3. srpen 2020
Svátek slaví Miluše, zítra Dominik

Vzhůru na palubu! Nejkrásnější výlety lodí v Čechách, na Moravě i ve Slezsku

/
 • Nejkrásnější výlety lodí po Čechách, Moravě i Slezsku
  17. června 2020 ● 11:56

  Blíží se léto, domácí turistický boom vypukne letos intenzitou tsunami, a tak kdo chce jít stranou exponovaných výletnických cílů, musí pečlivě vybírat! Jezdíme na kole, lezeme na rozhledny, kopce, navštěvujeme zámky a hrady, obléháme pláže a plovárny… Opomíjené ale zůstávají klidné vyhlídkové plavby lodí. Takže, tady jsou tipy, kde se nalodit!

 • 1.

  Cesta kolem Světa (v Třeboni)

  Rybník se původně jmenoval Nevděk, protože o něm třeboňští měšťané nechtěli ani slyšet, a když ho Jakub Krčín vystavěl, velmi remcali. Až v 17. století po rozdělení hrází (vedlejší Opatovický je »zbytek« Nevděku) byl přejmenován na Svět. Loď Petr Vok vyplouvá z přístaviště u Světské hráze nedaleko pivovaru Regent a pluje proti směru hodinových ručiček. Součástí plavby je výklad kapitána, ve středu a v sobotu hraje na palubě swingová kapela.

   

  Ceny: od 70 do 140 Kč.

   

  Kontakt: www.lodnidoprava.info

  Rybník Svět, Třeboň, vyhlídkové plavby

 • 2.

  Lednickým parkem k Minaretu

  Tady bude sice asi poměrně plno, ovšem výlet lodí po Dyji si nesmíme nechat ujít. Když už budeme na zámku v Lednici (nebo ve Valticích, jde přece o jeden areál) a zajímá nás i park, lužní les a příroda vůbec, je výklad na palubě lodi zásadní. Jedna cesta vede od zámku k Minaretu a lodičky vyplouvají každých 20 minut, na trasu od Minaretu k Janovu hradu se můžeme vydat každou hodinu. Plavba vede po starých ramenech Dyje a tzv. Zámecké Dyji. Obdivujeme staleté duby, velký skleník, Minaret či Maurskou vodárnu.

   

  Ceny: 150 Kč a 70 Kč.

   

  Kontakt: www.lednice.cz, jezdí se od 9:30 do 18:00 denně kromě pondělí.

 • 3.

  Na soutok Labe a Vltavy

  Lodí Fidelio se můžeme plavit z Prahy až do Mělníka, kdo má ale méně času, může se vydat z Mělníka jen okolo soutoku Labe a Vltavy, pod zámkem a k Hořínským plavebním komorám, což je technická památka a stojí za to! Pluje se od středy do neděle. Dále se také pluje do Obříství, v létě do Nelahozevsi. Lze si objednat komerční či soukromou plavbu.

   

  Ceny: od 150 Kč (dospělí).

   

  Kontakt: www.fidelio1.cz

 • 4.

  Z Pardubic do Kunětic

  Loď Arnošt z Pardubic má dvě paluby a restauraci, kde znamenitě vaří. Vyplouvá z přístaviště za Tipsport arénou a vrací se na stejné místo. Uvidíme centrum města, zámecký park, zdymadla, romantická slepá ramena řeky i majestátní hrad Kunětická hora. Tam a zpět to trvá zhruba tři hodiny. Labe je v těchto místech malebné a uklidňující.

   

  Ceny: od 130 Kč (rodinné za 300 Kč)

   

  Kontakt: www.lod.cz/jizdni-rad

 • 5.

  Lipno nad Vltavou – Horní Planá

  Dopravu pro výletníky zajišťuje společnost Lipno-Line a na trase je sedm přístavišť! Objedeme si tak a dokonale prohlédneme celé »šumavské moře«. Nastupovat lze ve Frymburku, Dolní Vltavici nebo Černé v Pošumaví. Plavba trvá asi 2,5 hodiny, přičemž v nabídce jsou další možnosti. Okružní jízda parníkem Adalbert Stifter, nebo Večerní plavby s jazzem.

   

  Ceny: od 150 do 330 Kč (dospělí)

   

  Kontakt: www.lipno-line.com

 • 6.

  Na srdce jsou Poděbrady

  Loď Král Jiří pluje denně oběma směry z přístaviště pod zámkem. Na soutok s Cidlinou nebo do Nymburka jde o krásnou projížďku, která nezabere víc než hodinu a půl. V úterý a ve čtvrtek večer pluje country parník! Jestliže se říká, že na srdce jsou Poděbrady, tak s absolvovanou plavbou to platí dvojnásob. Stromoví na březích je uklidňující, zdymadla zase potěší technicky založené výletníky. Je prostě na co koukat.

   

  Ceny: od 110 Kč (jednosměrná plavba) do 220 Kč. S country kapelou je to za 449 Kč.

   

  Kontakt: www.kraljiri.cz/jizdni-rad

  Loď Král Jiří, zdymadlo a plavební komora, Poděbrady

 • 7.

  Vranovská  přehrada

  Z Vranova nad Dyjí na Bítov a na Chmelnici. Dyje tu vytváří ostré meandry, břehy jsou příkré, krásně zelené, Petrovy skály jako by vyrostly přímo z vody. Kromě Bítova tu najdeme i zříceninu hradu Cornštejn. Za zmínku stojí i rezervace Tisová stráň.

   

  Ceny: Od 40 Kč do 160 Kč podle délky plavby. Zpáteční vyjde nejvýše na 260 Kč.

   

  Kontakt: www.oldvranov.cz

  Zámek Vranov nad Dyjí

 • 8.

  Brněnská přehrada, tedy Prígl

  Z Brna Bystrce do Veverské Bítýšky se jezdí od května a jde o velmi oblíbenou destinaci. Zkrátka, když se jde na Prígl, je jasné, že míříte na Brněnskou přehradu. Uvidíme přemyslovský hrad Veveří, zalesněné kopce rezervace Podkomorských lesů a dále rezervaci Krnovec.

   

  Ceny: až do Veverské Bítýšky za 150 Kč (jednosměrné) a za 240 Kč (zpáteční), rodinné 485 Kč. Nejlevnější přívoz od 15 Kč.

   

  Kontakt: www.brnenskaprehrada.cz

  Brněnská přehrada

 • 9.

  Dalešická přehrada

  Po přehradě se jezdí lodí Horácko a je to zážitek. Na jedné straně masív skal (útvar Vztyčený prst a Dřínová hora), na druhé straně lesy, louky a pláže. Obzvláště dekadentní povahy si nenechají ujít prohlídku jaderné elektrárny Dukovany. Vyplouvá se z Kramolína, a kdo chce vidět celou přehradu, koupí si okružní lodní lístek až do Koněšína. V červnu se pluje jen o víkendu, v létě každý den. Kola jsou za 50 Kč, elektrokola 150 Kč!

   

  Ceny: Okružní od 150 Kč do 250 Kč.

   

  Kontakt: www.dalesickaprehrada.cz

  Vodní elektrárna Dalešice

 • 10.

  Galerie

  Fotogalerie
  29 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy