméno, spisovatel Philipp Besson, se pro tisk vyjádřil, že Brigitte „bude zásobovat společnost literárními referencemi“. Mezi hosty jejích „salonů“ totiž patří i takové kulturní veličiny, jako je spisovatel Michel Houellebecq či herec Pierre Arditi.

„Brousíme a cizelujeme si navzájem své mysli,“ citovala například Brigitte francouzského renesančního myslitele Michela de Montaigne, aby přiblížila svůj vztah s Macronem. Dvojice se podle přátel vyžívá v intelektuálních konfrontacích a sdílí vášeň pro literaturu.

S dnešním velkým zájmem médií se Brigitte dokáže docela dobře srovnat. Jednomu francouzskému fotografovi nabídla dokonce exkluzivní snímky z dovolené. „Jsou to obyčejní a normální lidé, to je vše, co mohu říci,“ říká fotograf.

VIDEO: Pan a paní Macronovi. Vyrazili společně do Alp i volební místnosti, kde Brigitte volila svého muže

Nejmladší úřadující prezident

Emmanuel Macron, který jednoznačně porazil ve 2. kole prezidentského klání Marine Le Penovou, se stane nejmladším prezidentem Francie. Překoná tak Louise-Napoléona Bonaparta, který do funkce nastoupil v roce 1848 ve svých 40 letech.

Macron se však stane také nejmladším úřadujícím prezidentem evropské země a rovněž byl mezi nimi zvolen v nejmladším věku.

Rovněž v 39 letech se v roce 1994 stal prezidentem Běloruska Alexandr Lukašenko, tomu bylo ale 39 let a 11 měsíců, kdežto Macronovi je 39 let a 5 měsíců. Vůbec nejmladší byla v době nástupu do prezidentského úřadu v evropské zemi Atifete Jahjagová, která se v roce 2011 stala hlavou Kosova ve svých 35 letech. Ve funkci skončila loni v dubnu.

Nejmladší hlavou státu v současnosti na světě je severokorejský vůdce Kim Čong-un, který v roce 2011 ve funkci vystřídal svého zesnulého otce jako sedmadvacetiletý. Nyní mu je 33 let. Jako nejmladší prezident vůbec je označován Jean-Claude Duvalier, zvaný Baby Doc, který se stal prezidentem Haiti v roce 1971 po smrti svého otce ve svých 19 letech.

ARMAGEDON2017 ( 9. května 2017 16:27 )

Černá cikanská svoloč od paterčat přišla o dávky protože dostali dalších přes 600000 jen tak : Na elektroniku za 18 tisíc vzali peníze z druhé sbírky .... TUTO LUDRU a vůbec všechnu CIKANSKOU špínu POSLAT DO PLYNU!

anejka ( 9. května 2017 15:18 )

A proč ne? Ona vypadá naprosto úžasně. Když je to obráceně, tak se nad tím nikdo nepozastavuje...

prochaskanamoste ( 9. května 2017 12:55 )

Nevadí,pan prezident má s manželkou dceru, je to normální. Zato pan Macron se ve 40letech může už těšin jen ze 7cizích vnoučat.Rozumíte? Muži odjakživa chtějí mladší ženy,obráceně jen,když něco zakrývají.

marekpazdera ( 9. května 2017 12:07 )

Připadá mi dobrej, originální, paličatej a hodně chytrej. Nedivím se mu, že mu mladý holky v jeho věku nestačily. Zvlášť když tahle jeho "stará" má větší šmrnc než kdejaká třicetiletá nána. Věk nerozhoduje, hlavní je sex appeal, osobnost a duše!

anka ( 8. května 2017 23:51 )

zajimavy, to ze cesky prezident ma skoroo 25let mladsi manzelku vam nevadi, ale to,ze zena mao 25 let mladsiho manzela ano

Zobrazit celou diskusi