Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Komentář: Francie se bude zas třást z Le Penové. Masakr tradičních stran nekončí

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
24. dubna 2017
11:00

Nakonec se úplně nestalo to, čeho se bála Francie, EU, euro a finanční trhy. Exprezident Václav Klaus si může postesknout, šéfka Národní fronty Marine Le Penová nevyhrála francouzské volby. Nebo aspoň zatím ne...

V prvním kole Marine Le Penovou o dvě procenta porazil Emmanuel Macron, když třetí skončil konzervativec Francois Fillon, co rád méně konzervativně nakládá s veřejnými penězi, a čtvrtý ultralevičák Jean-Luc Mélenchon. Tím však dobrá zpráva pro tradiční Francii končí.

První kolo prezidentských voleb v podstatě vymazalo z politické mapy vládnoucí socialisty, když jejich kandidát Benit Hamon utrhl pouhých šest procent. Něco takového vyžaduje během vládnutí fakt umění.

Tím však masakr dvou tradičních politických stran, které se ve Francii dlouhá desetiletí střídaly u moci podobně jako u nás kdysi ODS s ČSSD, které sem tam vládly i spolu, nekončí: až třetí místo Fillona znamená, že se volební finále poprvé zcela obejde bez tradiční pravice i levice. Vítězný Macron je sice bývalý socialista, když ale viděl zoufalství své strany, stal se bývalý investiční bankéř radši centristou. Ostatně dost možná nebyl socialistou nikdy, prostě jen potřeboval výtah k moci.

VIDEO: První kolo francouzských prezidentských voleb - vítězové

A Le Penová je pro změnu nacionalistka a socialistka sovětského stylu (ekonomický protekcionismus, masivní znárodňování), jíž ovšem politologie kvůli menší lásce k multi-kulti říká extrémní pravice. Snad proto ji tolik miluje exprezident Klaus, jenž celý život bojuje proti ekonomickému protekcionismu i znárodňování a taky zbožňuje tradiční politické strany. Jak se říká, cesty páně bývají nevyzpytatelné - a zvlášť ve stáří.

Navíc těsná prohra Le Penové v prvním kole vůbec neznamená, že by Francouzi její populismus i extremismus (čímž určitě nemyslím nekompromisní boj s terorismem nebo realismus ohledně imigrace) zavrhli. Vlastně spíš naopak: První kolo výběru prezidenta bývá upřímnou volbou, kdy většina lidí volí za něco, a v té Le Penová téměř vyhrála. I když výrazněji prohraje druhé kolo, bude to hlavně díky volbě ze strachu proti ní.

VIDEO: První kolo francouzských prezidentských voleb - poražení

Jenže strach nic neřeší. Upadající politický i ekonomický vliv, vysoká nezaměstnanost, terorismus, problémy s muslimskými přistěhovalci, kteří místo vína a foie gras vyznávají spíš Alláha, i ztráta národní identity bude Francii úplně stejně sužovat i dál. Dál proto bude svou léčebnou kúru nabízet i Le Penová, už brzy například v parlamentních volbách. Francie, EU, euro i finanční trhy se v nich budou třást znovu.

VIDEO: Nelehký život francouzského prezidentského kandidáta: Macron dostal vajíčkem na zemědělském veletrhu

Vše o prezidentských volbách ve Francii čtěte ZDE

fotrpjotr ( 24. dubna 2017 11:26 )

Francie a celá Evropa se bude třást,pokud vyhraje Macron.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud