„Často se stává, že lidé odjedou na svou vysněnou zimní dovolenou na hory a hned druhý den je začne trápit nastydnutí, svalová horečka, únava a výjimkou není ani náhlé propuknutí chřipky či angíny,“ říká výživový specialista Martin Škába a pokračuje: „ Děje se tak proto, že se dostatečně nepřipravili na zvýšenou aktivitu i jiné klima.“

10 tipů, jak si lyžování užít:

1. Naordinujte si správný čaj!

Týden před odjezdem je vhodné začít podporovat imunitu. „Dávat si každý den nejlépe dva šálky teplého čaje s těmito přísadami: několik stroužků čerstvého (případně usušeného zázvoru), lžíci nastrouhaného jablka, přidat hřebíček, půl lžičky skořice a přidat lžičku kustovnice čínské. Samotný zázvorový čaj si dělejte i několikrát denně.

2. Grepová jadérka místo antibiotik

Výživový specialista dále doporučuje užívat 2 x denně 3 kapky extraktu z grepových jadérek rozmíchané v 2 dcl vody. Tento extrakt je nejsilnější přírodní antibiotikum, které pomůže v těle likvidovat nebezpečné bakterie, viry a parazity.

3. Mléčné výrobky zahleňují

Češi neradi mění své jídelní rituály a zejména obsah stravy. Před odjezdem na hory je to však podle odborníka nutné. Alespoň týden před odjezdem bychom měli omezit konzumaci mléčných výrobků. Ochlazují a zahleňují náš plicní i trávicí systém a kvůli tomu jsme v zimě náchylnější k nemocím. V zimě je nejlépe dělat si často teplé vývary z hovězího masa s větším množstvím kořenové zeleniny.

4. Vyčistěte se správnou stravou

Veškerá imunita těla souvisí s čistým trávicím traktem. Hlavně v oblasti tlustého střeva. Pokud se chcete vyzbrojit silnějším imunitním systémem, zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny, v zimě pouze tepelně upravené s nepatrným okořeněním jako je bazalka, sušený zázvor, kari, pepř apod. Nejlépe je ji lehce povařit, restovat, případně krátce grilovat. Využijte síly vařené brokolice, celeru, mrkve, česneku, červené cibule, pórku a červené řepy. Zelenina obsahuje kromě vitamínů, minerálů, fytoživin a enzymů důležitou vlákninu, která nám pomáhá čistit střeva.

5. Zvykejte si na chlad postupně

I týden před odjezdem má smysl začít s otužováním. Každý den si dejte třeba jen několik minut studenou sprchu. Postupně přejděte z teplé na vlažnou a pak na studenou. Povzbudíte tak imunitu svého těla a organismus si zvykne na chlad přirozeně, ne šokem.

6. Teplo je základ

Na horách pak myslete na základní věc, kterou je dostatečně teplé oblečení, ideálně vrstvené tak abyste je mohli postupně odkládat dle počasí.  Teplé, ale vzdušné oblečení je základ. Hlavně pokud jezdíte na lyžích, kde budou velké rozdíly mezi pohybem při sjíždění sjezdovky nebo pak stání na vleku.

7. Snídaně na horách je kumšt

Nejlepší je na horách začít den tak, že si dáte jednu dávku extraktu z grepových jadérek a pak se teprve nasnídáte. Nedávejte si do žaludku nic studeného (jogurty, sýry, mléko apod.). Co takhle začít den chutnou kaší (ovesná, jáhlová, pohanková, rýžová) se skořicí, sušeným ovocem a ořechy či mandlemi. Oslaďte to javorovým sirupem. Jiná možnost je si dát celozrnný chléb s kvalitní krůtí šunkou s 95 % masa a rostlinnou brokolicovou pomazánkou. Nebo zkuste jemné ovesné vločky s rostlinným mlékem. Případně si dejte vaječnou omeletu s kousky tempehu, k tomu celozrnný žitný knackebrot a bio hořčici.

8. Pijte málo ale často

I když nemáte pocit žízně, pravidelné popíjení je nezbytné - stačí i třeba deci na jedno napití. Pokud vypijete více, často se toho ve vás moc neudrží a budete spíše »průtokovým ohřívačem«, než abyste tělo pomalu hydratovali. Když budete tekutiny pravidelně doplňovat, budete odolnější vůči fyzické zátěži. A co pít? Hlavně ovocné či nejlépe zázvorové čaje. Vyvarujte se pití více než jedné kávy za den. Ta dehydratuje tělo, silně překyseluje a podkopává regeneraci a detoxikaci těla. Pak je možné snáze nastydnout nebo onemocnět. Pivo má zase silně ochlazující účinek! A pozor: Ráno vypijte alespoň 0,4 dcl teplejší vody!

9. Vybavte se zdravým jídlem i na sjezdovku

Přemýšlejte předem o tom, co budete během dne jíst. Hlavně si zjistěte, jaká je nabídka v bufetech na sjezdovkách nebo kolem lyžařských tras. Vždy je lépe se připravit na to, že to nebudou právě nejzdravější jídla. Vždycky si můžete strčit do kapsy zdravé tyčinky. Když budete jíst na sjezdovce, dávejte si hlavně vařené maso, hutné zeleninové polévky, rýži, těstoviny. Vyhýbejte se smaženým jídlům, které zaneřádí váš trávicí trakt, nebudete pak mít energii pro lyžování a budete náchylnější pro rozvoj nastydnutí. A jezte každé tři hodiny!

10. Alkohol s mírou

Vaše tělo bude jistě každý den dostatečně fyzicky vyčerpané, i pak ale myslete na to, abyste si správně nastartovali následnou regeneraci. K večeři si dávejte tepelně upravenou zeleninu, s lehce stravitelnými bílkovinami jako jsou ryby či krůtí maso. Pokud to nabídka hotelu dovolí, využívejte rostlinných zdrojů bílkovin v luštěninách, které mají mnoho vlákniny i cenných minerálů. I když vás alkohol zahřeje, pamatujte, že na horách může mít takové zahřátí katastrofální následky.

Kam na lyže v Moravskoslezském kraji?

Kam za lyžováním i valentýnskou romantikou? Zkuste malebné Beskydy

Kde se lyžuje v Beskydech? Báječné sjezdovky i běžkové tratě