16. říjen 2019
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika

Tatry, Levoča, nebo Spišský hrad? Slovensko nabízí krásnou přírodu i historii

/
 • Nejnavštěvovanější na Slovensku? Samozřejmě Tatry.
  28. února 2016 ● 08:00

  Dovolenou na Slovensku tráví v průměru rok co rok hodně přes půl milionu Čechů. Ze zahraničních návštěvníků jsou dlouhodobě nejpočetnější klientelou slovenských hoteliérů. Není divu. A nejde zdaleka jen o Tatry, které nabízejí skvělou dovolenou v létě i v zimě. Pro milovníky turistiky je atraktivní například i Malá a Velká Fatra či Slovenský ráj nebo Slovenské rudohoří, rozlohou největší pohoří na Slovensku. K výletům lákají i historická města, památky a termální lázně. Podívejte se, které jsou nejzajímavější turistické destinace u našich východních sousedů.

 • 1.

  Levoča, Trenčín, Spiš - historie na dosah

  Vedle Bratislavy, která je nejsnáze dostupná a nabízí turistům kromě působivého Starého města i celodenní výlety po Dunaji do Vídně, je na Slovensku řada dalších historických měst, které jsou turisticky přitažlivé. Poměrně snadno dosažitelný je například Trenčín se starobylým hradem, či Nitra. Čeští turisté ale nekončí jen pár kilometrů za hranicemi a jezdí stále častěji na východ země, kde na ně čekají památky UNESCO. Např. středověká Levoča nebo jeden z největších hradních areálů Evropy - Spišský hrad. 

  Bratislavský hrad.
  Bratislavský hrad.
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Národní park Slovenský ráj

  Slovenský ráj se rozkládá ve středním Slovensku. Na rozloze 20 tisíc hektarů si můžete užít divokou přírodu, rozlehlé lesy, vodopády, rokliny, kaňony a divoké říčky, překlenuté soustavou lávek, můstků, žebříků a stupaček. Turisticky hojně navštěvovaná je i Dobšinská ledová jeskyně.

  Slovenský ráj.
  Slovenský ráj.
  Autor: archiv Blesku

 • 3.

  Proslulé slovenské termály

  Oblíbené jsou také termální lázně, kterých na Slovensku najdete nepočítaně. Nejznámější jsou asi Piešťany, kde se teplé léčivé prameny využívaly už v 16. století. Ale podobnou nabídku najdete dnes i jinde. Pro příklad: Podhájska, kde vyvěrá pramen o teplotě 80°C, nebo Veľký Meder s léčivou vodou o teplotě 27 - 38°C. Thermal park Bešeňová zase patří svoji rozlohou a počtem bazénů k největším thermal parkům na Slovensku. Z dalších známějších termálních destinací uveďme Lázně Bojnice, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice či stále populárnější Aquapark Tatralandia v podhůří Tater.

  Lázně Rajecké Teplice.
  Lázně Rajecké Teplice.
  Autor: archiv Blesku

 • 4.

  Slovenské moře - Zemplínská šírava

  I když je Zemplínska šírava v okrese Michalovce v Košickém kraji s rozlohou 33 km² až druhou největší vodní plochou na Slovensku, přesto si vysloužila přezdívku Slovenské moře. Jedná se totiž o velice oblíbenou rekreační oblast. Asi i proto, že okolí přehrady patří k nejteplejším oblastem země. A také turistům poskytuje slušnou vybavenost. Rozsáhlá jezera a přehrady jsou však na Slovensku na více místech. Například Morské oko, největší jezero v pohoří Vihorlatské vrchy na východě Slovenska, či Liptovská Mara na řece Váh pod Tatrami mezi Liptovskou Teplou a Liptovským Mikulášem.

  Mořské oko ve Vihorlatu.
  Mořské oko ve Vihorlatu.
  Autor: archiv Blesku

 • 5.

  Tatry si užijí lyžaři, turisté i horolezci

  Jediné slovenské velehory jsou pochopitelně nejnavštěvovanějším místem země. S rozlohou pouhých 341 km² (z čehož čtvrtina leží v Polsku) bývají označovány za nejmenší velehory světa. Ale přesto stojí za to se tam vypravit, Tatry totiž dokáží překvapit. Na letní výlety je jak dělaná třeba nejvýše položená slovenská obec Štrbské pleso (bezmála 1400 m n. m.). A na lyže? Tatranská Lomnice, Štrbské Pleso a Starý Smokovec, kde je 24 kilometrů upravených sjezdovek, desítky vleků a lanovek a sníh minimálně 5 měsíců v roce. Lanovka na 2634 m vysoký Lomnický štít je pak příjemným bonusem - ale pozor, je dobré si jízdenku předem rezervovat.

  Vysoké Tatry.
  Vysoké Tatry.
  Autor: archiv Blesku

  Slovensko je výletů ráj: 7 míst, které musíte letos vidět!

  Kam s dětmi na Slovensku? Za tobogány nebo do zoo 

  Děsivý výjev v malebném slovenském městečku: Bardejov vztyčil sochu katovi!

  Lyžování na Slovensku: Velký přehled nejlepších sjezdovek a cen skipasů

  Rady a informace pro cestu na Slovensko 

  Slovensko, úžasná dovolená za hubičku

  Lido se vrací: Největší pláž Československa má znovu ožít

Cestování

Česko Chorvatsko Itálie

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika nebo dáte přednost památkám? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou.

Nové tipy

LausanneGran Canaria * Vlak do Chorvatska

Grónsko * Arménie * Mrtvé moře * Singapur

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy